Žádné roušky nebo pláště. Tyto fotky ukazují zatracený rok s covidem jinak

Žádné roušky nebo pláště. Tyto fotky ukazují zatracený rok s covidem jinak
Agnese Morgantiová (Itálie) -  Sailor Zoom. Fotografka s použitím on-line konferencí Zoom portrétovala fanoušky z celého světa, kteří se převlékají za své oblíbené postavy z japonské mangy Sailor Moon. Snažili se tak přemoci osamocenost a stres během prvního lockdownu na počátku roku 2020. (Shortlist, Sony World Photography Awards, kategorie Portrét/Profesionální).
Barbora Reichová (Česká republika) - Nezlomní olympionici. Soubor zachycuje špičkové české sportovce, kteří se během pandemie koronaviru připravují na olympijské hry a využívají přitom velmi omezené možnosti, které jim zůstaly. (Shortlist, Sony World Photography Awards, kategorie Sport/Profesionální).
Alessandro Pollio (Itálie) - Nestálé zájmy. Série zátiší se podle fotografa zrodila během prvního lockdownu, který zasáhl italské město Milán. Zátiší jsou vytvořena na kuchyňské lince z potravin a objektů každodenní potřeby. (Finalista Sony World Photography Awards v kategorii Zátiší/Profesionální).
Julia Keilová (Německo) - V izolaci. Série autoportrétů v izolaci, ve steré se projevují vlivy slavných historických obrazů. "Začala jsem tyto autoportréty fotografovat, když v Paříži, kde momentálně žiji, začal lockdown," říká fotografka. "Cílem bylo zkoumat surreální svět, ve kterém jsem se náhle ocitla, v němž jako by se prolínala fikce a realita," uvádí autorka. (Shortlist, Sony World Photography Awards, kategorie Kreativní fotografie / Profesionální).
Foto: Alexej Pavlov, Sony World Photography Awards 2021
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
1. 4. 2021 6:00
Existují fotografové, kteří uplynulý rok neviděli jen jako přehlídku roušek, záběrů z nemocnic a z očkovacích center. Podivnou dobu zobrazují po svém - a vznikají tak zajímavé portréty, zátiší, ale i velmi neobvyklé sportovní snímky. Podívejte se na pár neobvyklých pohledů na zatracený rok s covidem z prestižní fotografické soutěže Sony World Photography Awards.

Podivný způsob života, který vedeme v posledních měsících kvůli celosvětové pandemii, se zákonitě musel projevit i v jedné z nejvýznamnějších fotografických soutěží Sony World Photography Awards. Vzhledem k tomu, že se do ní dají posílat jen fotografie pořízené v uplynulém roce, bylo celkem jasné, že pandemie nemoci covid-19 se v nich bude muset nějakým způsobem odrážet.

Jak ale ukazují snímky z profesionální části soutěže, fotografové se dokázali vyrovnat nejen s obdobími, kdy byli uzavřeni v karanténě či v lockdownu, ale i s tím, aby jejich snímky nebyly nekonečnou přehlídkou lidí v rouškách, nemocničních oddělení JIP a očkovacích center.

Téma pandemie se více či méně prolínalo všemi kategoriemi soutěže, od architektury až po zátiší. Snímky, které se dostaly ve svých tematických okruzích mezi desítku nejlepších, ale odrážejí poslední rok po svém.

Někdy jsou to až téměř divoké černobílé portréty pořízené matkou, která fotí svého školou povinného syna uzavřeného doma, bez školy a kamarádů. Jindy jde o záběry zamilovaných lidí, kteří trpěli tím, že se nemohli scházet. A další fotograf v lockdownu se zase pustil do nápaditých zátiší, která vznikla na kuchyňské lince z předmětů denní potřeby, dostupných v domácnosti. 

Na vybrané snímky ze Sony World Photography Awards související s pandemií se můžete podívat ve fotogalerii u tohoto článku. Jedna z nejvýznamnějších světových soutěží, jejímž cílem je ukazovat to nejlepší ze současné fotografie, právě míří ke svému slavnostnímu vyhlášení. Už 15. dubna budou známi vítězové a držitel hlavní ceny Iris d'Or pro fotografa roku.

 

Právě se děje

před 48 minutami

Thermal dostane kvůli pandemii dalších 300 milionů korun, schválila vláda

Základní kapitál karlovarského hotelu Thermal stoupne o 300 milionů korun na 1,1 miliardy korun. Návrh ministerstva financí (MF) v pondělí schválila vláda, uvedla na Twitteru ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Důvodem navýšení je podle dřívějšího vyjádření MF propad tržeb kvůli pandemii, růst cen stavebních prací a neočekávané náklady spojené s modernizací hotelu - jako například potřeba likvidace nebezpečných látek či nutnost sanace havarijních kovových konstrukcí. Zvýšení základního kapitálu se uskuteční upsáním nových akcií. Akcionářská práva státu v hotelu vykonává MF.

"Cílem navrhovaného kapitálového posílení Thermal je primárně zajistit, aby společnost mohla realizovat zamýšlené investice a aby zabránila riziku vrácení poskytnutých investičních prostředků (dotace a úvěr od SFŽP), neboť již v polovině roku 2021 dochází k plnému dočerpání prostředků pocházejících ze zatím posledního vkladu do základního kapitálu společnosti," uvádí materiál.

Schillerová již dříve upozornila, že jen za poslední tři roky vyskočily ceny stavebních prací téměř o třetinu a areál, který je kulturním, kongresovým a lázeňským centrem Karlovarska, proměnila pandemie v dům duchů. "Také faktický stav konstrukcí odhalila modernizace v daleko horším stavu, než se počítalo při posledním navýšení základního kapitálu v roce 2016," uvedla. Podle ní je vzhledem k investičnímu plánu do roku 2025 a s přihlédnutím k riziku krácení dotace na snížení energetické náročnosti budovy zvýšení základního kapitálu jediný možný krok.

Zdroj: ČTK
Další zprávy