Kdo z nich vyhraje Czech Press Photo? Známe letošní nominace, vládne korona

Kdo z nich vyhraje Czech Press Photo? Známe letošní nominace, vládne korona
Nominace v kategorii Každodenní život: Irena Zlámalová - Jeden rok v životě jedné holky. Ukázka ze série snímků.
Nominace v kategorii Umění a kultura: David W. Černý (Reuters) - Cirk La Putyka během omezeného vycházení. Ukázka ze série snímků.
Nominace v kategorii Portrét: David Neff (Mafra, a. s.) - Sestřičky po službě v covidáriu ARO na Bulovce. Ukázka ze série snímků.
Nominace v kategorii Sport: Gabriel Kuchta (Deník N) - Diváci sledují fotbal v autokině po obnovení nejvyšší fotbalové soutěže. Ukázka ze série snímků.
Foto: Czech Press Photo 2020
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
29. 10. 2020 11:09
Prestižní fotožurnalistická soutěž Czech Press Photo zná letošní nominace. Podle očekávání se většina nominovaných autorů věnuje největší letošní události - tedy koronavirové epidemii. Dvě třetiny nominovaných autorů přišly právě s nejrůznějšími variacemi na toto téma. Ve fotogalerii si můžete prohlédnout fotografie nominované v jednotlivých kategoriích i vítěze zvláštních cen.

Mezinárodní porota hodnotila více než pět tisíc snímků od 288 autorů z Česka i Slovenska. Jednotlivé fotografie a fotoseriály se hodnotily dohromady (v některých dřívějších ročnících Czech Press Photo bývaly hodnoceny zvlášť).

Společně s nominacemi v sedmi kategoriích byl vyhlášen také vítěz Grantu Prahy, což je druhá nejvýznamnější cena na Czech Press Photo hned za Fotografií roku. Držitelem grantu se letos stává Amos Chapple se souborem Střešní strážci Prahy, který dokumentuje skryté sochy na pražských střechách.

Známí už jsou také držitelé doprovodných cen soutěže Czech Press Photo. Jedna z nich letos připadla i Milanovi Burešovi z týdeníku Respekt, který stejně jako Aktuálně.cz a Hospodářské noviny patří k titulům mediálního domu Economia. Burešův soubor Medici na ulici získal Cenu Výboru dobré vůle - Nadace Olgy Havlové "Můj život s handicapem". Celou sérii snímků si můžete prohlédnout ve fotogalerii u tohoto článku.

"Organizace letošní poroty a soutěže byla dramatická. Termíny příletů zahraničních porotců jsme nechávali na poslední chvíli. Doufala jsem, že vše vyjde podle harmonogramu," řekla ředitelka soutěže Veronika Souralová.

Mezinárodní porota se přes všechny potíže sešla a zasedala v souladu se všemi nařízeními vlády v Czech Photo Centre. "Fotografií dorazilo více než v předchozím ročníku a porota ocenila, že se mezi přihlášenými snímky neopakovalo pouze téma pandemie," uvedla Souralová. 

Nyní pořadatelé stojí před otázkou, jak proběhne vyhlášení výsledků a předání cen. "Samozřejmě bychom se s oceněnými fotografy rádi sešli, ale vzhledem k současné situaci připravujeme i variantu on-line. Porota mohla v každé kategorii ocenit pouze tři práce, kvalitních snímků však dorazila celá řada a právě ty doplní oceněné snímky a budou dokumentovat uplynulý rok na premiérové výstavě v Národním muzeu," dodává ředitelka Czech Press Photo. 

Hlavní cena, tedy Fotografie roku, bude vyhlášena společně s výsledky v jednotlivých kategoriích na slavnostním ceremoniálu 2. prosince v Národním muzeu. Forma ceremoniálu bude upřesněna podle příslušných nařízení vlády. Následná výstava fotografií Czech Press Photo 2020 začne až následující rok v březnu v Národním muzeu a potrvá do října.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy