Moravské Slovácko na fotkách. Název je mi bližší než Moravské Toskánsko, říká autor

Krajina Moravského Slovácka na snímcích Radka Severy
Moravské Slovácko. Ukázky z fotografické knihy Radka Severy a básnířky Ivety Gajda-Raponi
Moravské Slovácko. Ukázky z fotografické knihy Radka Severy a básnířky Ivety Gajda-Raponi
Moravské Slovácko. Ukázky z fotografické knihy Radka Severy a básnířky Ivety Gajda-Raponi
Moravské Slovácko. Ukázky z fotografické knihy Radka Severy a básnířky Ivety Gajda-Raponi
Foto: Radek Severa
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
Aktualizováno 30. 7. 2019 10:30
Fotograf Radek Severa, který z velké míry přispěl k tomu, že se takzvané Moravské Toskánsko dostalo na seznam 50 nejkrásnějších míst na světě, vydal knihu se svými snímky. Jmenuje se Moravské Slovácko - imprese a verše. "Název Moravské Slovácko je mému srdci bližší, Moravské Toskánsko je v podstatě jen obchodní značka," vysvětluje.

"Kniha přináší svědectví mistřínského rodáka o kráse Slovácka, najdete v ní snímky, pořízené s láskou a trpělivostí," říká fotografka Martina Janochová, která napsala ke knize předmluvu.

Publikace vznikla ve spolupráci Radka Severy a básnířky Ivety Gajda-Raponi. Ta má stejně jako fotograf kořeny na jižní Moravě, na rozdíl od něj však z rodného kraje odešla do ciziny a už třicet let žije v Německu. "Poznali jsme se díky Facebooku, Iveta tam občas k mým fotkám napsala nějaké verše. Když jsem začal chystat knihu, poprosil jsem ji, aby ji svou poezií doprovodila," říká Radek Severa.

Fotograf Severa krajinu kolem sebe vnímá velmi výtvarně a pomáhá mu k tomu i fakt, že ji dokonale zná už od dětství. Byly to ve velké míře i jeho snímky, které po nástupu internetu a sociálních sítí okouzlily fotografy z celého světa.

Terénní vlny v okolí Kyjova se pak pro mnoho cizinců staly vyhledávanou a velmi atraktivní lokalitou. Fotografové tehdy začali přirovnávat jihomoravskou krajinu k italskému Toskánsku a název Moravské Toskánsko se zvláště mezi fotografy ujal.

"Já mám ale raději to naše pojmenování Moravské Slovácko, je mnohem bližší mému srdci," přiznává fotograf a vysvětluje, že Moravské Toskánsko je v podstatě jen obchodní značka.

Když snímky jižní Moravy začaly být celosvětově známé, renomovaný cestovatelský magazín Condé Nast Traveller zařadil oblast v okolí Kyjova na seznam padesáti nejkrásnějších míst na světě. Žádné jiné místo z České republiky už se na něj nedostalo. Snímky Radka Severy od té doby putují světem po výstavách, jedna z nich byla mimo jiné i v sídle Evropského parlamentu.

Výstavní soubor se možná brzy dostane i do italského Toskánska, které jižní Morava mnoha fotografům připomíná. "Zrovna o tom jednáme," říká fotograf.

"Na Radkovi mě zaujalo, že se snaží svému kraji také něco vracet," říká autorka předmluvy Martina Janochová. "Sleduje třeba ve svém okolí masivní úbytek stromů vlivem nastupujícího sucha. Už několik let proto pořizuje mladé stromky z výtěžků fotografických workshopů, které pořádá, a vysazuje je na fotogenických místech Kyjovska. Ve volném čase jim pak věnuje i následnou péči, aby přežily," vysvětluje. 

O knize:

  • Autor a název:
    Radek Severa, Iveta Gajda-Raponi: Moravské Slovácko - imprese a verše
  • Počet stran a fotografií:
    180 stran, 173 barevných fotografií na lesklém křídovém papíře
  • Prodej:
    Kniha je podle autora zatím dostupná v informačním centru v Kyjově a v knihkupectvích v Kyjově a v Hodoníně, jedná také o prodeji ve spolupráci s obcemi Svatobořice-Mistřín a Šardice.
  • Web fotografa: www.radeksevera.cz
 

Právě se děje

před 14 minutami

Maltská policie zadržela podnikatele Fenecha na jeho jachtě

Maltská policie zadržela podnikatele Yorgena Fenecha, majitele společnosti 17 Black. Podle listu Times of Malta ho zatkla na jeho jachtě.

Stalo se tak den poté, co se objevily informace, že policie také zadržela muže, kterého považuje za zprostředkovatele vraždy novinářky Daphne Caruanaové Galiziové. Třiapadesátiletá novinářka, která na svém blogu psala o korupci ve vládních kruzích, zahynula při výbuchu bomby ve svém voze v říjnu 2017. Její smrt vyvolala v Evropě zděšení i pochybnosti o vládě práva ve středomořském ostrovním státě.

Zdroj: Zahraničí , ČTK
Další zprávy