reklama
 
 

Prestižní observatoř označila za astronomický snímek týdne záběr českého fotografa

13. 2. 2017
Český fotograf Petr Horálek pořídil na Evropské jižní observatoři v Chile natolik zajímavý snímek Mléčné dráhy a zodiakálního světla, že ho tato instituce vyhlásila za snímek týdne. Je to prestižní ocenění, observatoř totiž využívají astronomové v podstatě z celé Evropy.

„Na snímku Petra Horálka rozprostírají svá ramena dva astronomické útvary. Jednak Mléčná dráha a jednak zodiakální světlo,“ vysvětluje Marcel Bělík z Hvězdárny v Úpici, který figuruje v porotě soutěže Česká astrofotografie měsíce. Východočeský fotograf Horálek se svým snímkem zvítězil v lednovém kole a jeho snímek je natolik zajímavý, že si ho prestižní Jižní evropská observatoř v Chile vybrala 13. února jako snímek týdne.

Mléčná dráha bývá viditelná i v našich podmínkách, v Chile se však dá pozorovat mnohem lépe, stejně tak jako zodiakální světlo. „Ve vysokohorské oblasti chilských And toto přes celou oblohu se táhnoucí jemné světlo téměř ruší astronomická pozorování. I když z našich končin můžeme pozorovat v době jarní či podzimní rovnodennosti nad západním večerním či východním ranním obzorem slabý svit kužele světla, zde jej můžeme sledovat jako zářící most, klenoucí se od západu k východu,“ vysvětluje astronom Marcel Bělík. 

Snímek byl pořízen plnoformátovou zrcadlovkou Canon 6D s objektivem Samyang 24 mm.

Evropská jižní observatoř v Chile byla založena proto, aby umožnila evropským vědcům pozorování vesmíru z jižní polokoule v co nejlepších klimatických podmínkách. Observatoř využívá většina vyspělých evropských zemí. Od roku 2007 je mezi jejími členy i Česká republika.

autor: Tomáš Vocelka | 13. 2. 2017

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  Komerční sdělení
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama