Kdo z nich vyhraje Czech Press Photo? Známe letošní nominace, vládne korona

Kdo z nich vyhraje Czech Press Photo? Známe letošní nominace, vládne korona
Nominace v kategorii Každodenní život: Irena Zlámalová - Jeden rok v životě jedné holky. Ukázka ze série snímků.
Nominace v kategorii Umění a kultura: David W. Černý (Reuters) - Cirk La Putyka během omezeného vycházení. Ukázka ze série snímků.
Nominace v kategorii Portrét: David Neff (Mafra, a. s.) - Sestřičky po službě v covidáriu ARO na Bulovce. Ukázka ze série snímků.
Nominace v kategorii Sport: Gabriel Kuchta (Deník N) - Diváci sledují fotbal v autokině po obnovení nejvyšší fotbalové soutěže. Ukázka ze série snímků.
Foto: Czech Press Photo 2020
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
29. 10. 2020 11:09
Prestižní fotožurnalistická soutěž Czech Press Photo zná letošní nominace. Podle očekávání se většina nominovaných autorů věnuje největší letošní události - tedy koronavirové epidemii. Dvě třetiny nominovaných autorů přišly právě s nejrůznějšími variacemi na toto téma. Ve fotogalerii si můžete prohlédnout fotografie nominované v jednotlivých kategoriích i vítěze zvláštních cen.

Mezinárodní porota hodnotila více než pět tisíc snímků od 288 autorů z Česka i Slovenska. Jednotlivé fotografie a fotoseriály se hodnotily dohromady (v některých dřívějších ročnících Czech Press Photo bývaly hodnoceny zvlášť).

Společně s nominacemi v sedmi kategoriích byl vyhlášen také vítěz Grantu Prahy, což je druhá nejvýznamnější cena na Czech Press Photo hned za Fotografií roku. Držitelem grantu se letos stává Amos Chapple se souborem Střešní strážci Prahy, který dokumentuje skryté sochy na pražských střechách.

Známí už jsou také držitelé doprovodných cen soutěže Czech Press Photo. Jedna z nich letos připadla i Milanovi Burešovi z týdeníku Respekt, který stejně jako Aktuálně.cz a Hospodářské noviny patří k titulům mediálního domu Economia. Burešův soubor Medici na ulici získal Cenu Výboru dobré vůle - Nadace Olgy Havlové "Můj život s handicapem". Celou sérii snímků si můžete prohlédnout ve fotogalerii u tohoto článku.

"Organizace letošní poroty a soutěže byla dramatická. Termíny příletů zahraničních porotců jsme nechávali na poslední chvíli. Doufala jsem, že vše vyjde podle harmonogramu," řekla ředitelka soutěže Veronika Souralová.

Mezinárodní porota se přes všechny potíže sešla a zasedala v souladu se všemi nařízeními vlády v Czech Photo Centre. "Fotografií dorazilo více než v předchozím ročníku a porota ocenila, že se mezi přihlášenými snímky neopakovalo pouze téma pandemie," uvedla Souralová. 

Nyní pořadatelé stojí před otázkou, jak proběhne vyhlášení výsledků a předání cen. "Samozřejmě bychom se s oceněnými fotografy rádi sešli, ale vzhledem k současné situaci připravujeme i variantu on-line. Porota mohla v každé kategorii ocenit pouze tři práce, kvalitních snímků však dorazila celá řada a právě ty doplní oceněné snímky a budou dokumentovat uplynulý rok na premiérové výstavě v Národním muzeu," dodává ředitelka Czech Press Photo. 

Hlavní cena, tedy Fotografie roku, bude vyhlášena společně s výsledky v jednotlivých kategoriích na slavnostním ceremoniálu 2. prosince v Národním muzeu. Forma ceremoniálu bude upřesněna podle příslušných nařízení vlády. Následná výstava fotografií Czech Press Photo 2020 začne až následující rok v březnu v Národním muzeu a potrvá do října.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Biden se pustil do boje se změnami klimatu, zastavil pronájem půdy k těžbě ropy

Americký prezident Joe Biden ve středu podpisem exekutivních příkazů zahájil realizaci svého plánu postavit se změnám klimatu a učinit z "klimatické krize" téma pro velkou část federální vlády. Nařídil například ministerstvu vnitra, aby v co největší míře pozastavilo uzavírání nových smluv o pronájmu federální půdy k těžbě ropy a plynu. Podle nového šéfa Bílého domu Spojené státy nemohou v souvislosti s ekologickými výzvami dál otálet.

Americká média před vystoupením prezidenta psala o zahájení "frontálního útoku" proti klimatickým změnám nebo o rychlém startu ambiciózního projektu nové administrativy. Během povolebního přechodného období Biden avizoval například rozsáhlé investice do "zelené infrastruktury" včetně vyčlenění dvou bilionů dolarů (43 bilionů Kč) na projekty kolem obnovitelných zdrojů.

Prvními konkrétními kroky na cestě za klimatickými cíli je sada dekretů, které podle Bidena pomohou nejen snížit emise skleníkových plynů, ale i vytvořit nová pracovní místa. Média si všímala především ohlášené "přestávky" od nových pronájmů federální půdy či pobřežních vod k těžbě ropy a zemního plynu. S tímto krokem se pojí také "důkladná revize" všech existujících nájemních kontraktů souvisejících se zpracováváním fosilních paliv.

Zdroj: ČTK
Další zprávy