Britské spitfiry, ruské migy i kluzák Honza. České letectvo na unikátních historických fotografiích

Britské spitfiry, ruské migy i kluzák Honza. České letectvo na unikátních historických fotografiích
Bojový pilot z první světové války Pavel Pavelka létal od srpna 1916 v řadách slavné první perutě amerických dobrovolníků Escadrille Lafayette N. 124.
Letadla se záhy začala objevovat i v reklamě. Tato je na jablečnou šťávu Ceres (cca 30. léta 20. století).
Reklamní plakát na letecké motory značky Laurin a Klement, a. s., které se vyráběly v továrně automobilky v Mladé Boleslavi (cca 1920-1930).
Bombardovací letoun Ae-230 (1930-1931). Postaveno bylo pětadvacet kusů.
Foto: Archiv Miroslav Irra, et. al. / Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích
Magazín dap Magazín, dap
21. 6. 2018 11:06
Sté výročí republiky přináší i jednu unikátní výstavu určenou především fanouškům českého letectví. K vidění je v historické budově Jihočeského muzea v Českých Budějovicích. Prezentuje stručnou historii českého letectví a lze tam narazit na spoustu cenných a málo známých dobových fotografií.

Cílem expozice je přispět k širšímu poznání jedné oblasti naší historie a zdůraznit význam a rozsah zahraničního leteckého odboje ve druhé světové válce, vysvětlují organizátoři výstavy na internetových stránkách muzea.  

"Češi po založení republiky rychle pochopili význam letectví a právě ono se stalo jednou z veličin, které brzy napomohly seznámení ciziny nejen se jménem Československo, ale také s prací a schopnostmi jeho obyvatel," říká autor výstavy Ing. Miroslav Irra.

Výstava zvláště zdůrazňuje hrdinství letců, kteří po okupaci Československa odešli bojovat proti nacistům do Francie, Velké Británie nebo do Sovětského svazu. "Z 2513 výkonných letců, kteří sloužili v našem letectvu v září 1938, jich přes tisíc odešlo do konce roku 1940 do ciziny, aby přispěli k porážce německých okupantů a obnovení svrchovanosti Československa," vysvětluje Irra.

Snahy po válce navázat na prvorepublikové a válečné tradice přerušil únor 1948, který s vládou komunistické strany nastolil období závislosti všech oblastí života na sovětském stalinském vzoru. Vše, co bylo před Únorem, bylo novou mocí dehonestováno a odsouzeno k zapomenutí. Čeští letci si tak s navazováním na nejslavnější tradice museli počkat až na změnu režimu v roce 1989.

O výstavě:

  • Kde: Historická budova Jihočeského muzea v Českých Budějovicích
  • Více informací: www.muzeumcb.cz
  • Termín: 18. května - 12. srpna 2018
  • Otevírací doba: út-ne, svátky 9:00-17:30 hod.
  • Vstupné: základní: 25 Kč / snížené: 15 Kč / rodinné: 55 Kč
 

Právě se děje

Další zprávy