Krása českých lesů na fotkách Martina Raka. V poslední době je ničí sucho, říká

Krása českých lesů na fotkách Martina Raka. V poslední době je ničí sucho, říká
Odkaz najdete v článku u této galerie.
"Fotografovanou oblast se vyplatí mít dobře zmapovanou a prochozenou, protože potom se snáze rozhoduje, kam se vydat fotit na základě povětrnostních podmínek a ročního období. V případě pěkného počasí vyrážím většinou na vyhlídky na vrcholcích hor a kopců, při zataženém a mlhavém počasí fotografuji lesy nebo potoky, vysvětluje Martin Rak.
"Fotografuji většinou s předvolbou clony, ideálně ji nastavuji na f/8 nebo f/11. Pokud je ale objekt v popředí hodně blízko, přicloním až na 14 nebo 16, aby byl snímek ostrý od popředí až po pozadí."
Martin Rak se rozhodl podpořit české lesy, které v poslední době trpí suchem, charitativní dražbou svých fotografií.
Foto: Martin Rak
Foto
18. 5. 2020 6:00
Martin Rak patří ke špičkovým českým fotografům krajiny. Fotil na nejrůznějších místech světa, ale nejraději má české lesy a krajinu na severu Čech. "Právě lesy poslední dobou kvůli suchu hodně trpí," říká. I proto se rozhodl zapojit se do kampaně Zachraňme lesy. Jeho snímky lesa si můžete prohlédnout ve fotogalerii.

Zaměřujete se na focení přírody. Jak si vybíráte lokalitu, do které se vydáte fotografovat?

Fotografovaná lokalita mě musí nějakým způsobem oslovit. U nás v Česku nejraději fotím v oblastech na sever od Prahy, protože tam najdete ojedinělou kopcovitou krajinu, pískovcové oblasti se strmými skalami a hlubokými soutěskami a pohraniční hory s krásnými bukovými lesy. Naše země ale nabízí i spoustu jiných krás - jihočeské rybníky, mnoho hradů a zámků nebo třeba zvlněná pole na jižní Moravě.

Fotografovanou oblast se vyplatí mít dobře zmapovanou a prochozenou, protože potom se snáze rozhoduje, kam se vydat fotit na základě povětrnostních podmínek a ročního období. V případě pěkného počasí vyrážím většinou na vyhlídky na vrcholcích hor a kopců, při zataženém a mlhavém počasí fotografuji lesy nebo potoky a ve sněhové vánici hledám minimalistické motivy na horských pláních.

Nicméně za více než deset let fotografování přírody a krajiny jsem se mnohokrát přesvědčil o tom, že i když neustále sledujete předpověď počasí a vyrážíte "na jistotu", podmínky vyjdou podle vašich představ jen málokdy. Focení krajiny je z velké části o vytrvalosti a taky o štěstí.

V lesích panují celkem náročné světelné podmínky. Jaké zvolit nastavení, aby je fotograf věrohodně zachytil?

Fotografuji většinou s předvolbou clony, ideálně ji nastavuji na f/8 nebo f/11. Pokud je ale objekt v popředí hodně blízko, přicloním až na 14 nebo 16, aby byl snímek ostrý od popředí až po pozadí. Vyšší clonu (16 nebo 22) používám také v případech, kdy je slunce v záběru. Světlo se totiž láme o lamely clony a tvoří pravidelnou hvězdičku. Téměř vždy používám stativ, abych mohl fotit na nízkou citlivost ISO 100 (snímky jsou při ní nejkvalitnější).

Jak dlouho vám trvá postprodukce u jedné série fotografií?

To záleží na konkrétních snímcích. U těch "jednodušších" mi úpravy zaberou tak 10-20 minut. Pokud ale fotím v náročných světelných podmínkách v protisvětle na více expozic, které se pak skládají do jednoho výsledného snímku, nebo použiji focus bracketing (několik snímků s různými rovinami zaostření, složených tak, aby bylo na fotografii ostré vše), může se úprava jedné fotografie protáhnout i na několik hodin.

Jakou techniku si berete s sebou do přírody?

Již pátým rokem fotografuji Canonem 5DS R, který mi díky vysokému rozlišení umožňuje tisknout velké zvětšeniny. Většinou mám nasazený širokoúhlý objektiv Canon 16-35 mm f/4L IS USM, který je kompaktní a perfektně ostrý. Na krajinné detaily používám teleobjektiv 70-300 mm f/4-5.6L IS USM. V batohu mám ještě lehký a světelný objektiv 50 mm f/1.8 STM, kabelovou spoušť a několik filtrů (polarizační a silné ND filtry).

