Tak se hroutila železná opona. Na Hradě začíná výstava unikátních fotek z roku 1989

Výstava začíná 30. května a vstup je zdarma.
Jaroslav Kučera: Praha, Laterna Magika, 24. listopadu 1989. Hudební publicista Jiří Černý právě přerušil tiskovou konferenci Občanského fóra a oznámil zprávu Československého rozhlasu, že komunistické vedení v čele s Miloušem Jakešem padlo.
Jiří Všetečka: Praha, Letná, 25. listopadu 1989. Největší protestní shromáždění se konalo na letenské pláni za účasti přibližně 800 000 lidí.
Jiří Všetečka: Praha, Letná, 25. listopadu 1989. Lidé z celé republiky bouřili nadšením a souhlasem s požadavky Občanského fóra.
Jindřich Štreit: listopad 1989 - vesnice na severní Moravě.
Foto: Jaroslav Kučera, 1989: Pád železné opony
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
29. 5. 2019 10:00
Jde ještě vůbec udělat výstava fotografií ze sametové revoluce 1989, kde by se neopakovaly jen notoricky známé a stokrát zveřejněné snímky? Kurátoři expozice 1989: Pád železné opony Jaroslav Kučera, Dušan Veselý a Daniela Mrázková ukázali, že to možné je. V královském letohrádku (Belvederu) je k vidění výborná výstava, která představuje záběry více než sedmdesáti fotografů z celé republiky.

"Oslovili jsme desítky fotografů z celé republiky a příprava trvala přesně rok," říká fotograf Jaroslav Kučera, který s myšlenkou uspořádat velkou výstavu k listopadu 1989 přišel. Podle jeho slov je logické, že projekt zaměřený k výročí sametové revoluce dali dohromady lidé z generace, která ji na vlastní kůži zažila. "A bylo potřeba udělat to teď, ke 30. výročí, dokud ještě máme sílu dotáhnout tak velký projekt do konce," konstatoval.

Jaroslav Kučera s Dušanem Veselým připravili část výstavy, který je zaměřena na události kolem listopadu 1989 v tehdejším Československu. Daniela Mrázková pak dala dohromady snímky, které popisují události v okolních zemích a také domácí dění, jež listopadovým událostem předcházelo.

Na sedmdesát českých a slovenských fotografů spolu s pětadvaceti autory z Polska, Maďarska, Rumunska, Bulharska a bývalé NDR na výstavě vypráví dramatický příběh konce komunismu v takzvaném socialistickém bloku. 

Výstava je navíc jedinečná v tom, že nepředstavuje jen snímky několika největších hvězd české fotografie, ale dává prostor i desítkám dalších výborných fotografů, kteří dění v roce 1989 dokumentovali. Skvělé je i to, že dostali slovo také mimopražští autoři, takže můžeme vidět, jak sametovou revoluci prožívali lidé v menších městech nebo na vesnicích.  

Výstavu v Letohrádku královny Anny a v Královské zahradě Pražského hradu pořádá Kancelář prezidenta republiky a Správa Pražského hradu. Pro veřejnost se otevírá 30. května a potrvá až do 30. listopadu. Vstup je zdarma. 

Expozici doprovodí také dvě obrazové publikace - mezinárodní (144 stran), věnovaná událostem celého zlomového roku, a česko-slovenská (360 stran), věnovaná sametové revoluci od 17. listopadu do konce roku 1989.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Komise: Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10 tisíc

Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10.000. Aktualizovaný odhad dnes podle agentury AFP zveřejnila komise, která problematiku zkoumá. Nezávislou komisi pro sexuální zneužívání v církvi (Ciase) v roce 2018 zřídila katolická církev v reakci na sérii skandálních odhalení sexuálního zneužívání ve Francii i ve světě. Komise v polovině minulého roku odhadla počet obětí na nejméně 3000, což dnes její předseda Jean-Marc Sauvé označil za "jednoznačné podhodnocení".

Komise na více než rok zřídila telefonní linku pro hlášení sexuálního zneužívání, na kterou se za tu dobu obrátilo 6500 obětí či svědků těchto násilných činů. V polovině telefonátů se jednalo o případy z 50. a 60. let minulého století, útokům častěji čelili muži a 87 procent volajících bylo v době zneužívání nezletilých, zveřejnila loni na podzim Ciase.

"Zdaleka ale nejde o všechny", upozornil dnes Sauvé. "Zásadní otázkou zůstává, kolik lidí se ozvalo. Deset procent, pět procent, méně?" dodal.

"I když je 10.000 hodně, jsme stále daleko od pravdy," komentoval nový odhad Jean-Pierre Sautreau, jež stojí v čele organizace sdružující oběti církevního zneužívání v západofrancouzském departementu Vendée. "Skutky jsou často datovány do 50. let minulého století a ti lidé již zemřeli, nebo je jim přes 80 a už o tom nechtějí mluvit," vysvětluje.

"Je to vrchol ledovce, je to rozhodně mnohem více," domnívá se rovněž Véronique Garnierová z jiného sdružení obětí.

Zpráva komise má na podzim představit celkovou diagnózu problematiky a vysvětlit, jak se církev do situace dostala. Instituce mají následně navrhnout podobu odškodnění obětí. Podle Sauvého však trauma obětí nevyřeší pouze odškodnění finanční, "obzvlášť v případě, že by jej doprovázel příkaz mlčet".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Grammozis se stal pátým trenérem fotbalistů Schalke v sezoně

Novým trenérem fotbalistů Schalke 04 se stal Dimitrios Grammozis. S klubem z Gelsenkirchenu, který už má jen minimální šance na udržení v první lize, podepsal dva dny po odvolání kouče Christiana Grosse smlouvu do roku 2022. Ve funkci by měl podle médií zůstat i v případě sestupu.

Dvaačtyřicetiletý Grammozis byl bez angažmá od loňského léta, kdy skončil u druholigového Darmstadtu. Na lavičce Schalke je už pátým koučem v aktuální sezoně, před ním se u týmu vystřídali David Wagner, Manuel Baum, Huub Stevens a naposledy Gross.

Premiéru s mužstvem absolvuje v pátek v duelu s dalším kandidátem na sestup Mohučí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy