Polský Balt v obrazech: Nekonečné pláže, tajemné ruiny v moři i malá Sahara

Polský Balt v obrazech: Nekonečné pláže, tajemné ruiny v moři i malá Sahara
Ze Svinoústí jsme se posunuli do dalšího lázeňského městečka, které se jmenuje Mezizdroje a je známé tím, že se tam koná filmový festival. Na snímku je záběr z pláže v Mezizdrojích. Velmi často na ni bývají vytaženy malebné rybářské lodě, které fungují jako poutače pro blízké restaurace.
Opět se posouváme dál na východ, tentokrát do Gdyně. Na jejím okraji, ve čtvrti Babie Doly, se nachází tato tajemná ruina v moři. Je to bývalá torpédová stanice (torpedownia) z druhé světové války. Němci zde vyvíjeli a zkoušeli torpéda. Dnes je železobetonový skelet zpustlý a vystupuje z moře kousek od pobřeží.
A opět jsme u moderní architektury v Gdaňsku. Toto je monumentální Muzeum druhé světové války, které se nachází jen pár set metrů od samého centra města. Za architektonickým návrhem budovy stojí polské studio Kwadrat.
Kousek od Leby leží písečné duny Sloviňského národního parku, které připomínají malou Saharu.
Foto: Tomáš Vocelka
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
19. 8. 2022 0:00
Písečné pláže, po kterých se dá jít hodiny a nic vás nezastaví. Krásné, i když trochu chladné moře a spousty památek. Takové je pobřeží polského Baltu. Pojďte se v obrazovém fotoprůvodci podívat na zajímavá místa - projdeme je od Svinoústí na hranici s Německem až po poloostrov Hel na východě, nedaleko od hranic s Ruskem.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

teď

Česká ekonomika ve druhém čtvrtletí meziročně stoupla o 3,7 procenta

Česká ekonomika v letošním druhém čtvrtletí podle zpřesněných údajů Českého statistického úřadu meziročně stoupla o 3,7 procenta. Ve srovnání s předchozím čtvrtletím byl hrubý domácí produkt (HDP) vyšší o 0,5 procenta. Výsledky se tak proti předchozímu odhadu z konce srpna nezměnily. Vyplynulo to z pátečních informací ČSÚ na webu.

K meziročnímu růstu HDP přispěly podle dřívějšího vyjádření statistiků zejména výdaje na konečnou spotřebu vládních institucí a výdaje na tvorbu hrubého kapitálu. Analytici pak upozornili na to, že meziroční údaje za druhé čtvrtletí ovlivňuje srovnání s rokem 2021, kdy platila opatření proti šíření koronaviru.

Statistici doplnili, že příjmy domácností podle sezonně očištěných údajů mezičtvrtletně klesly o 1,2 procenta a proti loňskému druhému čtvrtletí o 8,1 procenta. Reálná spotřeba domácností na obyvatele mezičtvrtletně stagnovala a meziročně se zvýšila o 0,9 procenta.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Při výbuchu ve škole v Kábulu zahynulo 19 lidí

Sebevražedný pumový útok ve škole v šíitské části afghánského Kábulu si dnes vyžádal nejméně 19 mrtvých a 27 zraněných. S odvoláním na policii o tom informovala agentura Reuters, která snížila předchozí uváděnou bilanci 29 zraněných. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil.

Policejní mluvčí Chálid Zadrán uvedl, že výbuch nastal ve vzdělávacím centru v západní části města, kterou obývají převážně šíitští Hazárové. Tato etnická skupina se v minulosti stávala terčem útoků radikální organizace Islámský stát (IS).

Útok se stal v době, kdy se ve škole konaly přijímací zkoušky. Školy jsou v muslimském Afghánistánu v pátek obvykle zavřené.

"Útoky na civilní cíle dokazují nelidskou krutost nepřítele a nedostatek morálních zásad," dodal policejní mluvčí. Neupřesnil ale, kdo podle názoru policie za útokem stojí.

Jde o další z řady útoků, které sužují Afghánistán od doby, kdy se před více než rokem v zemi ujalo moci radikální islamistické hnutí Tálibán.

Zdroj: ČTK
Další zprávy