Jaká specifika má focení v lesích? Na co se zaměřit, na co si dát pozor?

Pro focení v lese jsou nejdůležitější správné podmínky. Osobně mám nejraději hustou mlhu, která celou scénu zjednoduší a vytvoří 3D efekt, kdy bližší objekty jakoby vystupují z obrazu a rušivé elementy v pozadí zakrývá mlha. Úplně nejlepší je, když do mlhy ještě prosvěcuje slunce. Ani ideální podmínky však nezaručují dobrou fotku. Stejně zásadní je totiž zajímavá kompozice. Nebojte se při jejím hledání experimentovat a zkoušet fotit z neobvyklých úhlů - těsně nad zemí nebo třeba obraťte fotoaparát kolmo vzhůru.

Podporujete ochranu lesů v České republice. Jak se jako fotograf do iniciativy zapojujete?

Jelikož trávím spoustu času v lesích, které bohužel v posledních letech hlavně kvůli suchu dost trpí, rozhodl jsem se jim pomoct a symbolicky jim oplatit to, že mi poskytují nejen fotografické útočiště. Dal jsem dohromady výstavní sérii fotografií českého lesa, kterou věnuji do charitativní dražby na podporu kampaně Zachraňme lesy Hnutí Duha.

Vernisáž výstavy spolu s aukcí byla naplánována na 12. března v holešovickém Vnitroblocku, ale vzhledem k nynějším okolnostem se zatím přesunula na neurčito. Fotoobrazy, které precizně vytiskli a adjustovali kolegové v Megapixelu, jsou připravené, a jakmile budeme mít nový termín, dáme vědět. Pokud byste sami chtěli projekt Zachraňme lesy podpořit, můžete si koupit můj fotoobraz na plátně. 

Můžete nám prozradit pár tipů a triků ohledně fotografování v přírodě?

Myslím, že nejdůležitější je hlavně chodit ven a fotit, protože to vás nejvíc posune dál. Samozřejmostí je co možná nejlepší světlo, které bývá obvykle během modré nebo zlaté hodiny (ta první je hodina před východem nebo po západu slunce ta druhá hodina po východu nebo před západem slunce). A buďte trpěliví!

O fotografovi:

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci jen 500 lidí

Spolek Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci v centru Prahy pouze 500 lidí, přestože kvůli omezení počtu účastníků hromadných akcí chystá správní žalobu. Na videu na facebooku spolku to dnes večer oznámil jeho předseda Mikuláš Minář. Kvůli dodržení omezení Milion chvilek ruší také pochod k sídlu vlády, který měl být součástí demonstrace. Policie dnes odpoledne na twitteru oznámila, že nebude lidem bránit ve shromažďování kvůli mimořádným opatřením ministerstva zdravotnictví. Pokud policisté zjistí porušení hygienických podmínek, věc zadokumentují a předají hygienické stanici.

Kvůli riziku nákazy novým koronavirem jsou v Česku zakázané hromadné akce nad 500 osob. Spolek Milion chvilek je ale přesvědčen o tom, že příslušné nařízení ministerstva zdravotnictví se nevztahuje na právo shromažďovací. "Vláda tvrdí opak, proto podáme správní žalobu," uvedl dnes Minář. Podle názoru právníků spolku je omezení nezákonné a protiústavní.

Minář je také přesvědčen o tom, že omezení má za cíl zdiskreditovat protestní akce. "Vláda na nás šije 'boudu' a chce protesty jednou provždy u většiny národa zdiskreditovat. Nedejme jí teď tu záminku," uvedl. Organizátoři demonstrace na Staroměstském náměstí proto dodrží podmínku maximálního počtu účastníků. "Na úterní akci proto skutečně vpustíme pouze 500 osob," upozornil předseda spolku.

Ze stejného důvodu se neuskuteční ani plánovaný pochod ke Strakově akademii, který měl být součástí úterní demonstrace. "O to důležitější bude, aby se po celé republice uskutečnilo co nejvíc lokálních akcí, které se do 500 lidí pohodlně vejdou," řekl dnes Minář.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Francouzská armáda zabila velitele Al-Káidy v severní Africe

Francouzská armáda zabila v Mali velitele teroristické organizace Al-Káida v islámském Maghrebu (AQIM) Abdal Malika Drúkdala. Oznámila to dnes ministryně obrany Florence Parlyová. Francie stojí od roku 2013 v čele mezinárodní koalice proti islamistům v této africké zemi.

