Czech Press Photo: Podívejte se na nejlepší snímky každodenního života a portréty

Czech Press Photo: Podívejte se na nejlepší snímky každodenního života a portréty
Michal Růžička, Mafra a.s. / Déšť v Praze na Andělu: Řidička tramvaje se marně snaží přehodit kolej během nenadálé průtrže mračen. Nominace na Czech Press Photo v kategorii Každodenní život.
Jan Hromádko / Potěmkinovo schodiště (série snímků). Nominace na Czech Press Photo v kategorii Každodenní život.
Ivana Dostálová / Michaela Wenzelová - sólistka baletu Národního divadla. Nominace na Czech Press Photo v Portrét.
Michael Tomeš, E15 / Lady in Black. Nominace na Czech Press Photo v Portrét.
Foto: Czech Press Photo 2019
Foto
31. 10. 2019 16:00
Snímky, které byly nominovány na cenu Czech Press Photo v kategorii Každodenní život, vyprávějí nejrůznější příběhy. Jan Hromádko zachytil hemžení na Potěmkinových schodech v Oděse, Jan Jirkovský fotil psy, kteří dokážou léčit, a Michal Růžička zaznamenal těžkou chvíli řidičky tramvaje, která se v průtrži mračen snaží přehodit výhybku.

(4. díl seriálu) Fotograf Jan Jirkovský je jedním z autorů, kteří dlouhodobě spolupracují s rubrikou Foto na webu Aktuálně.cz. Čtenáři si mohli prohlédnout jeho snímky zachycující canisterapii v Domě kněžny Emmy výrazně dříve, než byl jeden z nich nominován na cenu Czech Press Photo v kategorii Každodenní život.

Fotogalerii se snímky Jana Jirkovského najdete zde: 

O titul se společně s Janem Jirkovským uchází také volný fotograf Jan Hromádko se souborem Potěmkinovo schodiště.

Třetím nominovaným je pak fotoreportér vydavatelství Mafra Michal Růžička. Na jeho snímku se řidička tramvaje marně snaží přehodit výhybku během nenadálé červnové průtrže mračen.

Nominace v kategorii Portrét

V Kategorii Portrét byla nominována Ivana Dostálová, která fotografovala sólistku baletu Národního divadla Michaelu Wenzelovou.

Nominaci získal také Michael Tomeš z Deníku E15 se snímkem Žena v černé. Okomentoval ho slovy: "Bez emocí, v černé jako symbolu tajemna či smutku, zároveň v barvě pomáhající neztratit se v neklidném světě. I tak může působit Lenka Bradáčová, vrchní státní zástupkyně."

Třetí nominace pak patří Kateřině Šulové z ČTK, která portrétovala operní pěvkyni Soňu Červenou. 

Jubilejního 25. ročníku soutěže se zúčastnilo 270 autorů z České republiky a Slovenska a mezinárodní porota hodnotila čtyři tisíce přihlášených fotografií. Soutěžilo se v osmi fotokategoriích a třech videokategoriích. Na rozdíl od předchozích let se letos posuzovaly jednotlivé snímky i série dohromady.

 

Právě se děje

před 1 minutou

Izrael bude podle premiéra Netanjahua pokračovat v náletech v Pásmu Gazy, dokud to bude nutné. Vinu za současné boje premiér připsal Hamásu.

před 22 minutami

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásil Islámský stát

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS). Informovala o tom agentura Reuters. Exploze v mešitě ve čtvrti Šakar Dara si vyžádala nejméně 12 obětí na životech. Stala se při pátečních modlitbách u příležitosti muslimského svátku íd al-fitr, kterým končí postní měsíc ramadán.

Islamistické hnutí Tálibán a afghánská vláda, které spolu vedou boje, vyhlásily od čtvrtka u příležitosti svátku třídenní příměří. Útok na mešitu Tálibán odsoudil již v pátek, jeho mluvčí ho ale podle agentury AP tehdy připsal afghánské tajné službě.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení Jana Nepomuckého

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení nejznámějšího českého světce a patrona lidí od vody Jana Nepomuckého. Třináctý ročník Svatojánských slavností Navalis se kvůli epidemii i nesouhlasu pražského magistrátu s některými částmi programu konal v zúžené podobě. Byla mše, průvod a koncert, neuskutečnil se například plánovaný přelet letounů nad Karlovým mostem. 

Slavnost začala v podvečer v katedrále svatého Víta na Pražském hradě mší, kterou sloužil kardinál Dominik Duka. Zdůraznil statečnost Jana Nepomuckého, tato vlastnost je podle Duky potřeba i na cestě ze současné koronavirové krize. Po mši se vydal průvod na Karlův most směrem ke kostelu křižovníků na Starém Městě. Cestou mu přihlížely stovky lidí a turistů, kteří byli často bez roušek.

Ve stejné době se na půl hodiny rozezněly zvony z kostelů zasvěcených svatému Janu Nepomuckému. K akci se podle pořadatelů připojily zvony po celém světě. Mělo jich být nejméně 300, tedy počet připomínající letošní výročí světce.

Program zakončil tradičně koncert na hladině Vltavy, který ještě jednou připomenul roli zvonů při letošních slavnostech symfonií s názvem Svatojánské zvony. Pro letošní ročník ji složil skladatel, dirigent a držitel Českého lva Kryštof Marek. Koncert nebyl ozvučen, a to podle pořadatelů i kvůli zvýšené hladině Vltavy, kvůli které magistrát vyhlásil první stupeň povodňové aktivity.

Další zprávy