Polské poutě: na kolenou kolem kostela, cestou necestou se sochou Panny Marie

Polské poutě: na kolenou kolem kostela, cestou necestou se sochou Panny Marie
Bílé šaty a závoje mají symbolizovat čistotu Panny Marie. (Kalwaria Paclawska)
Nejhorlivější obcházejí kostel třikát po kolenou, v prachu cesty je cítit každý kamínek a nerovnost. (Grabarka)
Každá zúčastněná farnost nese v procesí svůj kříž. Většina poutníků volí turistické oblečení namísto svátečního. Kopcovitý terén v okolí kláštěra dá některým pořádně zabrat. (Kalwaria Paclawska)
Během procesí je třeba přebrodit řeku Wiar, která umí být uprostřed léta pěkně studená. (Kalwaria Paclawska)
Foto: Michal Novotný
Michal Novotný Michal Novotný
3. 10. 2021 14:07
České poutě často ztratily původní duchovní význam a zůstaly jen střelnice, kolotoče, piva v kelímku, cukrová vata a stánky s cetkami. U polských sousedů je tomu naopak. V polovině srpna se tam desetitisíce věřících vydávají na poutě, při kterých je důležitější modlitba na posvátném místě než jízda na kačerech.

Na svátek Nanebevzetí Panny Marie putují katolíci do odlehlé vesnice Kalwaria Paclawska na dohled od ukrajinské hranice. Pár domkům na vrcholku kopce se někdy říká Jeruzalém východu. V místním františkánském klášteře je obraz Matky Boží, který podle záznamů mnichů způsobil již více než padesát zázraků. Součástí týdenních oslav je procesí se sochou spící Panny Marie v životní velikosti, které vede prudkými srázy v hlubokých lesích v okolí kláštera a zahrnuje i brodění chladné řeky.

O několik dní později vyrážejí na cestu i pravoslavní křesťané, kterých v žije v katolickém Polsku jen něco málo přes půl milionu. Jejich cílem je kostel a klášter na hoře Grabarka. Mnozí jdou ve velkých skupinách desítky i stovky kilometrů, aby dorazili na svátek Proměnění Páně. Přinášejí velké a malé kříže popsané prosbami. Nejhorlivější věřící obcházejí poslední část cesty kolem kostela na kolenou. Odřená kolena si pak omývají v prameni pod klášterem, který má prý léčivé a zázračné účinky.

Polské poutě jsou sice především duchovní, ale nebojte se, cukrovou vatu nebo pouťový prstýnek si můžete koupit i na nich.

O fotografovi

Michal Novotný (1973) - začal kariéru v osmnácti letech fotografováním konfliktu v bývalé Jugoslávii. Pak působil v časopise Reflex a v Pátku Lidových Novin.  Od roku 2009 je na volné noze a publikuje v nejprestižnějších světových novinách a časopisech. Jeho reportáže získaly mnoho ocenění - mezi nejvýznamnější patří 3. cena v soutěži World Press Photo v kategorii Každodenní život nebo 1. místo v soutěži Best of Photojournalism 2007 v kategorii Každodenní život. (red)

Web a sociální sítě Michala Novotného
Instagram: www.instagram.com/michalnovotnyphoto
Web: www.michalnovotny.com/

 

Právě se děje

Další zprávy