Polární hody, temná strana olympiády a uprchlíci. Tři vítězné fotoseriály ze Sieny

Polární hody, temná strana olympiády a uprchlíci. Tři vítězné fotoseriály ze Sieny
FOTOSERIÁL (3). Hody polární noci, Audun Rikardsen (Norsko). Stříbřité hejno sleďů právě dorazilo na zimoviště ve fjordech severního Norska.
FOTOSERIÁL (3). Hody polární noci, Audun Rikardsen (Norsko). Sledi lákají, pro kosatky je to vítaná potrava.
FOTOSERIÁL (3). Hody polární noci, Audun Rikardsen (Norsko). Dva měsíce tady nevyjde slunce.
FOTOSERIÁL (3). Hody polární noci, Audun Rikardsen (Norsko). Boj o potravu. Některé kosatky se snaží „ukrást“ rybářům úlovek. Občas poničí rybářské náčiní a sítě, občas také ublíží samy sobě.
Foto: Siena International Photography Awards
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
13. 11. 2016 8:05
Nejúspěšnějším fotografem na mezinárodní fotosoutěži v italské Sieně se stal Nor Audun Richardsen, který zvítězil v kategoriích Příroda a Sport. Kromě toho však získal také třetí místo v kategorii fotoseriálů. Podívejte se na jeho snímky z rybolovu v norských fjordech. A také na vítěznou sérii o uprchlících a na reportáž o temné straně olympijských her, která skončila druhá.

Přehled vítězů v kategorii fotoseriálů, který navazuje na předchozí článek představující vítěze ostatních kategorií, začneme poněkud netradičně – od třetího místa. Jsou k tomu dva dobré důvody.

Prvním z nich je to, že fotograf Audun Ricardsen, jehož série skončila na bronzové příčce, se stal nejúspěšnějším autorem letošních Siena International Photography Awards. Druhým je pak snaha dát čtenáři možnost napřed si prohlédnout hezké fotografie přírody a pak zvážit, zda chce pokračovat k drsnému tématu, které nafotil Peter Bauza z Brazílie. Jeho práce zachycuje temné prostředí lidí na okraji společnosti. A vítězem se stal dánský fotograf Jacob Ehrbahn s tématem o uprchlících.

Audun Richardsen fotil obrovská hejna sleďů, která tráví zimní měsíce ve fjordech severního Norska a přitahují tam stovky kosatek. Ovšem nejenom jich. Pohyb kosatek pečlivě sledují rybáři, protože podle něho poznají, kde sledě najdou.

Stříbrný Peter Bauza o své sérii lidí na okraji společnosti napsal: „Obvykle nejsou moc vidět, ale reperezentují temnou stranu brazilských multimiliardových výdajů na Panamerické hry (2007), mistrovství světa ve fotbale (2014) a olympijské hry (2016). Podle odhadů je v Brazílii 40 milionů bezdomovců a jejich počet roste,“ napsal Peter Bauza jako doprovod ke svým snímkům.

Vítězné téma o uprchlících od Jacoba Ehrbana dokumentuje jeden z nejpalčivějších problémů současnosti. Fotil lidi, kteří se snaží dostat ze Sýrie, Afghánistánu a dalších zemí na řecké ostrovy.

Siena International Photo Awards je jedna z největších světových fotosoutěží, která je spojena s právě probíhajícím festivalem Siena Art Photo Travel. V Aktuálně.cz jsme již se svolením vedení soutěže publikovali přehled vítězů v kategoriích, kde se soutěžilo se samostatnými snímky. Najdete ho v článku 33 fotek pro lepší náladu. Tak fotí vítězové prestižní fotosoutěže v italské Sieně.

 

Právě se děje

Další zprávy