Nikon přichází s novou zrcadlovkou pro začátečníky. Má větší výdrž a menší rozměry

Foto
31. 8. 2018 11:19
Před blížícím se veletrhem Photokina v Kolíně nad Rýnem se výrobci fotoaparátů předhánějí s oznámenými novinkami. Je mezi nimi i Nikon, který po nedávném představení plnoformátových bezzrcadlovek zcela nové řady Z přichází i s novým modelem malé zrcadlovky pro začátečníky. Ta v duchu tradice nese označení D3500 (předchůdce je označen D3400).
Nový Nikon D3500.
Nový Nikon D3500. | Foto: NIkon

Nikon jde u levnějších fotoaparátů v posledních letech cestou častého, ale spíše drobného vylepšování. U automobilů by se tomu říkalo facelift spíše než nový model.

V duchu tohoto trendu bude Nikon D3500 ještě o něco menší a lehčí než předchůdce, jedná se však o drobné změny, které se počítají v gramech, případně milimetrech. Stále nebude mít výklopný displej, ten si Nikon schovává pro vyšší, "pětitisícovou" řadu, jejímž aktuálním modelem je D5600. 

Novinka bude mít vyšší výdrž na jedno nabití baterie (až 1550 snímků). Jinak používá, podobně jako předchozí model, 24megapixelový snímač, ten by však měl být nové konstrukce.

Nikon D3500
Nikon D3500 | Foto: NIkon

Cena v České republice se bude pohybovat kolem 13 500 korun se stabilizovaným základním zoomem 18-55 mm a kolem 12 500 korun s nestabilizovaným. Zahájení prodeje je plánováno na druhou polovinu září.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Biden se pustil do boje se změnami klimatu, zastavil pronájem půdy k těžbě ropy

Americký prezident Joe Biden ve středu podpisem exekutivních příkazů zahájil realizaci svého plánu postavit se změnám klimatu a učinit z "klimatické krize" téma pro velkou část federální vlády. Nařídil například ministerstvu vnitra, aby v co největší míře pozastavilo uzavírání nových smluv o pronájmu federální půdy k těžbě ropy a plynu. Podle nového šéfa Bílého domu Spojené státy nemohou v souvislosti s ekologickými výzvami dál otálet.

Americká média před vystoupením prezidenta psala o zahájení "frontálního útoku" proti klimatickým změnám nebo o rychlém startu ambiciózního projektu nové administrativy. Během povolebního přechodného období Biden avizoval například rozsáhlé investice do "zelené infrastruktury" včetně vyčlenění dvou bilionů dolarů (43 bilionů Kč) na projekty kolem obnovitelných zdrojů.

Prvními konkrétními kroky na cestě za klimatickými cíli je sada dekretů, které podle Bidena pomohou nejen snížit emise skleníkových plynů, ale i vytvořit nová pracovní místa. Média si všímala především ohlášené "přestávky" od nových pronájmů federální půdy či pobřežních vod k těžbě ropy a zemního plynu. S tímto krokem se pojí také "důkladná revize" všech existujících nájemních kontraktů souvisejících se zpracováváním fosilních paliv.

Zdroj: ČTK
Další zprávy