Žádné roušky nebo pláště. Tyto fotky ukazují zatracený rok s covidem jinak

Žádné roušky nebo pláště. Tyto fotky ukazují zatracený rok s covidem jinak
Agnese Morgantiová (Itálie) -  Sailor Zoom. Fotografka s použitím on-line konferencí Zoom portrétovala fanoušky z celého světa, kteří se převlékají za své oblíbené postavy z japonské mangy Sailor Moon. Snažili se tak přemoci osamocenost a stres během prvního lockdownu na počátku roku 2020. (Shortlist, Sony World Photography Awards, kategorie Portrét/Profesionální).
Barbora Reichová (Česká republika) - Nezlomní olympionici. Soubor zachycuje špičkové české sportovce, kteří se během pandemie koronaviru připravují na olympijské hry a využívají přitom velmi omezené možnosti, které jim zůstaly. (Shortlist, Sony World Photography Awards, kategorie Sport/Profesionální).
Alessandro Pollio (Itálie) - Nestálé zájmy. Série zátiší se podle fotografa zrodila během prvního lockdownu, který zasáhl italské město Milán. Zátiší jsou vytvořena na kuchyňské lince z potravin a objektů každodenní potřeby. (Finalista Sony World Photography Awards v kategorii Zátiší/Profesionální).
Julia Keilová (Německo) - V izolaci. Série autoportrétů v izolaci, ve steré se projevují vlivy slavných historických obrazů. "Začala jsem tyto autoportréty fotografovat, když v Paříži, kde momentálně žiji, začal lockdown," říká fotografka. "Cílem bylo zkoumat surreální svět, ve kterém jsem se náhle ocitla, v němž jako by se prolínala fikce a realita," uvádí autorka. (Shortlist, Sony World Photography Awards, kategorie Kreativní fotografie / Profesionální).
Foto: Alexej Pavlov, Sony World Photography Awards 2021
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
1. 4. 2021 6:00
Existují fotografové, kteří uplynulý rok neviděli jen jako přehlídku roušek, záběrů z nemocnic a z očkovacích center. Podivnou dobu zobrazují po svém - a vznikají tak zajímavé portréty, zátiší, ale i velmi neobvyklé sportovní snímky. Podívejte se na pár neobvyklých pohledů na zatracený rok s covidem z prestižní fotografické soutěže Sony World Photography Awards.

Podivný způsob života, který vedeme v posledních měsících kvůli celosvětové pandemii, se zákonitě musel projevit i v jedné z nejvýznamnějších fotografických soutěží Sony World Photography Awards. Vzhledem k tomu, že se do ní dají posílat jen fotografie pořízené v uplynulém roce, bylo celkem jasné, že pandemie nemoci covid-19 se v nich bude muset nějakým způsobem odrážet.

Jak ale ukazují snímky z profesionální části soutěže, fotografové se dokázali vyrovnat nejen s obdobími, kdy byli uzavřeni v karanténě či v lockdownu, ale i s tím, aby jejich snímky nebyly nekonečnou přehlídkou lidí v rouškách, nemocničních oddělení JIP a očkovacích center.

Téma pandemie se více či méně prolínalo všemi kategoriemi soutěže, od architektury až po zátiší. Snímky, které se dostaly ve svých tematických okruzích mezi desítku nejlepších, ale odrážejí poslední rok po svém.

Někdy jsou to až téměř divoké černobílé portréty pořízené matkou, která fotí svého školou povinného syna uzavřeného doma, bez školy a kamarádů. Jindy jde o záběry zamilovaných lidí, kteří trpěli tím, že se nemohli scházet. A další fotograf v lockdownu se zase pustil do nápaditých zátiší, která vznikla na kuchyňské lince z předmětů denní potřeby, dostupných v domácnosti. 

