Řecko překvapil sníh, napadl na Akropoli i v Soluni. Pohled očima fotoreportérů Reuters

Řecko překvapil sníh, napadl na Akropoli i v Soluni. Pohled očima fotoreportérů Reuters
Další zasněžený snímek z Atén zachycuje Diův chrám. Fotografii pořídil Alkis Konstantinidis.
Zatímco na předměstích Atén se sněžení občas objevuje, v úplném centru a na slavné Akropoli je sníh vzácný. Snímek Yannise Behrakise.
Mramorová socha na Panathénském stadionu v Aténách. Fotografoval Yannis Behrakis.
Muž pořizuje fotku zasněžených Atén. Nebyl zdaleka sám, na sociálních sítích je takových obrázků záplava. Každý se chce pochlubit neobvyklým fotografickým úlovkem. Tento snímek pořídil Alkis Konstantinidis.
Foto: Reuters
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
11. 1. 2017 9:02
Řecko i Turecko se v posledních dnech potýkají s neobvyklým množstvím sněhu. Bílý poprašek pokryl dokonce i slavnou Akropoli v Aténách nebo pláže v Soluni. Podívejte se, jak je vyfotili řečtí držitelé Pulitzerovy ceny za fotografii.

Na sociálních sítích lidé ve velkém sdílejí fotky ze zasněžených řeckých měst. Otázku, jak mohlo napadnout v Řecku tolik sněhu, řešili s velkým zaujetím i meteorologové na britské televizi BBC. Samotní Řekové ovšem zase tak překvapení nejsou, i když sníh na Akropoli úplně častý není. „V posledních třiceti letech nebylo sněžení zase až tak neobvyklé, ale téměř vždy se týkalo jen severních předměstí Atén, ne centra, píše Philip Chrysopoulos na webu Greek Reporter.

Pojďte se podívat na zasněžená místa, která obvykle známe jen z letních prosluněných fotek, pohledem fotografů agentury Reuters. Mezi autory snímků v galerii u tohoto článku jsou tři držitelé Pulitzerovy ceny za fotožurnalistiku – fotografové Yannis Behrakis, Alkis Konstantinidis a Alexandros Avramidis. Cenu získali loni jako členové týmu agentury Reuters za fotografie zachycující uprchlickou krizi.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Biden se pustil do boje se změnami klimatu, zastavil pronájem půdy k těžbě ropy

Americký prezident Joe Biden ve středu podpisem exekutivních příkazů zahájil realizaci svého plánu postavit se změnám klimatu a učinit z "klimatické krize" téma pro velkou část federální vlády. Nařídil například ministerstvu vnitra, aby v co největší míře pozastavilo uzavírání nových smluv o pronájmu federální půdy k těžbě ropy a plynu. Podle nového šéfa Bílého domu Spojené státy nemohou v souvislosti s ekologickými výzvami dál otálet.

Americká média před vystoupením prezidenta psala o zahájení "frontálního útoku" proti klimatickým změnám nebo o rychlém startu ambiciózního projektu nové administrativy. Během povolebního přechodného období Biden avizoval například rozsáhlé investice do "zelené infrastruktury" včetně vyčlenění dvou bilionů dolarů (43 bilionů Kč) na projekty kolem obnovitelných zdrojů.

Prvními konkrétními kroky na cestě za klimatickými cíli je sada dekretů, které podle Bidena pomohou nejen snížit emise skleníkových plynů, ale i vytvořit nová pracovní místa. Média si všímala především ohlášené "přestávky" od nových pronájmů federální půdy či pobřežních vod k těžbě ropy a zemního plynu. S tímto krokem se pojí také "důkladná revize" všech existujících nájemních kontraktů souvisejících se zpracováváním fosilních paliv.

Zdroj: ČTK
Další zprávy