Skandál na prestižní fotosoutěži. Jedna z nejlepších fotek přírody vznikla zřejmě podvodem

2. 5. 2018 6:48
Prestižní světovou soutěž Wildlife Photographer of the Year zasáhl skandál. Musela sesadit vítěze jedné z kategorií, protože jeho snímek vznikl zřejmě jen díky podvodné manipulaci. Pořadatelé napřed podezřívali brazilského fotografa Marcio Cabrala, že použil Photoshop a přidal na svůj snímek obrázek umělého mravenečníka, který je v národním parku, kde fotil, používán jako reklamní poutač. Nejnovější vývoj v kauze však ukazuje, že Photoshop za tím tentokráte nebyl.
Vítězné snímky ze soutěže Wildlife Photographer of the Year 2017
Vítězné snímky ze soutěže Wildlife Photographer of the Year 2017 | Foto: Marcio Cabral, Wildlife Photographer of the Year

(Aktualizováno) - Brazilec Marcio Cabral vyhrál kategorii Zvířata v přirozeném prostředí. Na jeho snímku nazvaném Noční útočník je zachycen mravenečník u světélkujícího termitiště. Obrázek doprovodil příběhem, jak do národního parku jezdil dlouhé tři roky a pokoušel se získat velmi obtížně proveditelnou fotografii. Pak se najednou na scéně objevil obří mravenečník a vrhl se na termitiště plné světélkujících larev. 

Jenže jakmile byly vyhlášeny výsledky soutěže, ozval se organizátorům člověk, který upozornil na krajně podivnou věc. Mravenečník na snímku mu nápadně připomínal umělou figurínu tohoto zvířete, která se nachází u vstupu do národního parku. 

Britské Národní přírodovědné muezum (The National History Museum), které soutěž pořádá, okamžitě přizvalo pět expertů, aby snímek přezkoumali. Všech pět vědců pak došlo k naprosto stejnému závěru. Jedná se o podvrh a umělá figurína se přesně shoduje se zvířetem zachyceným na snímku. O celé kauze obšírně informoval fotografický web Petapixel.

Muzeum pak požádalo Cabrala, aby mu dodal originální raw soubor (jde v podstatě o digitální negativ - hrubá, neupravovaná digitální data přímo z fotoaparátu). Podle prvního písemného vyjádření přírodovědného muzea k celé kauze jim však fotograf poslal dva obrázky bez mravenečníka - a tvrdil, že se jedná o záběry vzniklé před a po vítězném snímku.

Jenže pak se celá věc zkomplikovala. O něco později muzeum v dalším vyjádření pro Petapixel konstatovalo, že Cabral dodal i raw, na kterém mravenečník skutečně zachycen byl. To, že by fotograf bez jakýchkoliv zanechaných stop pozměnil přímo raw soubor, je krajně nepravděpodobné.

"Diskvalifikace nemá nic společného s případnou digitální manipulací ve Photoshopu," uvedl pro Petapixel mluvčí muzea. Vyplývá z toho, že Cabral tedy musel figurínu mravenečníka, umístěnou u vchodu do národního parku, nějakým způsobem dostat na místo, kde fotografoval. "Je tam umístěna naprosto volně a není nijak ukotvena v zemi," napsal mluvčí muzea.

"Všech pět vědců, kteří pracovali nezávisle na sobě, dospělo k témuž závěru. A sice - celková pozice zvířete, morfologie, místa s naježenými chlupy i barevné znaky v srsti jsou příliš podobné na to, než aby se mohlo jednat o dva různé jedince," konstatovalo muzeum a pokud se neobjeví nějaké zcela nové skutečnosti, hodlá na diskvalifikaci trvat.