Na vybrané snímky ze Sony World Photography Awards související s pandemií se můžete podívat ve fotogalerii u tohoto článku. Jedna z nejvýznamnějších světových soutěží, jejímž cílem je ukazovat to nejlepší ze současné fotografie, právě míří ke svému slavnostnímu vyhlášení. Už 15. dubna budou známi vítězové a držitel hlavní ceny Iris d'Or pro fotografa roku.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Závěť britského prince Philipa bude tajná dalších 90 let, rozhodl soud

Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná ještě nejméně 90 let, rozhodl dnes nejvyšší soud. Důvodem je ochrana "důstojnosti a postavení" královny, píše BBC News. Již více než století je v Británii zvykem, že po smrti vysoce postaveného člena královské rodiny jsou soudy požádány, aby zapečetily jejich závěti.

Philip, známý též jako vévoda z Edinburghu, byl s královnou ženatý více než 70 let. Brali se ještě předtím, než usedla na trůn. Vévoda zemřel ve věku 99 let letos v dubnu.

"Míra publicity, kterou by zveřejnění pravděpodobně přilákalo, by byla velmi rozsáhlá a zcela v rozporu s cílem zachovat důstojnost panovníka," uvedl v dnes zveřejněném verdiktu soudce Andrew McFarlane.

Stejným způsobem zapečetěných posledních vůlí členů britské monarchie existuje zhruba 30. Ve správě je má nejdéle sloužící soudce nejvyššího soudu se specializací na rodinné právo, jímž je právě teď Andrew McFarlane, vysvětluje BBC. Nejstarší ze závětí pochází od prince Františka z Tecku, mladšího bratra královny Mary, rozené Marie z Tecku. Nejnovější je závěť královny matky z roku 2002.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Futsalisté na MS podlehli Brazílii 0:4, s favoritem drželi krok jen poločas

Čeští futsaloví reprezentanti ve druhém utkání na mistrovství světa v Litvě podlehli favorizované Brazílii 0:4. Rekordní pětinásobní šampioni vstřelili všechny branky ve druhém poločase.

Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna nenavázali na úvodní vítězství 5:1 nad Panamou, třetí utkání ve skupině D sehrají v neděli proti Vietnamu, který má na kontě také tři body. "Kanárci" jsou po dvou kolech stoprocentní a mají jistý postup.

Čeští hráči v Klajpedě první půli drželi s Brazilci krok, i když gólmana Gerčáka dvakrát zachránila branková konstrukce. Šance si ale vytvořil i Neumannův tým, ty největší zahodili Seidler se Slováčkem.

Jihoameričané už po přestávce potvrdili roli jasného favorita. Mezi 23. a 24. minutou se dvakrát trefil Ferrao, nejlepší futsalista světa za poslední dva roky. Gerčáka poté překonali ještě kapitán Rodrigo a těsně před koncem Marlon. Češi tak s Brazílií prohráli i poosmé v historii.

Do osmifinále turnaje projdou dvě nejlepší mužstva z šesti skupin a čtyři nejlepší celky na třetích místech. Čeští futsalisté na světovém šampionátu startují počtvrté, nejlepším výsledkem Neumannova výběru je osmé místo z roku 2004.

Mistrovství světa ve futsalu v Litvě:

Skupina D:

Brazílie - Česko 4:0 (0:0)

Branky: 23. a 34. Ferrao, 26. Rodrigo, 20. Marlon.

Sestava Česka: Gerčák (Němec) - Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd - Homola, Vokoun, P. Drozd, Křivánek, Rešetár, Seidler, Holý, Vnuk. Trenér: Neumann.

Panama - Vietnam 2:3 (2:2)

1. Brazílie 2 2 0 0 13:1 6
2. Česko 2 1 0 1 5:5 3
3. Vietnam 2 1 0 1 4:11 3
4. Panama 2 0 0 2 3:8 0

Skupina C:

Šalamounovy ostrovy - Portugalsko 0:7 (0:3), Thajsko - Maroko 1:1 (0:1).

1. Portugalsko 2 2 0 0 11:1 6
2. Maroko 2 1 1 0 7:1 4
3. Thajsko 2 0 1 1 2:5 1
4. Šalamounovy ostrovy 2 0 0 2 0:13 0

 

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy