Žádné roušky nebo pláště. Tyto fotky ukazují zatracený rok s covidem jinak

Žádné roušky nebo pláště. Tyto fotky ukazují zatracený rok s covidem jinak
Agnese Morgantiová (Itálie) -  Sailor Zoom. Fotografka s použitím on-line konferencí Zoom portrétovala fanoušky z celého světa, kteří se převlékají za své oblíbené postavy z japonské mangy Sailor Moon. Snažili se tak přemoci osamocenost a stres během prvního lockdownu na počátku roku 2020. (Shortlist, Sony World Photography Awards, kategorie Portrét/Profesionální).
Barbora Reichová (Česká republika) - Nezlomní olympionici. Soubor zachycuje špičkové české sportovce, kteří se během pandemie koronaviru připravují na olympijské hry a využívají přitom velmi omezené možnosti, které jim zůstaly. (Shortlist, Sony World Photography Awards, kategorie Sport/Profesionální).
Alessandro Pollio (Itálie) - Nestálé zájmy. Série zátiší se podle fotografa zrodila během prvního lockdownu, který zasáhl italské město Milán. Zátiší jsou vytvořena na kuchyňské lince z potravin a objektů každodenní potřeby. (Finalista Sony World Photography Awards v kategorii Zátiší/Profesionální).
Julia Keilová (Německo) - V izolaci. Série autoportrétů v izolaci, ve steré se projevují vlivy slavných historických obrazů. "Začala jsem tyto autoportréty fotografovat, když v Paříži, kde momentálně žiji, začal lockdown," říká fotografka. "Cílem bylo zkoumat surreální svět, ve kterém jsem se náhle ocitla, v němž jako by se prolínala fikce a realita," uvádí autorka. (Shortlist, Sony World Photography Awards, kategorie Kreativní fotografie / Profesionální).
Foto: Alexej Pavlov, Sony World Photography Awards 2021
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
1. 4. 2021 6:00
Existují fotografové, kteří uplynulý rok neviděli jen jako přehlídku roušek, záběrů z nemocnic a z očkovacích center. Podivnou dobu zobrazují po svém - a vznikají tak zajímavé portréty, zátiší, ale i velmi neobvyklé sportovní snímky. Podívejte se na pár neobvyklých pohledů na zatracený rok s covidem z prestižní fotografické soutěže Sony World Photography Awards.

Podivný způsob života, který vedeme v posledních měsících kvůli celosvětové pandemii, se zákonitě musel projevit i v jedné z nejvýznamnějších fotografických soutěží Sony World Photography Awards. Vzhledem k tomu, že se do ní dají posílat jen fotografie pořízené v uplynulém roce, bylo celkem jasné, že pandemie nemoci covid-19 se v nich bude muset nějakým způsobem odrážet.

Jak ale ukazují snímky z profesionální části soutěže, fotografové se dokázali vyrovnat nejen s obdobími, kdy byli uzavřeni v karanténě či v lockdownu, ale i s tím, aby jejich snímky nebyly nekonečnou přehlídkou lidí v rouškách, nemocničních oddělení JIP a očkovacích center.

Téma pandemie se více či méně prolínalo všemi kategoriemi soutěže, od architektury až po zátiší. Snímky, které se dostaly ve svých tematických okruzích mezi desítku nejlepších, ale odrážejí poslední rok po svém.

Někdy jsou to až téměř divoké černobílé portréty pořízené matkou, která fotí svého školou povinného syna uzavřeného doma, bez školy a kamarádů. Jindy jde o záběry zamilovaných lidí, kteří trpěli tím, že se nemohli scházet. A další fotograf v lockdownu se zase pustil do nápaditých zátiší, která vznikla na kuchyňské lince z předmětů denní potřeby, dostupných v domácnosti. 

Na vybrané snímky ze Sony World Photography Awards související s pandemií se můžete podívat ve fotogalerii u tohoto článku. Jedna z nejvýznamnějších světových soutěží, jejímž cílem je ukazovat to nejlepší ze současné fotografie, právě míří ke svému slavnostnímu vyhlášení. Už 15. dubna budou známi vítězové a držitel hlavní ceny Iris d'Or pro fotografa roku.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 20 minutami

Provoz na dálnici D1 přerušila na 169. kilometru nehoda kamionu, tvoří se dlouhé kolony

Provoz na 169. kilometru dálnice D1 u Domašova na Brněnsku je kvůli nehodě kamionu z pondělního večera stále přerušený. Kamiony ve směru na Brno stojí od 161. kilometru. Průjezdný není ani směr na Prahu, kde byla po ránu kolona zhruba 12 kilometrů dlouhá. Policisté provoz odklání mezi exity 168 a 178. Na objízdných trasách, které vedou po silnici II/602, se nyní v ranní špičce tvoří kolony a řidiči se musí připravit na zdržení, řekl policejní mluvčí Pavel Šváb. Policie rovněž kolem 8:00 na svém twitteru uvedla, že se uklízí vysypaný náklad a následně bude nutné opravit poničené dopravní značení a betonová dělící svodidla.

Bulharský kamion se převrátil v pondělí okolo 19:15 v zúženém úseku. Zcela tak zablokoval oba směry D1. Při nehodě nikdo neutrpěl vážnější zranění, řekl mluvčí jihomoravských policistů Bohumil Malášek.

V kamionu byly krabice s pivem, které bylo potřeba přeložit do jiného vozu. "V průběhu noci se podařilo vyprostit havarovaný kamion. Nyní probíhá úklid vozovky. Objízdná trasa je přetížená, v ranní špičce je na ní velké riziko tvorby kolon," sdělila policie dnes ráno na twitteru.

Zdroj: ČTK
Další zprávy