"Dne 3. června zabily francouzské armádní síly s podporou místních partnerů během operace v severním Mali emíra Al-Káidy v islámském Maghrebu Abdal Malika Drúkdala a několik jeho nejbližších spolupracovníků," uvedla Parlyová na twitteru. Informaci následně potvrdila agentura AFP, podle níž byl Drúkdal zabit poblíž malijského města Tessalit u hranic s Alžírskem, kde se údajně dlouhodobě skrýval.

Drúkdal byl považován za jednoho z nejzkušenějších militantních džihádistů v severní Africe. V roce 2012 patřil k hlavním organizátorům převzetí severovýchodní části Mali pod kontrolu islamistů, po němž v zemi intervenovala francouzská armáda. Ta sice ve spolupráci s místními silami zatlačila džihádisty zpět, bezpečnostní situace v zemi na severozápadě Afriky je nicméně dlouhodobě nestabilní a islamistům se daří podnikat útoky nejen v severní, ale i centrální a jižní části státu.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

AstraZeneca začíná s výrobou vakcíny proti koronaviru, i když testování ještě neskončilo

Britská farmaceutická společnost AstraZeneca oznámila, že začíná s výrobou potenciální vakcíny proti nemoci covid-19. Ačkoli klinické testování očkovací látky není dosud u konce, a není tedy jasné, zda je vakcína funkční, chce firma mít k dispozici zásoby pro případ, že by testy dopadly dobře. Stanici BBC to dnes řekl šéf společnosti Pascal Soriot. AstraZeneca si zajistila kapacity pro dodávku celkem dvou miliard dávek testované vakcíny.

"Začínáme s výrobou vakcíny ihned - musíme ji mít připravenou ve chvíli, kdy budou výsledky (testování)," řekl Soriot. "Samozřejmě, že toto rozhodnutí s sebou nese riziko, ale jde o finanční riziko, pokud vakcína nebude funkční… Pak by všechen materiál, všechny vyrobené vakcíny přišly vniveč," dodal.

AstraZeneca vyvíjí vakcínu s pracovním názvem AZD1222 ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou a v současnosti ji testuje na 10 000 dobrovolnících v Británii. Výsledky zkoušek by měla znát do srpna.

Firma se zavázala, že polovinu dávek očkovací látky, které se chystá vyrobit, poskytne chudším zemím. Ve čtvrtek oznámila, že uzavřela další dva kontrakty, přičemž jeden z nich ve výši 750 milionů dolarů s nadacemi filantropů Billa a Melindy Gatesových. Z celkem jedné miliardy dávek očkování určených pro chudší země by mělo být 400 milionů k dispozici ještě před koncem letošního roku.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Na Teplicku skončil první den senátních voleb, účast byla asi 12 procent

Volební místnosti na Teplicku, kde voliči vybírají nástupce Jaroslava Kubery (ODS), se ve 22:00 pro dnešek uzavřely. První kolo doplňovacích voleb bude pokračovat v sobotu od 8:00 do 14:00. Účast je zatím podle předběžného odhadu v průměru kolem 12 procent, řekla Pavla Doksanská z teplického magistrátu, která má na starosti organizační zabezpečení voleb.

Hlasování doprovází kvůli epidemiologické situaci zvýšená hygienická opatření. Lidé musí mít při vstupu do budov roušky, které si sejmou jen kvůli ověření totožnosti.

Nástupce Jaroslava Kubery, který nečekaně v lednu zemřel, lidé vybírají z devíti kandidátů. Pokud žádný z nich nezíská v prvním kole nadpoloviční většinu, o vítězi rozhodne za týden finále mezi dvěma nejúspěšnějšími uchazeči z kola prvního. Vítěz voleb se ujme mandátu v horní parlamentní komoře na zbytek Kuberova funkčního období, tedy do 13. října 2024. Mandát chtějí získat například teplický primátor Hynek Hanza (ODS), ústecký hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM) nebo ředitel teplického gymnázia Zdeněk Bergman (za Senátor 21 s podporou TOP 09, Liberálně ekologické strany a Strany zelených).

Zdroj: ČTK
Další zprávy