Žádné roušky nebo pláště. Tyto fotky ukazují zatracený rok s covidem jinak

Žádné roušky nebo pláště. Tyto fotky ukazují zatracený rok s covidem jinak
Agnese Morgantiová (Itálie) -  Sailor Zoom. Fotografka s použitím on-line konferencí Zoom portrétovala fanoušky z celého světa, kteří se převlékají za své oblíbené postavy z japonské mangy Sailor Moon. Snažili se tak přemoci osamocenost a stres během prvního lockdownu na počátku roku 2020. (Shortlist, Sony World Photography Awards, kategorie Portrét/Profesionální).
Barbora Reichová (Česká republika) - Nezlomní olympionici. Soubor zachycuje špičkové české sportovce, kteří se během pandemie koronaviru připravují na olympijské hry a využívají přitom velmi omezené možnosti, které jim zůstaly. (Shortlist, Sony World Photography Awards, kategorie Sport/Profesionální).
Alessandro Pollio (Itálie) - Nestálé zájmy. Série zátiší se podle fotografa zrodila během prvního lockdownu, který zasáhl italské město Milán. Zátiší jsou vytvořena na kuchyňské lince z potravin a objektů každodenní potřeby. (Finalista Sony World Photography Awards v kategorii Zátiší/Profesionální).
Julia Keilová (Německo) - V izolaci. Série autoportrétů v izolaci, ve steré se projevují vlivy slavných historických obrazů. "Začala jsem tyto autoportréty fotografovat, když v Paříži, kde momentálně žiji, začal lockdown," říká fotografka. "Cílem bylo zkoumat surreální svět, ve kterém jsem se náhle ocitla, v němž jako by se prolínala fikce a realita," uvádí autorka. (Shortlist, Sony World Photography Awards, kategorie Kreativní fotografie / Profesionální).
Foto: Alexej Pavlov, Sony World Photography Awards 2021
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
1. 4. 2021 6:00
Existují fotografové, kteří uplynulý rok neviděli jen jako přehlídku roušek, záběrů z nemocnic a z očkovacích center. Podivnou dobu zobrazují po svém - a vznikají tak zajímavé portréty, zátiší, ale i velmi neobvyklé sportovní snímky. Podívejte se na pár neobvyklých pohledů na zatracený rok s covidem z prestižní fotografické soutěže Sony World Photography Awards.

Podivný způsob života, který vedeme v posledních měsících kvůli celosvětové pandemii, se zákonitě musel projevit i v jedné z nejvýznamnějších fotografických soutěží Sony World Photography Awards. Vzhledem k tomu, že se do ní dají posílat jen fotografie pořízené v uplynulém roce, bylo celkem jasné, že pandemie nemoci covid-19 se v nich bude muset nějakým způsobem odrážet.

Jak ale ukazují snímky z profesionální části soutěže, fotografové se dokázali vyrovnat nejen s obdobími, kdy byli uzavřeni v karanténě či v lockdownu, ale i s tím, aby jejich snímky nebyly nekonečnou přehlídkou lidí v rouškách, nemocničních oddělení JIP a očkovacích center.

Téma pandemie se více či méně prolínalo všemi kategoriemi soutěže, od architektury až po zátiší. Snímky, které se dostaly ve svých tematických okruzích mezi desítku nejlepších, ale odrážejí poslední rok po svém.

Někdy jsou to až téměř divoké černobílé portréty pořízené matkou, která fotí svého školou povinného syna uzavřeného doma, bez školy a kamarádů. Jindy jde o záběry zamilovaných lidí, kteří trpěli tím, že se nemohli scházet. A další fotograf v lockdownu se zase pustil do nápaditých zátiší, která vznikla na kuchyňské lince z předmětů denní potřeby, dostupných v domácnosti. 

Na vybrané snímky ze Sony World Photography Awards související s pandemií se můžete podívat ve fotogalerii u tohoto článku. Jedna z nejvýznamnějších světových soutěží, jejímž cílem je ukazovat to nejlepší ze současné fotografie, právě míří ke svému slavnostnímu vyhlášení. Už 15. dubna budou známi vítězové a držitel hlavní ceny Iris d'Or pro fotografa roku.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 12 minutami

Bývalý americký prezident Bill Clinton opustil nemocnici, infekci doléčí doma

Bývalý americký prezident Bill Clinton v neděli opustil nemocnici v Kalifornii, kde byl od úterý hospitalizován kvůli infekci močových cest. Uvedla to agentura AP. Pětasedmdesátiletý politik Demokratické strany odjel z nemocnice kolem osmé ráno místního času (17:00 SELČ) v doprovodu své manželky Hillary.

Ošetřující lékař bývalého prezidenta Alpesh Amin uvedl, že se Clinton nyní vrátí do New Yorku a bude brát antibiotika. Podle něj se vrátila do normálu Clintonova hodnota bílých krvinek a snížila se mu i teplota. Clintonův mluvčí Angel Ureňa v sobotu uvedl, že ukazatele zdravotního stavu bývalého prezidenta se "vyvíjí tím správným směrem".

Exprezident do Kalifornie přijel na soukromou akci své nadace a v úterý se cítil unavený. Po testech byl přijat do nemocnice, kde nakonec strávil pět nocí. Podle jeho lékařů nejsou urologické infekce u starších lidí ničím neobvyklým a jsou lehce léčitelné, ačkoliv se mohou rychle rozšířit.

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

Němečtí Zelení souhlasí s jednáním o vládě se sociálními demokraty a liberály

Němečtí Zelení v neděli na zvláštním sněmu formálně schválili mandát svému vedení, aby zahájilo jednání o německé vládní koalici se sociálními demokraty (SPD) a liberálními svobodnými demokraty (FDP). Vedení SPD dalo zelenou koaličním rozhovorům už v pátek, FDP se vyjádří v pondělí, uvedla agentura DPA. Kandidát na kancléře konzervativní unie CDU/CSU Armin Laschet, který chtěl s liberály a zelenými rovněž vyjednávat o vládě, dal v sobotu najevo, že unie skončí po 16 letech u moci v opozici.

Pro zahájení koaličních rozhovorů na sněmu strany Spojenectví 90/Zelení hlasovala drtivá většina 67 ze 70 delegátů, dva byli proti a jeden se zdržel. Spolupředseda strany Robert Habeck vyzval delegáty, aby podpořili vznik vlády, kde Zelení budou hrát "progresivní roli". "Z defenzívy jdeme do ofenzívy," uvedl. Někteří delegáti vyzvali stranické špičky, aby více tlačily na SPD a FDP v oblasti ochrany klimatu a investic do ekologicky šetrných technologií. Další vyjádřili obavu z příliš velkého vlivu liberálů na rozpočtovou a sociální politiku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy