Osobností české fotografie roku 2020 je Jaroslav Pulicar, oceněn byl i za knihu

Morava, Ukrajina, Rumunsko. Proměny času pohledem brněnského fotografa
Morava, 2013
Zakarpatská Ukrajina, 2005
Čechy, 2018
Brněnský fotograf Jaroslav Pulicar je velmi uznávaný, ač o něm není příliš slyšet. Fotografuje totiž především sám pro sebe a pro svou radost. Jeho snímky jsou výtvarné a zachycují poetiku i drsnou krásu každodenního života. Nyní mu vyšla druhá kniha, nesoucí jednoduchý název Pulicar. Ve fotogalerii se můžete podívat na Pulicarovy snímky z Moravy, Ukrajiny i mnoha dalších míst. Tento snímek vznikl na Moravě v roce 2019.
Foto: Jaroslav Pulicar / Ukázka z knihy Tomáše Pospěcha a Jaroslava Pulicara "Pulicar", kterou na sklonku roku 2020 vydalo nakladatelství PositiF.
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
21. 6. 2021 17:04
Snímky brněnského autora Jaroslava Pulicara zachycují poetiku i drsnou krásu každodenního života. Nyní byl za ně oceněn titulem Osobnost české fotografie roku 2020 a zároveň také získal cenu za nejlepší fotografickou knihu roku. Ocenění za dlouhodobý přínos fotografii pak letos obdržel fotograf a kurátor Josef Moucha. Tituly uděluje Asociace profesionálních fotografů.

"Jaroslav Pulicar byl oceněn za jeho soustředěnou fotografickou práci, nepodléhající dobovým výkyvům a také za dlouholeté vedení a organizování dnes již kultovní domácí galerie, čímž zdravě doplňoval a často i suploval dramaturgii oficiálních galerií," konstatoval fotograf a spisovatel Igor Malijevský, jenž byl mezi těmi, kdo Pulicara na ocenění nominovali.

Pulicar také získal cenu za fotografickou knihou roku. Stala se jí publikace Pulicar, kterou vydalo nakladatelství PositiF Tomáše Pospěcha.

"Po více než dvaceti letech vyšla teprve druhá Pulicarova kniha. Práce tohoto českého dokumentaristy je méně známa, uspořádal pouze několik autorských výstav. Jeho tvorba je osobitá mimo jiné tím, jak je v ní důsledný. Subjektivní, černobílou momentní fotografii pěstuje jako náročné vztahování se ke světu," uvedl k ocenění fotograf Václav Podestát - opět jeden z těch, kdo publikaci nominovali. 

Jak jsme již zmínili, cenu za dlouhodobý přínos fotografii obdržel fotograf, teoretik  a kurátor Josef Moucha. "Už dlouhá desetiletí významným způsobem přispívá k rozvoji české fotografie jako autor, kurátor, fotografický historik, kritik a teoretik, redaktor odborných časopisů i jako vysokoškolský pedagog," uvedl k ocenění vedoucí Institutu výtvarné fotografie v Opavě Vladimír Birgus.

Čtenáři Aktuálně.cz znají Josefa Mouchu například i díky jeho snímkům, které zachycují základní vojenskou službu v dobách totality:

"Obsáhlé dílo Josefa Mouchy z oblasti dokumentární, portrétní, konceptuální i experimentální fotografie, vznikající od sedmdesátých let 20. století, bylo představeno na více než padesáti autorských výstavách v České republice i na Slovensku, v Německu, Polsku a USA a stalo se součástí řady významných skupinových expozic v řadě zásadních institucí," dodal Birgus.

Mouchovy fotografie jsou součástí sbírek Uměleckoprůmyslového muzea v Praze, Moravské galerie v Brně, Galerie hlavního města Prahy nebo Muzea Ludwig v Kolíně nad Rýnem.

Nositelem titulu Osobnost mladé české fotografie 2020 - do 30 let se pak stal Martin Faltejsek. "Jde o výrazného mladého tvůrce inscenované fotografie s neotřelým přístupem i ke komerčnímu pojetí fotografie," uvedl prezident Asociace profesionálních fotografů Jan Pohribný.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Premiér Babiš se nemusí omlouvat bývalému poslanci Kalouskovi za výroky, které o něm pronesl ve Sněmovně. Dnešní verdikt soudu není pravomocný

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nové byty v Praze do konce června zdražily meziročně o 9,4 procenta, ukázala analýza

Prodejní ceny nových bytů v Praze na konci června meziročně vzrostly v průměru o 9,4 procenta na 118 480 korun za metr čtvereční. Proti prvnímu čtvrtletí stouply ceny o 5,6 procenta. Vyplývá to z aktuální analýzy developerských firem Trigema, Skanska Reality a Central Group. Růst cen podle nich zrychlil kvůli převisu poptávky nad nabídkou, odrážejí se v něm i zvyšující se ceny stavebních materiálů.

"Prodeje jsou na rekordní úrovni již devět měsíců v řadě. Poptávku ženou stále velmi dostupné hypotéky a také obava ze znehodnocení úspor vlivem inflace. Na byty se dokonce tvoří pořadníky a nové projekty se z velké části vyprodají prakticky hned po uvedení na trh," uvedl zakladatel a šéf společnosti Central Group Dušan Kunovský.

Z analýzy vyplývá, že během druhého čtvrtletí letošního roku se v metropoli prodalo rekordních 2650 nových bytů, počet nabízených jednotek se naopak snížil na 3350. Za celé pololetí se podle firem v Praze prodalo 4750 nových bytů, meziročně téměř dvojnásobek. Největší zájem lidé při koupi projevili o dispozice 2+kk, druhou prodejně nejsilnější pozici obsadily třípokojové byty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy