Nejlepší české fotky pořízené Nikonem. Výtěžek z dražby půjde na dětskou onkologii

V galerii najdete vítězné snímky, které se dostaly do kalendáře pro rok 2019.
LEDEN: Markéta Butalová - U jezera
ÚNOR: Mia Feres - Stínohra
BŘEZEN: Jaroslav Hora - Na čekané
KVĚTEN: Vojtěch Herout - Osvícený
Foto: Nikon kalendář 2019
Foto
19. 12. 2018 9:32
Fotosoutěž Kalendář Nikon, která letos vstoupila do desátého ročníku, má letos poněkud překvapivého vítěze. Absolutní prvenství připadlo Miloši Nejezchlebovi a zopakoval tak výhru z loňského roku. Co je na tom překvapivého? Něco takového se ještě v historii této oblíbené soutěže s dobročinným přesahem nikdy nestalo.

Kalendář Nikon je jednak prestižní česká fotosoutěž, a zároveň také dobročinný projekt. Snímky, které se dostaly do kalendáře, i ty, které byly v širším výběru a jsou vystaveny v pražské galerii Nikon, jdou do dražby. Letos je její výtěžek určen nadaci Národ dětem. Ta peníze využije v projektu 1000 statečných, jehož cílem je financování studií v oboru dětské onkologie a hematologie.

Odborná porota v čele s předsedou Stanislavem Pokorným, členem Asociace profesionálních fotografů ČR a kurátorem Nikon Photo Gallery, vybrala z celkového počtu 1406 přihlášených fotografií padesát semifinálových. Mezi nimi bylo i vítězných dvanáct fotografií, které se dostaly do Kalendáře Nikon 2019. 

Kalendář v galerii Nikon pokřtili profesor Jan Starý z fakultní nemocnice v pražském Motole a Agnes Miksch, zakladatelka projektu 1000 statečných. Během slavnostního večera se vydražily fotografie za 72 tisíc korun. Dalších 100 tisíc korun pak nadaci Národ dětem věnovala společnost Nikon.

Tím ovšem projekt nekončí, zapojit se do něj bude moci úplně každý. Fotografie totiž brzy bude možné zakoupit i přes internet, na stránkách www.nikon-kalendar.cz (o spuštění této možnosti vás budeme v nejbližších dnech informovat). Cena jedné fotografie je 2500 Kč. Výtěžek opět zamíří na pomoc projektu 1000 statečných, který je součásti nadace Národ dětem a bude sloužit na financování optimalizujících studií v oboru dětské onkologie a hematologie.

Nadace Národ dětem se po celou dobu své existence, tedy od roku 1990, kdy vznikla jako jedna z prvních nadací na území tehdejšího Československa, snaží svými příspěvky zkvalitnit péči o dětské pacienty Kliniky dětské hematologie a onkologie v pražském Motole. Peníze pak umožňují nákup zdravotnické techniky, léků, ale i financování výzkumu léčby onkologických onemocnění.

Autory 12 vítězných fotografií v kalendáři pro rok 2019 jsou:

 • Markéta Butalová (Název: U jezera, měsíc: leden)
 • Mia Feres (Název: Stínohra, měsíc: únor)
 • Jaroslav Hora (Název: Na čekané, měsíc: březen) 
 • Miloš Nejezchleb (Název: Warm-up, měsíc: duben) 
 • Vojtěch Herout (Název: Osvícený, měsíc: květen)
 • Lucie Šiprová (Název: Skotačení, měsíc: červen)
 • Eva Sigmundová (Název: Vlastní cestou, měsíc: červenec)
 • Věra Smolíková (Název: Jitro na louce, měsíc: srpen)
 • Karolína Vučka (Název: V palmovém háji, měsíc: září)
 • Tomáš Tisoň (Název: Ve vlnách, měsíc: říjen)
 • Lucie Drlíková (Název: How you see yourself, měsíc: listopad)
 • Ľuboš Paukeje (Název: Světelná show v Dubaji, měsíc: prosinec)


Absolutním vítězem se stal Miloš Nejezchleb s fotografií "Warm-up". "Jubilejní desátý ročník soutěže NIKON KALENDÁŘ potvrdil neustále stoupající úroveň přihlášených fotografií a řady již v soutěži známých autorů," zhodnotil průběh letošního ročníku předseda poroty a kurátor Nikon Photo Gallery Stanislav Pokorný.

Vyhlášením výsledků byla v Nikon Photo Gallery zahájena výstava semifinálových fotografií, která potrvá do 20. ledna 2018. Galerie je otevřena pro veřejnost na adrese Újezd 19, Praha 1 - Malá Strana, vždy od úterý do neděle mezi 12. a 19. hodinou. Vstup do galerie je zdarma.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Turecko ohrožuje evropské hranice, zvažte jeho členství v celní unii, žádá EU řecký premiér

Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis vyzval členské země Evropské unie, aby zvážily pokračování celní unie s Tureckem. Uvádí to agentura Reuters. Mitsotakis pronesl výzvu po pátečním setkání v Nikósii s kyperským prezidentem Nicosem Anastasiadesem a s egyptským prezdidentem Abdalem Fatahem Sisím. Zástupci tří zemí se shodli na tvrdé kritice počínání Turecka ve Středomoří.

"Není možné, aby tato země (…) měla výjimku z cel, těžila z přístupu na společný trh a současně ohrožovala východní hranici Evropské unie," uvedl na adresu Turecka Mitsotakis. Celní unie s Tureckem vstoupila v platnost 31. prosince 1995 a díky ní není zahraniční obchod mezi Tureckem a zeměmi EU zatížen cly. Podle Eurostatu bylo v roce 2019 Turecko pátým největším obchodním partnerem EU. Vývoz do Turecka činil 68,2 miliard eur (zhruba 1,76 bilionu korun) a dovoz z Turecka 69,8 miliard eur (zhruba 1,8 bilionu korun). V případě ČR činil export do Turecka 44,2 miliardy korun a import 38,4 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy