Slzný plyn, Molotovovy koktejly a zatýkání v Hongkongu. Tyto fotky vyhrály Pulitzera

Slzný plyn, Molotovovy koktejly a zatýkání v Hongkongu. Tyto fotky vyhrály Pulitzera
Policejní jednotka zasahuje proti demonstrantům slzným plynem a střelbou gumovými projektily. Autorem snímku je Thomas Peter.
Příslušník ochranky nákupního centra se snaží uhasit hořící vánoční stromek poté, co obchodní dům zasáhly protivládní protesty. Autorem snímku je Thomas Peter.
Protivládní demonstranti stojí v oblaku slzného plynu během potyček v okolí Čínské univerzity v Hongkongu. Autorem snímku je Tyrone Siu.
Muž sprejem přestříkává symbol Hongkongu. Autorem snímku je Tyrone Siu.
Foto: Reuters
Dan Poláček Tomáš Vocelka Dan Poláček, Tomáš Vocelka
6. 5. 2020 6:00
Vítězem prestižní Pulitzerovy ceny za fotografické zpravodajství se letos stal tým agentury Reuters, který pracoval na pokrytí protivládních protestů v Hongkongu. Vítězné snímky si můžete prohlédnout ve fotogalerii.

Pulitzerova cena je velmi prestižní ocenění, udělované v USA již od roku 1917. Obvykle bývá vyhlašována na půdě elitní Kolumbijské univerzity v New Yorku. Letos byly ovšem výsledky oznámeny pouze on-line, kvůli pandemii koronaviru.

"První Pulitzerovy ceny byly oznámeny v roce 1917, necelý rok před vypuknutím velké pandemie španělské chřipky," konstatovala administrátorka cen Dana Canedyová. "V současné době bezprecedentní nejistoty víme jednu věc naprosto jasně - žurnalistiku nic nezastaví," dodala.

Mnoho fotografů z oceněného týmu agentury Reuters stálo v Hongkongu přímo v první linii. Z bezprostřední vzdálenosti dokumentovali násilné střety mezi demonstranty a pořádkovými silami. Mnoho snímků vzniklo v epicentru potyček, potlačovaných slzným plynem a gumovými projektily. Novinářům hrozilo nebezpečí nejen ze strany zasahujících pořádkových sil, ale i ze strany protestujících, kteří na policisty házeli cihly a kamení.

Demonstrace v Hongkongu vešly ve známost také jako protesty proti vydávacímu zákonu. Kdyby prošel, podle protestujících by to znamenalo velký problém. Obávali se, že by se na obyvatele a návštěvníky Hongkongu začala vztahovat jurisdikce pevninské Číny, což by podle jejich mínění podkopalo politickou nezávislost regionu a občanské svobody.

Správkyně Hongkongu Carrie Lamová musela pod tlakem událostí návrh zákona nakonec předběžně stáhnout z projednávání.

"Naši fotografové skvěle zachytili rozsáhlou škálu protestů v Hongkongu," uvedl šéfredaktor agentury Reuters Stephen J. Adler. "Jejich snímky jsou krásné a zároveň děsivé, objasňující a přitom hluboce zapamatovatelné," dodal.

Kromě Pulitzerovy ceny za fotografické "Breaking news", kterou vyhrála agentura Reuters, byla udělena ještě cena v kategorii "Feature" (je na rozdíl od zpráv zaměřena na materiály a příběhy zpracované velmi podrobně a do hloubky). Jejím vítězem se stali fotografové agentury AP Channi Anand, Mukhtar Khan a Dar Yasin.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 26 minutami

Nash je viceprezidentkou cyklistické unie UCI

Kateřina Nash se stala jedním ze čtyř viceprezidentů Mezinárodní cyklistické unie (UCI). Třiačtyřicetiletá cyklokrosařka a bikerka byla zvolena do funkce během mistrovství světa v silniční cyklistice v Belgii.

Stále ještě aktivní cyklistka Nash působí v UCI od roku 2017, kdy byla zvolena za cyklokros do komise sportovců. Následně se prachatická rodačka žijící dlouhodobě v zámoří stala prezidentkou komise a automaticky se tak začlenila do řídícího výboru UCI.

Tomu šéfuje prezident David Lappartient, jehož kongres minulý týden znovu zvolil do funkce na další čtyři roky. Stejný mandát, který vyprší během silničního mistrovství světa v roce 2025 ve Rwandě, dostali také čtyři viceprezidenti včetně Nash. Jejími kolegy na této pozici jsou šéfové kontinentálních federací Afriky, Asie a Evropy.

Nash, která pod rodným jménem Hanušová reprezentovala v běhu na lyžích, plánuje ještě minimálně jednu cyklokrosovou sezonu. Na horských kolech se představila před týdnem v závodě Světového poháru ve Snowshoe a dojela šestnáctá.

Dlouholetá česká jednička má ve sbírce dva bronzy z cyklokrosového mistrovství světa, na horských kolech získala bronz na mistrovství Evropy a vyhrála jeden závod Světového poháru. Zúčastnila se pěti olympijských her, dvou zimních a tří letních.

Zdroj: ČTK
Další zprávy