Jak fotí jedna z nejlepších bezzrcadlovek? Je neskutečně rychlá, říká fotograf Prahy

Jak fotí jedna z nejlepších bezzrcadlovek? Je neskutečně rychlá, říká fotograf Prahy
V galerii si můžete prohlédnout několik snímků, které Richard Horák pořídil profesionální bezzrcadlovkou Nikon Z9. Na této fotografii je pohled z věže Týnského chrámu v Praze. (Nikon Z9, objektiv 24-70 mm f/2,8. Clona f/3,5, čas 1/80 s, ISO 400).
Noc kostelů, Praha, 10. června 2022 (Nikon Z9, objektiv 24 -70 mm f/2,8. Clona f/4,5, čas 1/13 s, ISO 4000).
Noc kostelů, Praha, 10. června 2022 (Nikon Z9, objektiv 24 -70 mm f/2,8. Clona f/2,8, čas 1/60 s, ISO 4000).
Noc kostelů, Praha, 10. června 2022 (Nikon Z9, objektiv 24 -70 mm f/2,8. Clona f/3,2, čas 1/60 s, ISO 4000).
Foto: Richard Horák
Foto, Richard Horák
12. 8. 2022 17:31
Dokážou nejlepší bezzrcadlovky nahradit klasickou zrcadlovku i při profesionální práci, kde záleží na každém detailu? "Ještě před rokem jsem vůbec neuvažoval o tom, že bych něco takového udělal," říká oceňovaný fotograf Richard Horák. "Dnes už jsem přesvědčený, že je to možné," říká poté, co mohl porovnat svou zrcadlovku Nikon D850 s novou bezzrcadlovkou Nikon Z9.

To, že zrcadlovky postupně vyklízejí pole modernějším fotoaparátům, se píše stále častěji. V jedné oblasti však mají stále velice silné zastoupení. Profesionální fotografové a fotoreportéři, kteří potřebují velice rychlé, odolné a spolehlivé přístroje, se svých zrcadlovek určených především pro fotografování sportu a rychlého pohybu vzdávají jen neradi. S příchodem nejmodernějších přístrojů, jako je například Nikon Z9, Sony A1 nebo Canon R3, však nastává změna i zde.

Oceňovaný fotograf Richard Horák, známý například díky jeho snímkům Prahy a jejích krás, pro Aktuálně.cz porovnal zrcadlovku Nikon D850, se kterou dlouhodobě pracuje, s moderním Nikonem Z9.

"Ještě před rokem jsem vůbec neuvažoval, že bych přešel ze zrcadlovky na bezzrcadlovku," říká a zároveň přiznává, že změnil názor. "Hlavně proto, že obrazová kvalita je u nového fotoaparátu opravdu vyšší. Podíváte-li se na fotografii z bezzrcadlovky Z9, vidíte tam daleko víc detailů, i když oba přístroje mají stejné rozlišení snímače 45 megapixelů," konstatuje. 

Další věc, kterou na špičkové profesionální bezzrcadlovce oceňuje, je rychlost, se kterou dokáže zaostřit. "Je neskutečně rychlá, a pokud máte objektivy ze zrcadlovek, s redukcí uděláte stejně dobrou práci jako s originálními skly pro Z9," říká. Redukci je potřeba používat proto, že Nikon Z9 má jiný, modernější bajonet pro upevnění objektivu.

Další věc, která bezzrcadlovku výrazně odlišuje od zrcadlovky, je mnohem větší výběr možností, jak zaostřovat. "Můžete si třeba vybrat, zda chcete ostřit na oči pohybujícího se člověka nebo zvířete, a dalších možností je tam opravdu mnoho," říká fotograf. 

"Nikon Z9 je navíc schopen nafotit a uložit na rychlou kartu CF Expres až 120 záběrů za vteřinu (jpeg v rozlišení 11 megapixelů - pozn. red.). Takovou rychlost možná nevyužijete příliš často, ale víte, že máte tu možnost. Mimochodem, představte si, že si z toho pak budete muset v počítači vybírat," říká Richard Horák. 

Richard Horák

  • Fotograf, držitel titulu MQEP (Master Qualified European Photographer) a ocenění z mnoha domácích i světových soutěží
  • Jeho ústředním tématem je Praha
  • Dlouhodobě spolupracuje s rubrikou Foto na Aktuálně.cz
  • Web: www.richard-horak.cz/
  • Sociální sítě: Facebook, Instagram

"Na těle fotoaparátu jsem napočítal celkem dvanáct programovatelných tlačítek. Může to být užitečné třeba v situaci, kdy fotografujete v ateliéru a chcete zároveň pořídit rychlou fotku z backstage. Stačí zmáčknout tlačítko a nastavení pro fotografování se zábleskovými světly se během zlomku vteřiny změní na předvolbu pro reportáž - a pak zase stejně rychle zpět. Je to chytré a máte tak vlastně dva fotoaparáty v jednom. Stejně si můžete nastavit i typ zaostřování," konstatuje fotograf.

Během testování Nikonu Z9 pracoval Horák se třemi originálními objektivy určenými pro nový systém Z. Konkrétně se jednalo o základní objektiv, o ohniskové vzdálenosti 50 mm f/1,8, zoom 24-70mm f/2,8 a  teleobjektiv 70-200mm f/2,8. "Musím říct, že jsem už dlouho nefotil s tak skvělými skly," říká Horák, podle kterého je moderní konstrukce bajonetů a objektivů opravdu poznat. 

"Co mě skutečně nadchlo, je možnost fotografovat se všemi objektivy, které jsem vyzkoušel, na daleko kratší vzdálenost, než bylo možné s předchozími modely určenými pro zrcadlovky," uvádí.

Richard Horák často a rád fotografuje za špatného počasí, v dešti nebo třeba když hustě sněží. "Vyhovuje mi proto utěsnění Nikonu Z9 proti prachu a vlhkosti, s tímto fotoaparátem se dá opravdu fotit i v extrémních podmínkách beze strachu o techniku," říká a oceňuje, že pokud se fotograf rozhodne vyměnit objektiv, Nikon Z9 schová snímač za ochrannou lamelovou přepážku, aby na něj nepadal prach.

O fotoaparátu

Profesionální bezzrcadlovka Nikon Z9
Profesionální bezzrcadlovka Nikon Z9 | Foto: Nikon

Nikon Z9: profesionální bezzrcadlovka s plnoformátovým snímačem určená především pro fotografování sportu a rychle probíhajících dějů. Snímač má rozlišení 45,7 Mpx, fotografuje rychlostí až 120 snímků za sekundu (jpeg, 11 Mpx). V plném rozlišení 45,7 Mpx dokáže udělat 20 snímků za sekundu ve formátu raw nebo 30 snímků ve formátu jpeg. Dokáže točit video 8K/30p nebo 4K/60p. Cena za tělo bez objektivu se pohybuje těsně nad 150 tisíci korun.

 

Právě se děje

Další zprávy