Slzný plyn, Molotovovy koktejly a zatýkání v Hongkongu. Tyto fotky vyhrály Pulitzera

Slzný plyn, Molotovovy koktejly a zatýkání v Hongkongu. Tyto fotky vyhrály Pulitzera
Policejní jednotka zasahuje proti demonstrantům slzným plynem a střelbou gumovými projektily. Autorem snímku je Thomas Peter.
Příslušník ochranky nákupního centra se snaží uhasit hořící vánoční stromek poté, co obchodní dům zasáhly protivládní protesty. Autorem snímku je Thomas Peter.
Protivládní demonstranti stojí v oblaku slzného plynu během potyček v okolí Čínské univerzity v Hongkongu. Autorem snímku je Tyrone Siu.
Muž sprejem přestříkává symbol Hongkongu. Autorem snímku je Tyrone Siu.
Foto: Reuters
Dan Poláček Tomáš Vocelka Dan Poláček, Tomáš Vocelka
6. 5. 2020 6:00
Vítězem prestižní Pulitzerovy ceny za fotografické zpravodajství se letos stal tým agentury Reuters, který pracoval na pokrytí protivládních protestů v Hongkongu. Vítězné snímky si můžete prohlédnout ve fotogalerii.

Pulitzerova cena je velmi prestižní ocenění, udělované v USA již od roku 1917. Obvykle bývá vyhlašována na půdě elitní Kolumbijské univerzity v New Yorku. Letos byly ovšem výsledky oznámeny pouze on-line, kvůli pandemii koronaviru.

"První Pulitzerovy ceny byly oznámeny v roce 1917, necelý rok před vypuknutím velké pandemie španělské chřipky," konstatovala administrátorka cen Dana Canedyová. "V současné době bezprecedentní nejistoty víme jednu věc naprosto jasně - žurnalistiku nic nezastaví," dodala.

Mnoho fotografů z oceněného týmu agentury Reuters stálo v Hongkongu přímo v první linii. Z bezprostřední vzdálenosti dokumentovali násilné střety mezi demonstranty a pořádkovými silami. Mnoho snímků vzniklo v epicentru potyček, potlačovaných slzným plynem a gumovými projektily. Novinářům hrozilo nebezpečí nejen ze strany zasahujících pořádkových sil, ale i ze strany protestujících, kteří na policisty házeli cihly a kamení.

Demonstrace v Hongkongu vešly ve známost také jako protesty proti vydávacímu zákonu. Kdyby prošel, podle protestujících by to znamenalo velký problém. Obávali se, že by se na obyvatele a návštěvníky Hongkongu začala vztahovat jurisdikce pevninské Číny, což by podle jejich mínění podkopalo politickou nezávislost regionu a občanské svobody.

Správkyně Hongkongu Carrie Lamová musela pod tlakem událostí návrh zákona nakonec předběžně stáhnout z projednávání.

"Naši fotografové skvěle zachytili rozsáhlou škálu protestů v Hongkongu," uvedl šéfredaktor agentury Reuters Stephen J. Adler. "Jejich snímky jsou krásné a zároveň děsivé, objasňující a přitom hluboce zapamatovatelné," dodal.

Kromě Pulitzerovy ceny za fotografické "Breaking news", kterou vyhrála agentura Reuters, byla udělena ještě cena v kategorii "Feature" (je na rozdíl od zpráv zaměřena na materiály a příběhy zpracované velmi podrobně a do hloubky). Jejím vítězem se stali fotografové agentury AP Channi Anand, Mukhtar Khan a Dar Yasin.

 

Právě se děje

Aktualizováno teď

Český fyzik Křivánek získal prestižní Kavliho cenu

Fyzik českého původu Ondřej Křivánek se stal jedním z držitelů prestižní vědecké Kavliho ceny za rok 2020. Sedm laureátů oceněných za přínos v oblasti astrofyziky, nanověd a neurověd vyhlásila Norská akademie věd. Křivánek, který se věnuje transmisní elektronové mikroskopii, byl vyznamenán v oboru nanotechnologií.

"Kavliho cena v oblasti nanověd byla udělena čtyřem vědcům za vynález čoček s korekcí aberací (vad zobrazení) v elektronových mikroskopech, které umožnily vědcům na celém světě sledovat struktury a chemické složení materiálů ve třech rozměrech v bezprecedentně malých měřítkách," uvádí se v tiskovém prohlášení akademie.

Zdroj: ČTK
před 28 minutami

S růstem platů učitelů ministerstvo počítá i nadále, hlásí Plaga

Ministerstvo školství stále počítá s růstem platů učitelů v příštím roce o devět procent, jak se na tom loni domluvil ministr Robert Plaga (ANO) s ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO). Podle úřadu nadále platí závazek programového prohlášení vlády, podle kterého má být průměrný plat pedagogů v příštím roce kolem 47 000 korun. Údaje o průměrných platech ve školství za letošní první čtvrtletí zatím ministerstvo nemá. K dispozici budou asi na konci června. Loni brali pedagogové v průměru 40 111 korun.

"Závazek programového prohlášení vlády platí, a platný střednědobý výhled na rok 2021 tak navýšení platů pedagogických pracovníků o devět procent obsahuje, stejně tak jako navýšení platů nepedagogů," uvedla mluvčí ministerstva Aneta Lednová. Schillerová podle ní sdělí ministerstvu návrh příjmů a výdajů na rok 2021 do 15. srpna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy