Rychlostní rekordy nebo hokejistky z Nairobi. Nejlepší fotky sportu pro rok 2019

Rychlostní rekordy nebo hokejistky z Nairobi. Nejlepší fotky sportu pro rok 2019
Chris Donovan (Kanada). Jediný tým ve městě - hokejistky z Nairobi. Finalista v kategorii Sport - Professional. Ukázka z rozsáhlejšího souboru.
Alessandro Grassani (Itálie). Boxem proti násilí. Boxerky z konžské Gomy. Finalista v kategorii Sport - Professional. Ukázka z rozsáhlejšího souboru.
Jaime Otoniel Perez Munevar (Kolumbie). Lukostřelkyně. Finalista v kategorii Sport - Professional. Ukázka z rozsáhlejšího souboru.
Trent Mitchell (Austrálie). Bodysurfing je jedním z nejstarších způsobů jízdy na vlnách a je považován za svébytné umění. Finalista v kategorii Sport - Professional. Ukázka z rozsáhlejšího souboru.
Foto: Sony World Photography Awards 2019
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
11. 4. 2019 9:00
Hokejistky z Nairobi, boxerky z Konga, bodysurfing nebo freediving - to jsou některé z námětů, které kandidují na "fotografické Oscary" za nejlepší sportovní snímky roku.

Soutěž Sony World Photography Awards patří k těm nejprestižnějším na světě. Na rozdíl od novinářské World Press Photo dává prostor i jiným žánrům, než je fotožurnalistika a dokument. Mohou tam uspět i fotografové krajin, architektury, portrétů nebo třeba zátiší. Navíc jsou zde vypisovány i speciální kategorie takřka bez hranic, zaměřené na kreativní tvorbu.

Odlišnost od World Press Phota se výrazně projevila i v kategorii profesionálních sportovních fotografů. Na "fotografického Oscara" je nominováno devět souborů snímků. Porotu letos výrazně zaujala africká témata, ve finálové devítce jsou hned tři.

Kanaďan Chris Donovan fotografoval hokejistky z Nairobi, Ital Alessandro Grassani se zaměřil na boxerky z Konga a další Ital Filippo Gobbato fotill boxery z Marakéše. 

Z běžné šablony sportovních fotek se vymyká i jediný fotoseriál, který se zaměřuje na některý z celosvětově nejpopulárnějších sportů. Thomas Nielsen z Dánska si jako své téma sice vybral britskou fotbalovou Premier League, ale nefotil sportovní výkony hráčů, ale fanoušky a jejich chování.

V našem seriálu už jsme představili autory nominované za zpravodajské fotografie, za nejlepší snímky architektury, za nejlepší krajiny, a za portréty. Nyní pokračujeme žánrem sportovní fotografie. V následujících dnech se zaměříme i na ostatní kategorie vyhlášené pro profesionální fotografy.

Organizátoři už dříve vyhlásili vítěze v kategoriích zahrnutých pod hlavičkou Open, které jsou zaměřeny na jednotlivé snímky. Tam uspěl i jeden z českých fotografů - Martin Stranka.

Do soutěže Sony World Photography Awards fotografové z celého světa letos přihlásili rekordních 327 tisíc snímků. Soutěž je otevřena amatérům i profesionálům a není vázána na žádnou konkrétní značku fotoaparátu. Celkové výsledky budou oznámeny v polovině dubna.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Lyžař Švancer je třetím nejlepším mladým sportovcem Evropy

Šestnáctiletý akrobatický lyžař Matěj Švancer skončil třetí v zimní části ankety o nejlepšího mladého sportovce Evropy, kterou pořádá Evropský olympijský výbor. Cenu Piotra Nurowského získala italská biatlonistka Linda Zingerleová. Před Švancerem se umístila ještě rakouská sdruženářka Lisa-Marie Hirnerová.

"Moc si toho vážím. Beru to jako odměnu za všechno, co se mi povedlo minulou sezonu. Chtěl bych poděkovat českému i rakouskému týmu a všem, kteří se na mých výsledcích a přípravě podílejí. Zároveň je to pro mě velká motivace do budoucna. Budu se snažit ukázat, že to je zasloužené ocenění, v této sezoně k tomu bude snad dost příležitostí," uvedl Švancer v tiskové zprávě lyžařského svazu.

před 20 minutami

Policisté na jihu Moravy zadržela dalších 12 migrantů v dodávce

Cizinecká policie v Jihomoravském kraji zadržela na dálnicích dalších 12 běženců, čtyři Syřany a osm Afghánců. Policie to v pátek uvedla na svém twitteru. Běženců zajištěných na jihu Moravy v poslední době přibývá.

Asi tři desítky policistů na akci kontrolovali nákladní vozy, dodávky i autobusy ve čtvrtek, spolu s celníky zkontrolovali přes 400 vozů. Zjistili 12 cizích státních příslušníků, kteří jsou podezřelí z toho, že na české území vstoupili neoprávněně. Na D1 u Ostrovačic kontrolovali dodávku, kterou řídil Syřan s povoleným pobytem v Německu. V dodávce ale byli další čtyři Syřané. Na D2 pak kontrolovali kamion, kdy detektor tlukotu srdce uvnitř odhalil přítomnost lidí. Šlo o osm Afghánců.

"V současnosti ve všech případech probíhá prověřování, jehož úkolem je zjistit okolnosti, za jakých se osoby do vozidel dostaly a jaká byla skutečná úloha jejich řidičů," uvedli policisté.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 23 minutami

OSA dostane pokutu přes 10 milionů, požadovala nesmyslné poplatky

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Rafaj potvrdil pokutu 10,67 milionu Kč pro Ochranný svaz autorský (OSA) za zneužití dominantního postavení. Pokuta je pravomocná, úřad o tom informoval v tiskové zprávě. Úřad svaz potrestal za to, že v letech 2008 až 2014 požadoval po ubytovacích zařízeních platbu i za přijímač v pokoji, ve kterém nebyl nikdo ubytován.

"Provozovatelé ubytovacích zařízení tak platili účastníku řízení autorské odměny i v případě, kdy v pokoji nebyl reálně ubytován žádný host. Podle rozhodnutí úřadu nelze požadovat platbu autorské odměny i tehdy, kdy na pokoji ubytovacího zařízení prokazatelně nemohlo dojít k užití díla," uvedl úřad v tiskové zprávě.

OSA potvrdil, že mu bylo doručeno rozhodnutí o zamítnutí rozkladu proti rozhodnutí ÚOHS. "OSA se s obsahem rozhodnutí teprve seznamuje a zvažuje další kroky. Jsme přesvědčeni, že jsme zákon neporušili. Je proto pravděpodobné, že proti rozhodnutí předsedy úřadu pana Rafaje, podáme žalobou u Krajského soudu v Brně," řekl Roman Strejček, předseda představenstva OSA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy