World Press Photo vyhrál snímek pláče na mexické hranici. Uspěl i Čech Michael Hanke

Ve fotogalerii najdete přehled vítězů a oceněných fotografů ze soutěže World Press Photo 2019.
2. místo v kategorii Sport - série: Michael Hanke (Česká republika) - Nikdy ho neviděli brečet. Série zachycující život kapitána české sledgehokejové reprezentace Zdeňka Šafránka.
2. místo v kategorii Životní prostředí, single: Wally Skalij (USA), pro Los Angeles Times - Evakuace. Koně, které se podařilo zachránit před lesním požárem v Kalifornii.
3. místo v kategorii Aktualita - série: Andrew Quilty (Austrálie), pro New York Times. V Kábulu explodovala bomba v sanitce a výbuch zabil 103 lidí. K atentátu se přihlásil Tálibán.
Vítěz kategorie Portrét - single: Finbarr O’Reilly (Kanada / Spojené království) - Móda z Dakaru. Diarra Ndiayeová, Ndeye Fatou Mbayeová a Malezi Sakhoová předvádějí modely návrháře, jehož jméno zní Adama Paris.
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
11. 4. 2019 22:30
Celkovým vítězem soutěže World Press Photo 2019 se stal Američan John Moore. Jeho snímek plačící holčičky na hranici mezi Mexikem a USA získal prestižní ocenění Fotografie roku 2019. Novou cenu pro fotoseriál roku získal Pieter Ten Hoopen z Nizozemska - i on se v souboru Karavana migrantů zaměřil na problémy na hranici USA. Skvělé druhé místo v kategorii Sport - série letos vybojoval český fotograf Michael Hanke.

Sedmačtyřicetiletý Michael Hanke si letos zopakoval úspěch z roku 2017, kdy vybojoval rovněž druhé místo s fotoseriálem o malých šachistech. Zároveň se tak zařadil mezi nejúspěšnější české fotografy na této prestižní světové fotožurnalistické soutěži. Letos porota ocenila jeho dokument o Zdeňku Šafránkovi, kapitánovi české sledgehokejové reprezentace. Soubor se jmenuje Nikdy ho neviděli brečet.

Fotografie Johna Moora, která získala hlavní cenu, zachycuje malou holčičku  Yanelu Sanchezovou, usedavě plačící v okamžiku, kdy její matku Sandru  zatýkají na hranici mezi Mexikem a USA. Snímek obletěl svět a média ho použila jako symbol oddělování dětí od rodičů na hranici USA. Brzy ovšem vyšlo najevo, že to nebyl tento případ a Yanela od matky oddělena nebyla. Fotografie nicméně přispěla ke zrušení této praktiky.

John Moore pracuje pro agenturu Getty Images. Místopředsedkyně poroty World Press Photo Whitney Johnsonová o snímku řekla: "Fotografie roku by měla být v ideálním případě překvapující, unikátní, relevantní a zapamatovatelná." A vítězná fotka podle ní tyto kvality má. "Detaily na snímku jsou poutavé. Od rukavic, které má na rukou příslušník pohraniční stráže, až po skutečnost, že zatýkané byly odebrány tkaničky od bot," uvedla.

Členka poroty Alice Martinsová dodala: "Snímek vám okamžitě sděluje téměř celý příběh. A zároveň při pohledu na něj cítíte účast. Fotografie ukazuje jeden z druhů násilí - to psychologické."

Pieter Ten Hoopen z Nizozemska se také zaměřil na problém migrace a jeho Karavana migrantů vyhrála novou kategorii Fotoseriál roku. "Chtěl jsem zachytit, co znamená být na cestě za novým životem - nebo za vírou v lepší život. Zaměřil jsem se na lidské aspekty této cesty - od vztahů mezi členy karavany až po to, jak cestu zvládají."

O popularitě, které se World Press Photo těší, svědčí i počet zúčastněných fotografů. V tomto roce jich bylo 4738 ze 129 zemí světa. Porotě poslali ke zhodnocení více než 70 tisíc snímků.

Pořadatelé si letos pochvalují, že oproti předchozímu roku výrazně vzrostl počet žen mezi nominovanými, a to ze 12 na 32 procent.