Žádné roušky nebo pláště. Tyto fotky ukazují zatracený rok s covidem jinak

Žádné roušky nebo pláště. Tyto fotky ukazují zatracený rok s covidem jinak
Agnese Morgantiová (Itálie) -  Sailor Zoom. Fotografka s použitím on-line konferencí Zoom portrétovala fanoušky z celého světa, kteří se převlékají za své oblíbené postavy z japonské mangy Sailor Moon. Snažili se tak přemoci osamocenost a stres během prvního lockdownu na počátku roku 2020. (Shortlist, Sony World Photography Awards, kategorie Portrét/Profesionální).
Barbora Reichová (Česká republika) - Nezlomní olympionici. Soubor zachycuje špičkové české sportovce, kteří se během pandemie koronaviru připravují na olympijské hry a využívají přitom velmi omezené možnosti, které jim zůstaly. (Shortlist, Sony World Photography Awards, kategorie Sport/Profesionální).
Alessandro Pollio (Itálie) - Nestálé zájmy. Série zátiší se podle fotografa zrodila během prvního lockdownu, který zasáhl italské město Milán. Zátiší jsou vytvořena na kuchyňské lince z potravin a objektů každodenní potřeby. (Finalista Sony World Photography Awards v kategorii Zátiší/Profesionální).
Julia Keilová (Německo) - V izolaci. Série autoportrétů v izolaci, ve steré se projevují vlivy slavných historických obrazů. "Začala jsem tyto autoportréty fotografovat, když v Paříži, kde momentálně žiji, začal lockdown," říká fotografka. "Cílem bylo zkoumat surreální svět, ve kterém jsem se náhle ocitla, v němž jako by se prolínala fikce a realita," uvádí autorka. (Shortlist, Sony World Photography Awards, kategorie Kreativní fotografie / Profesionální).
Foto: Alexej Pavlov, Sony World Photography Awards 2021
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
1. 4. 2021 6:00
Existují fotografové, kteří uplynulý rok neviděli jen jako přehlídku roušek, záběrů z nemocnic a z očkovacích center. Podivnou dobu zobrazují po svém - a vznikají tak zajímavé portréty, zátiší, ale i velmi neobvyklé sportovní snímky. Podívejte se na pár neobvyklých pohledů na zatracený rok s covidem z prestižní fotografické soutěže Sony World Photography Awards.

Podivný způsob života, který vedeme v posledních měsících kvůli celosvětové pandemii, se zákonitě musel projevit i v jedné z nejvýznamnějších fotografických soutěží Sony World Photography Awards. Vzhledem k tomu, že se do ní dají posílat jen fotografie pořízené v uplynulém roce, bylo celkem jasné, že pandemie nemoci covid-19 se v nich bude muset nějakým způsobem odrážet.

Jak ale ukazují snímky z profesionální části soutěže, fotografové se dokázali vyrovnat nejen s obdobími, kdy byli uzavřeni v karanténě či v lockdownu, ale i s tím, aby jejich snímky nebyly nekonečnou přehlídkou lidí v rouškách, nemocničních oddělení JIP a očkovacích center.

Téma pandemie se více či méně prolínalo všemi kategoriemi soutěže, od architektury až po zátiší. Snímky, které se dostaly ve svých tematických okruzích mezi desítku nejlepších, ale odrážejí poslední rok po svém.

Někdy jsou to až téměř divoké černobílé portréty pořízené matkou, která fotí svého školou povinného syna uzavřeného doma, bez školy a kamarádů. Jindy jde o záběry zamilovaných lidí, kteří trpěli tím, že se nemohli scházet. A další fotograf v lockdownu se zase pustil do nápaditých zátiší, která vznikla na kuchyňské lince z předmětů denní potřeby, dostupných v domácnosti. 

Na vybrané snímky ze Sony World Photography Awards související s pandemií se můžete podívat ve fotogalerii u tohoto článku. Jedna z nejvýznamnějších světových soutěží, jejímž cílem je ukazovat to nejlepší ze současné fotografie, právě míří ke svému slavnostnímu vyhlášení. Už 15. dubna budou známi vítězové a držitel hlavní ceny Iris d'Or pro fotografa roku.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Kandidát na ministra zahraničí Kulhánek jednal s Babišem, sdělil mu své priority

Kandidát na ministra zahraničních věcí Jakub Kulhánek (ČSSD) ve čtvrtek ráno zhruba 45 minut jednal na úřadu vlády s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Své priority v úřadu chce nejdřív sdělit předsedovi vlády, řekl při příchodu. Po jednání s Babišem se novinářům vyhnul. Odpoledne Kulhánka na zámku v Lánech přijme prezident Miloš Zeman.

"Jak jsem se vyjadřoval pro média už předtím, nejdříve si chci promluvit s panem premiérem a s panem prezidentem," řekl Kulhánek. Náměstek ministra vnitra Kulhánek je druhou volbou vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) na ministra zahraničí, když se v úterý do čela úřadu odmítl vrátit Lubomír Zaorálek (ČSSD).

Zdroj: ČTK
Další zprávy