Tak se hroutila železná opona. Na Hradě začíná výstava unikátních fotek z roku 1989

Výstava začíná 30. května a vstup je zdarma.
Jaroslav Kučera: Praha, Laterna Magika, 24. listopadu 1989. Hudební publicista Jiří Černý právě přerušil tiskovou konferenci Občanského fóra a oznámil zprávu Československého rozhlasu, že komunistické vedení v čele s Miloušem Jakešem padlo.
Jiří Všetečka: Praha, Letná, 25. listopadu 1989. Největší protestní shromáždění se konalo na letenské pláni za účasti přibližně 800 000 lidí.
Jiří Všetečka: Praha, Letná, 25. listopadu 1989. Lidé z celé republiky bouřili nadšením a souhlasem s požadavky Občanského fóra.
Jindřich Štreit: listopad 1989 - vesnice na severní Moravě.
Foto: Jaroslav Kučera, 1989: Pád železné opony
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
29. 5. 2019 10:00
Jde ještě vůbec udělat výstava fotografií ze sametové revoluce 1989, kde by se neopakovaly jen notoricky známé a stokrát zveřejněné snímky? Kurátoři expozice 1989: Pád železné opony Jaroslav Kučera, Dušan Veselý a Daniela Mrázková ukázali, že to možné je. V královském letohrádku (Belvederu) je k vidění výborná výstava, která představuje záběry více než sedmdesáti fotografů z celé republiky.

"Oslovili jsme desítky fotografů z celé republiky a příprava trvala přesně rok," říká fotograf Jaroslav Kučera, který s myšlenkou uspořádat velkou výstavu k listopadu 1989 přišel. Podle jeho slov je logické, že projekt zaměřený k výročí sametové revoluce dali dohromady lidé z generace, která ji na vlastní kůži zažila. "A bylo potřeba udělat to teď, ke 30. výročí, dokud ještě máme sílu dotáhnout tak velký projekt do konce," konstatoval.

Jaroslav Kučera s Dušanem Veselým připravili část výstavy, který je zaměřena na události kolem listopadu 1989 v tehdejším Československu. Daniela Mrázková pak dala dohromady snímky, které popisují události v okolních zemích a také domácí dění, jež listopadovým událostem předcházelo.

Na sedmdesát českých a slovenských fotografů spolu s pětadvaceti autory z Polska, Maďarska, Rumunska, Bulharska a bývalé NDR na výstavě vypráví dramatický příběh konce komunismu v takzvaném socialistickém bloku. 

Výstava je navíc jedinečná v tom, že nepředstavuje jen snímky několika největších hvězd české fotografie, ale dává prostor i desítkám dalších výborných fotografů, kteří dění v roce 1989 dokumentovali. Skvělé je i to, že dostali slovo také mimopražští autoři, takže můžeme vidět, jak sametovou revoluci prožívali lidé v menších městech nebo na vesnicích.  

Výstavu v Letohrádku královny Anny a v Královské zahradě Pražského hradu pořádá Kancelář prezidenta republiky a Správa Pražského hradu. Pro veřejnost se otevírá 30. května a potrvá až do 30. listopadu. Vstup je zdarma. 

Expozici doprovodí také dvě obrazové publikace - mezinárodní (144 stran), věnovaná událostem celého zlomového roku, a česko-slovenská (360 stran), věnovaná sametové revoluci od 17. listopadu do konce roku 1989.

 

Právě se děje

Další zprávy