Zatímco experti zkoumající fotku jsou přesvědčeni, že mravenečník na snímku a figurína jsou identické, Cabral to stále popírá. Tvrdí, že mravenečníka na místě skutečně viděl a vyfotografoval, a že zvíře na obrázku nemá s umělou figurínou u vstupu do národního parku nic společného. A má na to i svědky, kteří prý viděli zvíře na místě živé.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Vláda sníží DPH u ubytovacích služeb i vstupného na kulturní akce

Daň z přidané hodnoty (DPH) by měla u ubytovacích služeb, vstupného na kulturní akce a sportovní události, vstupného na sportoviště, jízdného na vleky a vstupného do saun a dalších podobných zařízení klesnout z 15 na 10 procent. Dále by měla klesnout o čtvrtinu silniční daň u nákladních aut nad 3,5 tuny. V rámci daňového balíčku, který by měl firmám pomoci s následky šíření koronaviru, to v pondělí schválila vláda. Informovalo o tom ministerstvo financí.

Podle schváleného návrhu firmy budou moci také uplatňovat daňovou ztrátu zpětně a obce zřejmě získají oprávnění osvobozovat od daně z nemovitostí kvůli mimořádným událostem. Zemědělcům by se mohla zkrátit lhůta pro vrácení přeplatku spotřební daně u tzv. zelené nafty z 60 na 40 dnů.

Balíček navrhuje ministerstvo financí projednat v Parlamentu ve zrychleném režimu v rámci stavu legislativní nouze.

Zdroj: ČTK
před 7 minutami

Vláda se s Lufthansou dohodla na několikamiliardové pomoci

Letecká společnost Lufthansa se s německou vládou rámcově dohodla na několikamiliardové státní pomoci. S odkazem na zdroje z německé vlády to dnes uvedla agentura DPA. Lufthansa těžce doplácí na koronavirovou krizi, dohoda je podle zdrojů v rámci záchranného plánu, který připravila vláda. Ještě ji ale musí schválit řídící výbor německého státního fondu ekonomické stabilizace, řídící orgány Lufthansy a Evropská komise (EK).

Podle vládního plánu by největší letecká společnost v Německu měla od spolkové vlády získat podporu v objemu devíti miliard eur (245 miliard Kč). Německý stát by pak na jejím základě měl v Lufthanse získat 20procentní podíl. Neměl by tedy možnost blokovat důležitá firemní rozhodnutí.

před 30 minutami

Parkurová série Global Champions se vrátí až příští rok

Jezdci se naposledy na kolbišti představili na začátku března v Dauhá. Od té doby vedení soutěže kvůli šířící se nákaze a zaváděným opatřením v jednotlivých zemích závody odkládalo. A přestože se postupně omezení ruší, není podle představitelů série reálné mezinárodní soutěž obnovit.

"Musíme se řídit pravidly vlád a zdravotních úřadů, která se neustále mění, a to v rychlém sledu, což má zásadní dopad na mezinárodní plánování," uvedli zástupci Global Champions Tour na webu.

Připomněli, že omezení cestování se v různých částech světa liší, takže by všichni jezdci nemohli závodit. "Navíc je tu riziko druhé vlny na podzim, léčba nebo vakcína neexistuje, což logistické plánování dál komplikuje," doplnili.

před 49 minutami

Mistry pěvce norimberské ve Státní opeře nahradí Tristan a Isolda

Listopadové uvedení opery Richarda Wagnera Mistři pěvci norimberští, které mělo být vrcholem sezony v pražské Státní opeře, nahradí Tristan a Isolda. Důvodem jsou stávající hygienická opatření, která velkým divadlům komplikují zkoušení mnohočlenného orchestru a sboru, stejně jako omezení mezistátní dopravy a nepřítomnost zahraničních umělců. "Karanténou způsobené zpoždění neumožňuje odpovědně nastudovat očekávaný operního opus," vysvětluje ředitel Národního divadla Jan Burian. Na programu místo toho bude jiný, méně výpravný a také pro sbor méně náročný Wagnerův titul Tristan a Isolda. Ten uvede Státní opera 26. listopadu. Předprodej vstupenek začne 1. června.

Zdroj: ČTK
Další zprávy