Nikon představil špičkovou zrcadlovku D850. Přináší vysoké rozlišení i úplně tichou závěrku

Foto
24. 8. 2017 16:46
Nikon představil novou profesionální zrcadlovku D850, která navazuje na oblíbené předchůdce z osmistovkové řady. Novinka přináší očekávané vysoké rozlišení snímače (45 megapixelů), ale také věci, které se u zrcadlovek úplně často nevidí - třeba režim bezhlučného fotografování bez zvuků závěrky.
Nikon D850
Nikon D850 | Foto: NIkon

Fotoaparáty z řady D800 využívají nejčastěji krajináři a studioví fotografové. Právě oni dokážou nejvíce ocenit precizní vykreslení i velice drobných detailů, které umožňuje velký fullframový snímač s vysokým rozlišením.

Nový model D850 nabídne rozlišení 45 megapixelů. Firma slibuje vysoký dynamický rozsah - a není důvod jí nevěřit, protože tím už se vyznačovaly i její předchozí zrcadlovky. Uznávaný server Imaging Resource píše, že Nikon v tomto případě používá vlastní snímač (často využívá snímače vyvinuté firmou Sony).

Fotoaparát díky vysokému dynamickému rozsahu dokáže (velmi zjednodušeně řečeno) vykreslit detaily v hlubokých stínech i v silně osvícených místech. Černá a bílá se tedy neslévají v jednolité plochy, kde zmizely jakékoliv podrobnosti. Je to jedna z vlastností, kterých si velmi cení právě krajinářští fotografové. Ti se s velkým rozdílem jasů mezi světly a stíny setkávají v podstatě neustále.

Podle zveřejněných parametrů nabídne Nikon D850 při použití volitelného multifunkčního napájení snímací frekvenci až 9 snímků za sekundu. A to už je velmi použitelná hodnota i pro fotografování sportu.

Podle zveřejněných parametrů lze v režimu Live view fotit zcela bez rušivého cvakání závěrky. To je vlastnost, která se hodí fotografům svateb, ale třeba i na golfu, kde bývá cvakání závěrek při přípravě na úder a během něj často úplně zakázáno.

Zajímavý může být přístroj i pro ty, kdo zrcadlovku využívají pro natáčení videa. D850 totiž umí zaznamenávat video ve formátu 4K na celé šířce snímače (video se na šířku neořezává). Díky tomu kameraman lépe využije vlastností kvalitních plnoformátových objektivů. Zároveň ovšem ve 4K trochu chybí záznamová frekvence 60 snímků za sekundu (přístroj nabízí jen 30 snímků za sekundu).

Jak konstatoval Dirk Jasper z Nikon Europe, firma se snažila přijít s velmi všestranným profesionálním fotoaparátem. A podle zveřejněných parametrů se zdá, že se jí tohoto cíle podařilo dosáhnout.

Nikon D850
Nikon D850 | Foto: NIkon

Vybrané parametry:

Velikost snímače fullframe (jako políčko kinofilmu)
Rozlišení snímače 45,7 megapixelů
Optický antialiasingový filtr ne (zvyšuje to ostrost snímků)
Snímací frekvence 7 sn/s (9 při použití battery packu)
Citlivost ISO  64-25 600 (rozšířený režim 32 až 102 400)
Ostření 153 ostřicích bodů
Video 4K s využitím celého snímače
Odolnost proti povětrnostním vlivům (déšť, prach)
 

Právě se děje

před 2 hodinami

USA podpořily Hongkong, Peking to označil za vměšování

Americká Sněmovna reprezentantů schválila tři zákony, jimiž podpořila demonstranty v Hongkongu, kteří ve velkoměstě bojují za posílení demokracie.

Přijatá opatření se nelíbí Pekingu, který Washington vyzval, aby se nevměšoval do záležitostí Číny. Hongkongští prodemokratičtí zákonodárci zároveň přerušili výroční proslov Čínou podporované správkyně města Carrie Lamové.

Jeden z návrhů zákona přijatých v úterý dolní komorou amerického Kongresu odsuzuje kroky Číny při řešení situace v Hongkongu. Demonstranti zde už několik měsíců protestují proti plíživému omezování svobod ze strany Pekingu a dožadují se demokratických reforem.

Další zprávy