Fotozápisník: kouzelná noc kostelů objektivem fotografa Richarda Horáka

Foto: Richard Horák
ČTK ČTK, Richard Horák
14. 6. 2019 16:01
Koncem května církev otevřela na večer a noc přes 1600 kostelů po celé České republice. Byl u toho i fotograf Richard Horák, který je známý zejména malebnými snímky Prahy. Fotogalerie ukazuje, jak Noc kostelů zachytil objektivem svého fotoaparátu.

Mezi lidmi je Noc kostelů stále populárnější a do svatostánků díky ní zavítají statisíce lidí. Podle výzkumu agentury IBRS, který si nechala vypracovat Česká biskupská konference, jde o církevní akci, o kterou se zajímá nejvíce lidí.

Díky Noci kostelů se může nejširší veřejnost seznámit s kulturní hodnotou kostelů a také s křesťanstvím. To vše prostřednictvím hudby, výtvarného umění, divadelních představení, rozhovorů či setkání. Lidé se navíc mohou podívat do sakristií, klášterních zahrad, zvonic a krypt, které běžně nejsou přístupné.

V České republice se první Noc kostelů uskutečnila v roce 2009. Inspirací jí byla Vídeň, kde se akce koná od roku 2005. Akce vznikla náhodou, když o rok dříve nechal kostelník jednoho z vídeňských chrámů při úklidu otevřené dveře. Kolemjdoucí potom se zájmem do kostela vstupovali. Noc kostelů se koná také na Slovensku, v Estonsku a v roce 2016 se k ní připojilo Švýcarsko.

Více snímků Richarda Horáka najdete zde:

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Halové mistrovství světa v atletice se kvůli koronaviru odkládá na příští rok

Halové mistrovství světa v atletice se letos neuskuteční. Mezinárodní federace se kvůli epidemii nového typu koronaviru v Číně dohodla s pořadateli v Nan-ťingu na odložení šampionátu na rok 2021. Světová atletika to oznámila na svém webu. V Nan-ťingu se mělo o světové medaile bojovat od 13. do 15. března.

Federace dala přednost radikálnímu řešení a šampionát rovnou zrušila, místo aby jej přeložila do jiného dějiště. Vysvětlila to nejistou situací a obavami z šíření viru mimo Čínu, což by později mohlo vést k dalšímu odkladu termínu. Světová atletika učinila rozhodnutí na doporučení lékařské komise, jež situaci konzultovala se světovou zdravotnickou organizací WHO.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Slovenští autodopravci oznámili ukončení blokád hranic

Unie autodopravců Slovenska ve středu večer oznámila, že ukončila protestní shromáždění na hraničních přechodech. Uvedla, že tak učinila po zákroku policie. Dopravci od úterý znovu blokovali mimo jiné některé hraniční přechody s Českem. Jejich protesty na hranicích zkomplikovaly například výrobu ve slovenské továrně francouzské automobilky PSA, které vázly dodávky ze zahraničí.

Slovenská vláda nepřistoupila v plné míře na požadavky unie ohledně výrazného snížení silniční daně a také zvýšení slev z mýtného. V obou těchto oblastech ale učinila ústupky, na nichž se dnes zástupci ministerstev dopravy a financí dohodli s větší organizací autodopravců Česmad Slovakia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy