Zkáza i zachráněný psík. Vzácné fotky z 1. světové války – jak ji viděl Ernest Brooks

Zkáza i zachráněný psík. Vzácné fotky z 1. světové války – jak ji viděl Ernest Brooks
Výjev z fronty na Sommě. Bitva proběhla na řece Sommě východně od Amiens od 1. července do 18. listopadu 1916 a byla jednou z nejkrvavějších operací 1. světové války.
Scéna ze země nikoho. Zničená železniční stanice v Nieuport-les-Bains.
Spánek v zákopech kousek od Thiepvalu. Thiepval je francouzská obec poblíž řeky Sommy, která byla během těžkých bojů za 1. světové války zcela srovnána se zemí.
Výbuch dělostřeleckého granátu na frontě.
Foto: Ernest Brooks, National Library of Scotland
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
11. 11. 2016 9:05
Unavení vojáci spící v rozbahněném zákopu, rozbořená města, zajatí němečtí vojáci, kteří vypadají jako dobrosrdeční strejdové ze sousedství. Fotky jednoho z prvních válečných fotografů Ernesta Brookse měly sloužit britské válečné propagandě, on však mnohdy zaznamenal i naprosto lidské momenty. Válka skončila 11. listopadu 1918. A díky Brooksovým snímkům ji dnes můžeme vidět očima člověka, který to vše zažil.

Fotografie Ernesta Brookse v nedávné době zpřístupnila řada britských institucí. Jednou z nich je i Skotská národní knihovna, která dala k dispozici bezmála 400 jeho fotografií. Podle odborných publikací je Brooksova práce výjimečná už jen v tom, že během války pořídil na 4400 snímků – a to je zhruba desetina ze všech fotografií, které za tohoto konfliktu vznikly.

Už samo to číslo je z dnešního pohledu zajímavé – dnes by nebyl velký problém pořídit čtyři tisíce snímků během jedné celodenní reportáže. Brooks musel mnohem více zvažovat, co fotit a co ne, výbava tehdy byla těžká, drahá a o pohotovosti, s níž mohou pracovat dnešní váleční fotografové, se mu nemohlo ani zdát.

Brooks, který se narodil v roce 1878, se k fotografii dostal jako zaměstnanec vdovy po baronu Hussey Vivianovi. Dvě šlechticovy dcery se bavily fotografováním a Brooks byl pověřen, aby jim vyvolával filmy. Po čase si sám pořídil fotoaparát a začal fotit portréty známých osobností. Jeden z obrázků se mu podařilo prodat do novin a to byl start jeho fotografické kariéry.

Nějaký čas pracoval na volné noze, pak se stal oficiálním fotografem královské rodiny. Jeho snímky tehdy tiskly mnohé velké britské noviny, například Daily Mirror.

Po vypuknutí první světové války narukoval v lednu 1915 do armády a brzy začal pro ozbrojené složky pracovat jako oficiální válečný fotograf. Nebyl fotožurnalistou v dnešním slova smyslu, jeho úkolem bylo pořizovat především snímky použitelné pro propagandistické účely.

Prošel řadou klíčových bojišť první světové války a byl patrně jediným fotografem, který dokumentoval jednu z největších operací tohoto konfliktu – bitvu u řeky Sommy.

Po válce se na pár let vrátil k fotografování královské rodiny, ale poté, co údajně poskytl novinám fotografii koupajícího se britského prince, byl prestižní funkce zbaven. Dál působil jako fotograf a poslední zmínka o jeho práci pochází z roku 1936. Dál jsou jeho osudy neznámé.

Brooksovy válečné snímky se však zapsaly do historie. Aktuálně.cz vybralo několik z jeho pozoruhodných prací zpřístupněných Skotskou národní knihovnou. Díky nim se můžete podívat přímo do zákopů „velké války“.

 

Právě se děje

Další zprávy