World Press Photo vyhrál snímek pláče na mexické hranici. Uspěl i Čech Michael Hanke

Ve fotogalerii najdete přehled vítězů a oceněných fotografů ze soutěže World Press Photo 2019.
2. místo v kategorii Sport - série: Michael Hanke (Česká republika) - Nikdy ho neviděli brečet. Série zachycující život kapitána české sledgehokejové reprezentace Zdeňka Šafránka.
2. místo v kategorii Životní prostředí, single: Wally Skalij (USA), pro Los Angeles Times - Evakuace. Koně, které se podařilo zachránit před lesním požárem v Kalifornii.
3. místo v kategorii Aktualita - série: Andrew Quilty (Austrálie), pro New York Times. V Kábulu explodovala bomba v sanitce a výbuch zabil 103 lidí. K atentátu se přihlásil Tálibán.
Vítěz kategorie Portrét - single: Finbarr O’Reilly (Kanada / Spojené království) - Móda z Dakaru. Diarra Ndiayeová, Ndeye Fatou Mbayeová a Malezi Sakhoová předvádějí modely návrháře, jehož jméno zní Adama Paris.
Foto: World Press Photo 2019
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
11. 4. 2019 22:30
Celkovým vítězem soutěže World Press Photo 2019 se stal Američan John Moore. Jeho snímek plačící holčičky na hranici mezi Mexikem a USA získal prestižní ocenění Fotografie roku 2019. Novou cenu pro fotoseriál roku získal Pieter Ten Hoopen z Nizozemska - i on se v souboru Karavana migrantů zaměřil na problémy na hranici USA. Skvělé druhé místo v kategorii Sport - série letos vybojoval český fotograf Michael Hanke.

Sedmačtyřicetiletý Michael Hanke si letos zopakoval úspěch z roku 2017, kdy vybojoval rovněž druhé místo s fotoseriálem o malých šachistech. Zároveň se tak zařadil mezi nejúspěšnější české fotografy na této prestižní světové fotožurnalistické soutěži. Letos porota ocenila jeho dokument o Zdeňku Šafránkovi, kapitánovi české sledgehokejové reprezentace. Soubor se jmenuje Nikdy ho neviděli brečet.

Fotografie Johna Moora, která získala hlavní cenu, zachycuje malou holčičku  Yanelu Sanchezovou, usedavě plačící v okamžiku, kdy její matku Sandru  zatýkají na hranici mezi Mexikem a USA. Snímek obletěl svět a média ho použila jako symbol oddělování dětí od rodičů na hranici USA. Brzy ovšem vyšlo najevo, že to nebyl tento případ a Yanela od matky oddělena nebyla. Fotografie nicméně přispěla ke zrušení této praktiky.

John Moore pracuje pro agenturu Getty Images. Místopředsedkyně poroty World Press Photo Whitney Johnsonová o snímku řekla: "Fotografie roku by měla být v ideálním případě překvapující, unikátní, relevantní a zapamatovatelná." A vítězná fotka podle ní tyto kvality má. "Detaily na snímku jsou poutavé. Od rukavic, které má na rukou příslušník pohraniční stráže, až po skutečnost, že zatýkané byly odebrány tkaničky od bot," uvedla.

Členka poroty Alice Martinsová dodala: "Snímek vám okamžitě sděluje téměř celý příběh. A zároveň při pohledu na něj cítíte účast. Fotografie ukazuje jeden z druhů násilí - to psychologické." 

Pieter Ten Hoopen z Nizozemska se také zaměřil na problém migrace a jeho Karavana migrantů vyhrála novou kategorii Fotoseriál roku. "Chtěl jsem zachytit, co znamená být na cestě za novým životem - nebo za vírou v lepší život. Zaměřil jsem se na lidské aspekty této cesty - od vztahů mezi členy karavany až po to, jak cestu zvládají."

O popularitě, které se World Press Photo těší, svědčí i počet zúčastněných fotografů. V tomto roce jich bylo 4738 ze 129 zemí světa. Porotě poslali ke zhodnocení více než 70 tisíc snímků. 

Pořadatelé si letos pochvalují, že oproti předchozímu roku výrazně vzrostl počet žen mezi nominovanými, a to ze 12 na 32 procent.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Bayern i v oslabení zvládl bundesligový zápas ve Fürthu a vyhrál 3:1

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v předehrávce 6. kola německé ligy Fürth 3:1, přestože proti nováčkovi hráli takřka celý druhý poločas v oslabení. Po úvodní remíze vyhráli v sezoně páté utkání za sebou a vedou neúplnou tabulku o tři body před Wolfsburgem, který má sobotní zápas k dobru.

Skóre otevřel v 10. minutě Thomas Müller, po půlhodině hry zvýšil na 2:0 Joshua Kimmich. Tři minuty po začátku druhého poločasu ale dostal za ostrý faul červenou kartu Benjamin Pavard a bavorský tým se v deseti na výhru ještě hodně nadřel. Ve vyhrocené atmosféře dostal žlutou kartu v 64. minutě i trenér Bayernu Julian Nagelsmann.

Uklidnění úřadujícím šampionům přinesl v 68. minutě vlastní gól Sebastiana Griesbecka, po němž Bayern vedl už o tři branky. V závěru už jen zkorigoval stav přesnou hlavičkou Cedric Itten.

Aktualizováno před 7 hodinami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy