Cyklisté na trati extrémního etapového závodu napříč Ruskem.
Pátá etapa vedla z Jekatěrinburgu směrem na Ťumeň.
Nohy cyklisty Pierra Bischoffa po deseti extrémních etapách závodu. Desátá etapa vedla z Krasnojarsku do Irkutska.
Další etapa vedla z Čity do Svobodného.
Aby cyklisté mohli extrémně dlouhé etapy dokončit, museli jet i za tmy.
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
7. 9. 2018 6:24
Start v Moskvě. Pak 9100 kilometrů v sedle. Jen ti nejtvrdší závodníci dojedou do cíle extrémního cyklistického závodu, který během patnácti etap přetne celé Rusko a končí ve Vladivostoku. Letos dojeli do cíle čtyři. V pětileté historii závodu to byl rekord. A celou událost opět skvěle zachytili tři fotografové.

Extrémní cyklistický závod z Moskvy do Vladivostoku připomíná trochu to, co se říká o ruské povaze. Když Američany proslaví náročný cyklistický závod RAAM od východního k západnímu pobřeží dlouhý 4800 km, Rusové řeknou: To nic není. A udělají závod dvakrát tak dlouhý a mnohem drsnější.

Právě takový je Red Bull Trans-Siberian Extreme Race, který stejně jako loni zachytili tři vynikající fotografové. Denis Klero, Pavel Sukhorukov a Masha Berliner.

Závod se jezdí už pátou sezonu a do cíle vždy dorazí jen hrstka cyklistů (ovšem na startu jich také nestávají žádné davy). Letos dojelo do cíle nebývalé množství lidí - celkem čtyři. Jen ti nejsilnější zvládli nástrahy patnácti etap o celkové délce 9100 kilometrů. Jen pro názornost - na jednu etapu tak vychází průměrná délka něco přes 600 kilometrů.

První etapa odstartovala 24. července z Moskvy. Etap bylo celkem patnáct a cyklisté dorazili do Vladivostoku za 25 dní. Nesedí vám ta čísla? To proto, že závodníci často jeli etapu déle než 24 hodin - například vítěz Pierre Bischoff absolvoval tu poslední patnáctou za 26 hodin a 37 minut. Jezdci měli také během závodu několik volných dnů na odpočinek.

Výsledky byly nakonec takové:
1. Pierre Bischoff - Německo
2. Michael Knudsen - Dánsko
3. Marcelo Florentino Soares - Brazílie
4. Amit Samarth - Indie

Celkový čas vítěze byl 315:45:26, druhý v pořadí měl souhrnný čas o osm hodin delší.