Tak se hroutila železná opona. Na Hradě začíná výstava unikátních fotek z roku 1989

Výstava začíná 30. května a vstup je zdarma.
Jaroslav Kučera: Praha, Laterna Magika, 24. listopadu 1989. Hudební publicista Jiří Černý právě přerušil tiskovou konferenci Občanského fóra a oznámil zprávu Československého rozhlasu, že komunistické vedení v čele s Miloušem Jakešem padlo.
Jiří Všetečka: Praha, Letná, 25. listopadu 1989. Největší protestní shromáždění se konalo na letenské pláni za účasti přibližně 800 000 lidí.
Jiří Všetečka: Praha, Letná, 25. listopadu 1989. Lidé z celé republiky bouřili nadšením a souhlasem s požadavky Občanského fóra.
Jindřich Štreit: listopad 1989 - vesnice na severní Moravě.
Foto: Jaroslav Kučera, 1989: Pád železné opony
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
29. 5. 2019 10:00
Jde ještě vůbec udělat výstava fotografií ze sametové revoluce 1989, kde by se neopakovaly jen notoricky známé a stokrát zveřejněné snímky? Kurátoři expozice 1989: Pád železné opony Jaroslav Kučera, Dušan Veselý a Daniela Mrázková ukázali, že to možné je. V královském letohrádku (Belvederu) je k vidění výborná výstava, která představuje záběry více než sedmdesáti fotografů z celé republiky.

"Oslovili jsme desítky fotografů z celé republiky a příprava trvala přesně rok," říká fotograf Jaroslav Kučera, který s myšlenkou uspořádat velkou výstavu k listopadu 1989 přišel. Podle jeho slov je logické, že projekt zaměřený k výročí sametové revoluce dali dohromady lidé z generace, která ji na vlastní kůži zažila. "A bylo potřeba udělat to teď, ke 30. výročí, dokud ještě máme sílu dotáhnout tak velký projekt do konce," konstatoval.

Jaroslav Kučera s Dušanem Veselým připravili část výstavy, který je zaměřena na události kolem listopadu 1989 v tehdejším Československu. Daniela Mrázková pak dala dohromady snímky, které popisují události v okolních zemích a také domácí dění, jež listopadovým událostem předcházelo.

Na sedmdesát českých a slovenských fotografů spolu s pětadvaceti autory z Polska, Maďarska, Rumunska, Bulharska a bývalé NDR na výstavě vypráví dramatický příběh konce komunismu v takzvaném socialistickém bloku. 

Výstava je navíc jedinečná v tom, že nepředstavuje jen snímky několika největších hvězd české fotografie, ale dává prostor i desítkám dalších výborných fotografů, kteří dění v roce 1989 dokumentovali. Skvělé je i to, že dostali slovo také mimopražští autoři, takže můžeme vidět, jak sametovou revoluci prožívali lidé v menších městech nebo na vesnicích.  

Výstavu v Letohrádku královny Anny a v Královské zahradě Pražského hradu pořádá Kancelář prezidenta republiky a Správa Pražského hradu. Pro veřejnost se otevírá 30. května a potrvá až do 30. listopadu. Vstup je zdarma. 

Expozici doprovodí také dvě obrazové publikace - mezinárodní (144 stran), věnovaná událostem celého zlomového roku, a česko-slovenská (360 stran), věnovaná sametové revoluci od 17. listopadu do konce roku 1989.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 58 minutami

Robert Svoboda rezignoval na funkci trenéra hokejistů Zlína

Hokejisté Zlína jsou bez trenéra. Robert Svoboda rezignoval po nedělní porážce s Kladnem a kvůli výkonům v úvodu extraligy, v níž jsou Berani poslední. V osmi zápasech získali pět bodů. Klub o změnách informoval v tiskové zprávě.

"Po duelu v Kladně bylo jasné, že týmu může pomoci změna trenéra. Myslím, že je to momentálně neodkladně správná věc, která může ještě vše obrátit k lepšímu,“ uvedl Svoboda s tím, že chce z mužstva sejmout tlak okolí, který je vyvíjen na něj osobně a mužstva se negativně dotýká.

Berany v zápase na ledě Olomouce povede asistent Martin Hamrlík společně s koučem zlínské juniorky Lubošem Jenáčkem.

před 1 hodinou

Exploze v domě v Göteborgu si vyžádala více než dvě desítky zraněných

Více než dvě desítky zraněných, z toho několik vážně, si v úterý ráno ve švédském Göteborgu vyžádala exploze a následný požár v obytném domě. Několik postižených je zraněno vážně. Co výbuch způsobilo, zatím není jasné. Informovala o tom švédská média.

Podle televizní stanice SVT bylo 23 zraněných dopraveno do nemocnice, ale jen pět z nich převezly sanitky. Většinou se jedná o lehčí zranění, nicméně některá jsou vážná. Veřejnoprávní rozhlas SR hlásil, že hospitalizováno bylo 25 lidí.

Podle göteborské záchranné služby exploze zasáhla několik bytů a schodiště. Probíhá evakuace několika stovek lidí, někteří vyskočili z oken domu, sdělil SVT velitel zasahujícího týmu záchranářů. Požár, který se po výbuchu rozhořel, zatím není pod kontrolou.

Zdroj: ČTK
Další zprávy