Poetický portrét lidstva. Fotky z celého světa vyprávějí silné a dojemné příběhy

Poetický portrét lidstva. Fotky z celého světa vyprávějí silné a dojemné příběhy
Carlos Saavedra: Portrét Kolumbijce Oscara Pandiña zachycený během popeleční středy, která je pro něj a jeho sousedy velmi významným církevním svátkem. Region Soacha, ve kterém Pandiño žije, je známý ohromným výskytem pouličního násilí. Vítězná fotografie v kategorii jednotlivých snímků.
Další ukázka ze souboru Edgara Martinse: Co mají fotografie a uvěznění společného s prázdnou vázou.
Paolo Barretta: Mnohem silnější než nenávist. "Nikdy jsem nečelil něčemu takovému, jako je pandemie," píše autor snímku. "Je těžké úplně zastavit naše životy, abychom zůstali v bezpečí. Na snímku je můj nejlepší kamarád a jeho přítel, kteří se setkali po třech měsících odloučení způsobeného karanténou. Není to pouhý portrét dvou líbajících se lidí. Je to příběh dvojice, která bojuje, která společně stojí proti šílenému světu. Covid-19 by měl lidi sbližovat, ale z mého pohledu ukázal, jak zlí a necitliví mohou být lidé k sobě navzájem. Války, nemoci, homofobie, rasismus - to všechno nás rozbíjí na tisíce kousků. A já se bojím, protože moje sny přestávají zapadat do tohoto světa. Nebo možná tento svět přestává odpovídat mým snům. Nechci žít v takovém světě. Chci bojovat, milovat, měnit lidi, chci snít, smát se, chci, aby se nad námi zase rozsvítilo slunce," napsal ke snímku autor. Vítězná fotografie v kategorii jednotlivých snímků.
Rohit Iyer: Tam, kam žádné cesty nevedou - kdesi v Arabském moři. "Když strávíte plachtěním na moři dlouhé dny, zažijete úžasný pocit změny. Měníte se, lépe řečeno musíte se změnit, protože jinak byste na moři nepřežili. Ty momenty miluji více než cokoliv jiného. Tento snímek jsem pořídil při šťastné příležitosti vyrazit s rybáři na moře a dokumentovat jejich život," píše autor. Vítězná fotografie v kategorii jednotlivých snímků.
Foto: Mirja Maria Thiel, Portrait of Humanity 2012
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
26. 2. 2021 6:00
I tak může vypadat láska. Dvě staré dámy se objímají. Jmenují se Lilly a Waltraud, žijí spolu už dvanáct let a nikdy v životě jim nebylo tak dobře jako teď. Waltraud byla přitom až do svých čtyřiceti let mužem, jmenovala se tehdy Walter. Jejich příběh je součástí velkého fotografického projektu Portrét lidstva. Vznikl pod hlavičkou magazínu British Journal of Photography.

Dalo by se říci, že projekt Portrait of Humanity 2021 (Portrét lidstva) je mezinárodní fotografická soutěž. Jenže ve skutečnosti je to něco víc než jen soutěž. Je to fascinující záznam lidských osudů a pocitů, spjatých s dnešní dobou. Vítězné fotografie nejsou nijak popisné, spíše vyzařují svébytnou poetiku. Ale o lidech toho vypráví neuvěřitelně mnoho.

Projekt vznikl pod patronátem nejstaršího vydávaného fotografického časopisu na světě, kterým je ​British Journal of Photography​

Ukazuje příběhy menšin, sociálně vyloučených lidí, obyčejné obyvatele měst zachycené v ulicích nebo třeba lidi, jejichž životy stále poznamenává výbuch atomové bomby v Hirošimě. Zachycuje také pocity, které právě nyní lidé prožívají.  

Paolo Barretta: Mnohem silnější než nenávist
Paolo Barretta: Mnohem silnější než nenávist | Foto: Paolo Barretta, Portrait of Humanity 2012

Například fotograf Paolo Barretta ke svému snímku dvou mužů, kteří se líbají v rouškách přes ústa, napsal: "Nikdy jsem nečelil něčemu takovému, jako je pandemie. Je těžké úplně zastavit naše životy, abychom zůstali v bezpečí. Na snímku je můj nejlepší kamarád a jeho přítel, kteří se setkali po třech měsících odloučení způsobeného karanténou. Není to pouhý portrét dvou líbajících se lidí. Je to příběh dvojice, která bojuje, která společně stojí proti šílenému světu. Covid-19 by měl lidi sbližovat, ale z mého pohledu ukázal, jak zlí a necitliví mohou být lidé k sobě navzájem. Války, nemoci, homofobie, rasismus - to všechno nás rozbíjí na tisíce kousků. A já se bojím, protože moje sny přestávají zapadat do tohoto světa. Nebo možná tento svět přestává odpovídat mým snům. Nechci žít v takovém světě. Chci bojovat, milovat, měnit lidi, chci snít, smát se, chci, aby se nad námi zase rozsvítilo slunce." 

Vítězné fotografie ze soutěže si můžete prohlédnout ve fotogalerii. V popisu pod fotkami se mnohdy skrývají velmi zajímavé a silné příběhy.

 

Právě se děje

Další zprávy