Obrazem: Žižka žene lidi palcátem a další neobyčejné pohledy na Prahu z výšky

Obrazem: Žižka žene lidi palcátem a další neobyčejné pohledy na Prahu z výšky
Jeden z živlů (z terasy nad fontánou u Národního muzea, 2. listopadu 2018)
Tanec pro Krišnu (ze Staroměstské radnice, 4. dubna 2019)
Na hraně (z Prašné brány, 18. května 2017)
Geometrie deštivého dne (z Prašné brány, 10. srpna 2019)
Foto: Tomáš Voceka
Foto
28. 6. 2021 6:00
Fotograf Aktuálně.cz Tomáš Vocelka několik let zaznamenával pohledy z věží na život v pražských ulicích. Ve středu 24. června slavnostně předal primátorovi hlavního města Zdeňku Hřibovi bezmála šedesát snímků, které vznikly v rámci Grantu Prahy. "Předáním skončila jedna krásná etapa mé fotografické práce," řekl Vocelka.

Soubor pohledů na Prahu z věží začal vznikat zhruba v roce 2016, některé záběry jsou ale ještě starší. "V roce 2018 jsem s těmi snímky vyhrál Grant Prahy na soutěži Czech Press Photo a s podporou hlavního města jsem pak toto téma rok intenzivně fotografoval," říká Tomáš Vocelka.

Poslední záběry v sérii vznikly v době, když už byla Praha úplně prázdná, ochromená pandemií, tedy na jaře 2020. "S pandemií také souvisí termín předání grantu primátorovi. Původně to bylo plánováno po výstavě snímků v Czech Photo Centre, která se uskutečnila loni v srpnu. Jenže pak přišla druhá vlna covidu-19 a předání jsme museli odsunout na dobu, až bude situace lepší. Nakonec se to povedlo až teď," říká fotograf.

Fotografové Tomáš Vocelka (druhý zleva) a Jan Rasch předávají společně s Veronikou Souralovou primátorovi Zdeňkovi Hřibovi snímky, které pořídili v rámci Grantu Prahy.
Fotografové Tomáš Vocelka (druhý zleva) a Jan Rasch předávají společně s Veronikou Souralovou primátorovi Zdeňkovi Hřibovi snímky, které pořídili v rámci Grantu Prahy. | Foto: Dan Materna / Czech Photo o. p. s.

Snímky Vocelka předával primátorovi společně s Janem Raschem, který získal Grant Prahy o rok později. U předání byla také vedoucí organizace Czech Photo Veronika Souralová (šéfka soutěže Czech Press Photo).

"Při fotografování Prahy pod věžemi jsem chtěl zachytit neobvyklou krásu pohledů dolů, na život v ulicích. Snažil jsem se, aby fotografie byly výtvarné a geometrické a lišily se tak od běžného zpravodajského zaznamenávání skutečnosti," říká Vocelka. Když si vytvářel základní ideu, kterou se bude při fotografování řídit, vzpomněl si na básně Vítězslava Nezvala - zvláště na Prahu s prsty deště. 

"Mám rád hravost Nezvalova poetismu a říkal jsem si, že by bylo hezké, kdyby se mi povedlo něco podobného. Řekl jsem, si, že se pokusím hrát si s fotografickým obrazem tak, jako si Nezval hraje se slovy," vysvětluje fotograf.

Kromě výstavy Praha pod věžemi vznikl ze snímků i šedesátistránkový katalog. Některé výtisky z limitované edice podepsané autorem jsou stále ještě k dostání v galerii Czech Photo Centre v pražských Nových Butovicích.

Grant Prahy je roční tvůrčí stipendium, zaměřené na dokumentování proměn Prahy. Spolupráce s Czech Press Photo je pro město přínosná, protože díky ní vzniká unikátní sbírka fotografií, které mapují Prahu osobitým způsobem, a to z různých úhlů.

O knize

Tomáš Vocelka - Praha pod věžemi. 60 stran s barevnými fotografiemi, formát  24×24 cm, měkká vazba. Předmluva: Martina Houdek, grafická úprava: Alena Vocelková. Limitovaná edice podepsaná autorem, cena 250 Kč. Dostupné v galerii Czech Photo Centre.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 40 minutami

Twitter zavede funkci spropitného celosvětově, platby přijme i v bitcoinech

Internetová sociální síť Twitter se rozhodla rozšířit funkci, která uživatelům umožňuje jednoduše zasílat peníze autorům příspěvků, aby tak ocenili jejich činnost. Funkce spropitného s označením Tip Jar (sklenice na spropitné) bude nově dostupná celosvětově a platby bude přijímat i v bitcoinech. Twitter to oznámil ve čtvrtek. Firma tak chce držet krok s provozovateli jako Patreon, kteří funkci také nabízejí.

Twitter novou funkci od května testoval. Peníze jejím prostřednictvím mohli posílat všichni uživatelé, přijímat je ale byla schopna pouze skupina vybraných uživatelů, která zahrnovala například novináře, experty a zástupce neziskových organizací. Tato skupina by se však měla časem rozšiřovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy