Popelčin zámek Moritzburg a další německé skvosty na 120 let starých fotkách

Popelčin zámek Moritzburg a další německé skvosty na 120 let starých fotkách
Drážďanský zámek. Snímek vznikl (stejně jako ostatní v této fotogalerii) někdy mezi lety 1890 a 1906. Pořídil ho některý z fotografů pracujících pro švýcarskou firmu Photoglob Company, později patřil do archivu americké Detorit Publishing Company a nyní je uložen ve sbírkách knihovny amerického Kongresu (Library of Congress).
Opět pohled na Drážďany. Na snímku je náměstí Neumarkt a kostel Frauenkirche (ještě v původním stavu, za druhé světové války ho zničilo bombardování a pak byl znovu postaven).
Jednou z největších turistických ikon Německa je bezesporu bavorský zámek Neuschwanstein. Nechal ho postavit Ludvík II. Bavorský a stavba inspirovala Walta Disneyho, když kreslil hrad Šípkové Růženky.
Braniborská brána patří k nejznámějším pamětihodnostem Berlína a k jeho významným symbolům. Takto vypadala na přelomu 19. a 20. století.
Foto: Library of Congress, Prints & Photographs Division
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
14. 10. 2021 6:00
Ikonický železniční most je pro Kolín nad Rýnem stejně typický, jako je Eiffelova věž pro Paříž. Město si bez něj neumíme představit. Na unikátních fotkách z přelomu 19. a 20. století ho však ještě nenajdete. Naopak slavný zámek Moritzburg, kde se natáčela pohádka Tři oříšky pro Popelku, se během 120 let takřka nezměnil. Podívejte se ve fotogalerii, jak za dávných časů vypadalo Německo.

Unikátní barevné snímky zachycující podobu Německa v době našich pradědů vypadají na první pohled staticky a starobyle. Ve skutečnosti však odrážejí často velké příběhy, rozsáhlé změny a dobové novinky.

Jako příklad může posloužit třeba fotografie Městského zámku v Postupimi. Staré fotky ho zachycují v plné kráse. Dnes byste ho v Postupimi také našli. Jenže kdybyste do Postupimi zavítali třeba v 70. letech, hledali byste ho marně. Za druhé světové války byl těžce poničen, v 60. letech nechal východoněmecký režim ruiny srovnat se zemí. Ale dnes už zámek zase stojí - podařilo se ho obnovit, i když už to je v mnoha ohledech výrazně jiná stavba než původně.

Při prohlížení historických snímků se také ukazuje, že mnohé stavby automaticky vnímáme jako památky - ale pro autora snímků to tak nebylo. Ve skutečnosti chtěl divákům ukázat moderní novostavby. Je to tak třeba v případě kostela sv. Lukáše v Mnichově. 

Většina fotografií, které se tiskly jako pohlednice, vznikla mezi lety 1890 a 1906. Pořídili je fotografové pracující pro švýcarskou firmu Photoglob Company, později se dostaly do archivu americké Detorit Publishing Company a nyní jsou uloženy ve sbírkách knihovny amerického Kongresu (Library of Congress).

Barevná fotografie byla na přelomu 19. a 20. století teprve ve stadiu prvních velmi ojedinělých a velmi složitých pokusů. Autoři pohlednic tedy napřed pořídili černobílé snímky, ty pak byly ručně kolorovány a vytištěny metodou označovanou jako fotochromový tisk (více si o této technice můžete přečíst zde). 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Ruský plynárenský gigant Gazprom zastaví vývoz plynu do Moldavska, pokud do prosince nebude nová smlouva

Ruský plynárenský gigant Gazprom pozastaví vývoz plynu do Moldavska, pokud nebude do začátku prosince podepsán nový dodavatelský kontrakt. Oznámila to dnes podle agentury Interfax firma. Moldavsko po vypršení dřívějšího kontraktu muselo kvůli nedostatku energie vyhlásit stav nouze, upozornila agentura Reuters.

Moldavská premiérka Natalia Gavrilitaová v pátek uvedla, že Moldavsko a Rusko se stále nedokázaly shodnout na ceně a dalších podmínkách nové dohody. Dlouholetý kontrakt s Gazpromem vypršel Moldavsku koncem září, podle listu Kommersant byl ale prodloužen do konce října.

Zdroj: ČTK
Další zprávy