Fotozápisník: kouzelná noc kostelů objektivem fotografa Richarda Horáka

Fotogalerie: noc kostelů očima fotografa Richarda Horáka
Jeptišky v kostele sv. Josefa na Malé Straně razítkují turistům formulář, aby měli památku na kostel, který navštívili.
Noc kostelů na Karlově mostě.
Svíčky v kostele sv. Tomáše na Malé Straně.
Malá posluchačka koncertu v Týnském chrámu.
Foto: Richard Horák
ČTK ČTK , Richard Horák
14. 6. 2019 16:01
Koncem května církev otevřela na večer a noc přes 1600 kostelů po celé České republice. Byl u toho i fotograf Richard Horák, který je známý zejména malebnými snímky Prahy. Fotogalerie ukazuje, jak Noc kostelů zachytil objektivem svého fotoaparátu.

Mezi lidmi je Noc kostelů stále populárnější a do svatostánků díky ní zavítají statisíce lidí. Podle výzkumu agentury IBRS, který si nechala vypracovat Česká biskupská konference, jde o církevní akci, o kterou se zajímá nejvíce lidí.

Díky Noci kostelů se může nejširší veřejnost seznámit s kulturní hodnotou kostelů a také s křesťanstvím. To vše prostřednictvím hudby, výtvarného umění, divadelních představení, rozhovorů či setkání. Lidé se navíc mohou podívat do sakristií, klášterních zahrad, zvonic a krypt, které běžně nejsou přístupné.

V České republice se první Noc kostelů uskutečnila v roce 2009. Inspirací jí byla Vídeň, kde se akce koná od roku 2005. Akce vznikla náhodou, když o rok dříve nechal kostelník jednoho z vídeňských chrámů při úklidu otevřené dveře. Kolemjdoucí potom se zájmem do kostela vstupovali. Noc kostelů se koná také na Slovensku, v Estonsku a v roce 2016 se k ní připojilo Švýcarsko.

Více snímků Richarda Horáka najdete zde:

 

Právě se děje

před 38 minutami

Nash začala Světový pohár v cyklokrosu druhým místem v Iowě

Kateřina Nash dojela na úvod Světového poháru v cyklokrosu v Iowa City druhá. Českou závodnici porazila jen Kanaďanka Maghalie Rochetteová, která vybojovala první vítězství v seriálu, přestože hned v úvodním kole na písčitém úseku spadla. Nash ztratila na vítězku sedm sekund.

 

Mezi muži vyhrál při svém debutu v elitní kategorii Světového poháru jednadvacetiletý Belgičan Eli Iserbyt. Čeští reprezentanti v závodě nestartovali.

 

Nash, která žije v USA, navázala druhým místem na předloňský triumf v Iowa City. Třetí Američanku Claru Honsingerovou za sebou jednačtyřicetiletá rodačka z Prachatic nechala o osm sekund.

 

Úvodní závod sezony vynechaly úřadující trojnásobná mistryně světa Belgičanka Sanne Cantová a vítězka uplynulého ročníku Světového poháru Nizozemka Marianne Vosová.

 

Bývalý mistr světa do 23 let Iserbyt vedl belgickou ofenzivu v Iowě. Zástupci cyklokrosové velmoci obsadili prvních pět míst a v nejlepší patnáctce jich bylo třináct. Iserbyt vyhrál s velkým náskokem 54 sekund před Toonem Aertsem.

 

Další závod Světového poháru se pojede za týden v americkém Waterloo, v listopadu seriál zavítá do Tábora.

 

Úvodní závod Světového poháru v cyklokrosu v Iowa City (USA):

Muži: 1. Iserbyt 1:05:27, 2. Toon Aerts -54, 3. Soete, 4. Vermeersch oba -1:00, 5. Sweeck (všichni Belg.) -1:01, 6. Van der Haar (Niz.) -1:25.

Ženy: 1. Rochetteová (Kan.) 46:23, 2. Nash (ČR) -7, 3. Honsingerová (USA) -15, 4. Van der Heijdenová (Niz.) -25, 5. Richardsová (Brit.) -32, 6. Kaptheijnsová (Niz.) -44.

Další zprávy