Osobností české fotografie roku 2020 je Jaroslav Pulicar, oceněn byl i za knihu

Morava, Ukrajina, Rumunsko. Proměny času pohledem brněnského fotografa
Morava, 2013
Zakarpatská Ukrajina, 2005
Čechy, 2018
Brněnský fotograf Jaroslav Pulicar je velmi uznávaný, ač o něm není příliš slyšet. Fotografuje totiž především sám pro sebe a pro svou radost. Jeho snímky jsou výtvarné a zachycují poetiku i drsnou krásu každodenního života. Nyní vystavuje v pražské galerii Leica. Snímky ve fotogalerii jsou z jeho druhé knihy (vydané nakladatelstvím PositiF). Nese jednoduchý název Pulicar. Ve fotogalerii se můžete podívat na Pulicarovy snímky z Moravy, Ukrajiny i mnoha dalších míst. Tento snímek vznikl na Moravě v roce 2019. Výstava i kniha mají společného kurátora a editora Tomáše Pospěcha.
Foto: Jaroslav Pulicar / Ukázka z knihy Tomáše Pospěcha a Jaroslava Pulicara "Pulicar", kterou na sklonku roku 2020 vydalo nakladatelství PositiF.
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
21. 6. 2021 17:04
Snímky brněnského autora Jaroslava Pulicara zachycují poetiku i drsnou krásu každodenního života. Nyní byl za ně oceněn titulem Osobnost české fotografie roku 2020 a zároveň také získal cenu za nejlepší fotografickou knihu roku. Ocenění za dlouhodobý přínos fotografii pak letos obdržel fotograf a kurátor Josef Moucha. Tituly uděluje Asociace profesionálních fotografů.

"Jaroslav Pulicar byl oceněn za jeho soustředěnou fotografickou práci, nepodléhající dobovým výkyvům a také za dlouholeté vedení a organizování dnes již kultovní domácí galerie, čímž zdravě doplňoval a často i suploval dramaturgii oficiálních galerií," konstatoval fotograf a spisovatel Igor Malijevský, jenž byl mezi těmi, kdo Pulicara na ocenění nominovali.

Pulicar také získal cenu za fotografickou knihou roku. Stala se jí publikace Pulicar, kterou vydalo nakladatelství PositiF Tomáše Pospěcha.

"Po více než dvaceti letech vyšla teprve druhá Pulicarova kniha. Práce tohoto českého dokumentaristy je méně známa, uspořádal pouze několik autorských výstav. Jeho tvorba je osobitá mimo jiné tím, jak je v ní důsledný. Subjektivní, černobílou momentní fotografii pěstuje jako náročné vztahování se ke světu," uvedl k ocenění fotograf Václav Podestát - opět jeden z těch, kdo publikaci nominovali. 

Jak jsme již zmínili, cenu za dlouhodobý přínos fotografii obdržel fotograf, teoretik  a kurátor Josef Moucha. "Už dlouhá desetiletí významným způsobem přispívá k rozvoji české fotografie jako autor, kurátor, fotografický historik, kritik a teoretik, redaktor odborných časopisů i jako vysokoškolský pedagog," uvedl k ocenění vedoucí Institutu výtvarné fotografie v Opavě Vladimír Birgus.

Čtenáři Aktuálně.cz znají Josefa Mouchu například i díky jeho snímkům, které zachycují základní vojenskou službu v dobách totality:

"Obsáhlé dílo Josefa Mouchy z oblasti dokumentární, portrétní, konceptuální i experimentální fotografie, vznikající od sedmdesátých let 20. století, bylo představeno na více než padesáti autorských výstavách v České republice i na Slovensku, v Německu, Polsku a USA a stalo se součástí řady významných skupinových expozic v řadě zásadních institucí," dodal Birgus.

Mouchovy fotografie jsou součástí sbírek Uměleckoprůmyslového muzea v Praze, Moravské galerie v Brně, Galerie hlavního města Prahy nebo Muzea Ludwig v Kolíně nad Rýnem.

Nositelem titulu Osobnost mladé české fotografie 2020 - do 30 let se pak stal Martin Faltejsek. "Jde o výrazného mladého tvůrce inscenované fotografie s neotřelým přístupem i ke komerčnímu pojetí fotografie," uvedl prezident Asociace profesionálních fotografů Jan Pohribný.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Senát schválil snazší odstraňování nelegálních poutačů u silnic

Odstraňování nelegálních reklamních poutačů, které se objevily u silnic, by měli řešit správci nebo vlastníci komunikací. Senát to dnes schválil v rámci vládní novely, která transformuje Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) z příspěvkové organizace na státní podnik. Transformace má podle vlády zlepšit prověrku finančních toků a také přinést větší konkurenceschopnost na trh práce, aby ŘSD jako státní podnik mohlo lépe platit svoje odborníky.

Pokud vlastník nebo správce komunikace zjistí, že se u komunikace objevilo reklamní zařízení, obrátí se na příslušný úřad s dotazem, zda je povoleno. Pokud povoleno není, bude mít povinnost ho odstranit. Vlastníka reklamního poutače pak bude muset informovat například na internetu a poutač bude skladovat až tři roky na jeho náklady. Pokud si ho vlastník nevyzvedne, nechá nelegální poutač sešrotovat.

Novela, kterou nyní dostane k podpisu prezident, z odstraňování nepovolených poutačů vypouští správní řízení, které je komplikované hlavně kvůli doručování různých výzev vlastníkům. Navíc se vlastníci mohou změnit nebo mohou sídlit v zahraničí, kam se jim musí doručovat korespondence.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Piráti vyloučili ze strany tři zastupitele z Prahy 1, neplnili úkoly. Trojice to odmítá

Piráti vyloučili ze strany kvůli neplnění úkolů tři zastupitele z Prahy 1 - místostarostu čtvrti Davida Bodečka, radní pro sociální oblast Ivanu Antalovou a uvolněného člena zastupitelstva Martina Ardena. Rozhodnutí strana zveřejnila na svých stránkách. Upozornil na to server Deník N. Trojice vyloučených vytvořila na radnici Prahy 1 koalici s ODS, TOP 09, ANO a Rezidenty 1, přestože členská základna Pirátů byla proti. Následně trojice odmítla z koalice vystoupit. Vyloučení na webu strany uvádějí, že většinu povinností splnili. Bodeček Deníku N řekl, že zvažuje vystoupení z pirátského klubu na pražském magistrátu.

Členská základna Pirátů už loni v listopadu rozhodla poměrem 277 ku 167 hlasů, že se Piráti nemají účastnit koalice s ODS, TOP 09, ANO a Rezidenty 1. Tři zmínění zastupitelé Pirátů v čele s Bodečkem ale již tehdy oznámili, že koaliční smlouvu vypovídat nehodlají. Rozhodčí komise pirátské strany uložila letos v únoru třem zastupitelům z Prahy 1, aby buď vyjednali novou koaliční smlouvu, nebo současnou smlouvu vypověděli a vzdali se funkcí ve vedení radnice. Zadané úkoly doteď podle komise nesplnili.

Bodeček, Antalová a Arden ve společném prohlášení na webu strany naopak tvrdí, že většinu úkolů splnili, včetně předložení nové koaliční smlouvy. "Konstatujeme, že v průběhu mimořádného přezkumu jsme se opakovaně setkali se situacemi, kdy došlo k porušování pravidla subsidiarity, šíření dezinformací a manipulacím, které negativně ovlivnily naši pozici a poškozovaly nás," sdělili. Podle rozhodčí komise však trojice předložila jen dodatek ke koaliční smlouvě, a to navíc až po uplynutí lhůty stanovené komisí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy