reklama
 
 

Pohledy do dávných časů: Makedonští Romové očima německých vojáků za první světové války

8. 6. 2018 9:45
I sto let po skončení první světové války lze narazit na v podstatě neznámé a přesto velmi zajímavé snímky z té doby. Milovníci historických snímků mají nyní jedinečnou možnost jeden takový soubor vidět. V pražské galerii Zahradník právě vystavují fotografie makedonských Romů pořízené německými vojáky. Jde o velmi zajímavou etnografickou sondu do doby dávno minulé.

Výstava představuje jedinečnou kolekci dokumentárních fotopohlednic z první světové války v Makedonii. Vystavené zvětšeniny originálních fotografií jsou úzkým výběrem ze sbírky kurátora výstavy, předního romisty Zbyňka Andrše, a tematicky jsou zaměřeny na Romy.

Fotopohlednice vytvořili vojáci sloužící v německé a rakousko-uherské armádě, kteří je pak posílali svým rodinám a přátelům. Svými fotoaparáty zaznamenávali kulturní prostor bývalé Osmanské říše, který byl velice odlišný od toho, který znali ze svých domovů.

A přestože jejich dobové záběry přibližují život makedonských Romů pouze z vnějšku a s různou mírou stylizace, jsou zajímavou etnografickou výpovědí s velkou dokumentární hodnotou.

O výstavě:

 • Výstava je součástí letošního festivalu romské kultury Khamoro.
 • Místo: Galerie Zahradník, V Jámě 8, Praha
 • Kdy: Od 30. května do 17. června
 • Otevřeno: středa až neděle od 12 do 19 hodin
 • Vstupné: 100 Kč (snížené 50 Kč)

autoři: dap, Foto | 8. 6. 2018 9:45

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama