Rychlostní rekordy nebo hokejistky z Nairobi. Nejlepší fotky sportu pro rok 2019

Rychlostní rekordy nebo hokejistky z Nairobi. Nejlepší fotky sportu pro rok 2019
Chris Donovan (Kanada). Jediný tým ve městě - hokejistky z Nairobi. Finalista v kategorii Sport - Professional. Ukázka z rozsáhlejšího souboru.
Alessandro Grassani (Itálie). Boxem proti násilí. Boxerky z konžské Gomy. Finalista v kategorii Sport - Professional. Ukázka z rozsáhlejšího souboru.
Jaime Otoniel Perez Munevar (Kolumbie). Lukostřelkyně. Finalista v kategorii Sport - Professional. Ukázka z rozsáhlejšího souboru.
Trent Mitchell (Austrálie). Bodysurfing je jedním z nejstarších způsobů jízdy na vlnách a je považován za svébytné umění. Finalista v kategorii Sport - Professional. Ukázka z rozsáhlejšího souboru.
Foto: Sony World Photography Awards 2019
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
11. 4. 2019 9:00
Hokejistky z Nairobi, boxerky z Konga, bodysurfing nebo freediving - to jsou některé z námětů, které kandidují na "fotografické Oscary" za nejlepší sportovní snímky roku.

Soutěž Sony World Photography Awards patří k těm nejprestižnějším na světě. Na rozdíl od novinářské World Press Photo dává prostor i jiným žánrům, než je fotožurnalistika a dokument. Mohou tam uspět i fotografové krajin, architektury, portrétů nebo třeba zátiší. Navíc jsou zde vypisovány i speciální kategorie takřka bez hranic, zaměřené na kreativní tvorbu.

Odlišnost od World Press Phota se výrazně projevila i v kategorii profesionálních sportovních fotografů. Na "fotografického Oscara" je nominováno devět souborů snímků. Porotu letos výrazně zaujala africká témata, ve finálové devítce jsou hned tři.

Kanaďan Chris Donovan fotografoval hokejistky z Nairobi, Ital Alessandro Grassani se zaměřil na boxerky z Konga a další Ital Filippo Gobbato fotill boxery z Marakéše. 

Z běžné šablony sportovních fotek se vymyká i jediný fotoseriál, který se zaměřuje na některý z celosvětově nejpopulárnějších sportů. Thomas Nielsen z Dánska si jako své téma sice vybral britskou fotbalovou Premier League, ale nefotil sportovní výkony hráčů, ale fanoušky a jejich chování.

V našem seriálu už jsme představili autory nominované za zpravodajské fotografie, za nejlepší snímky architektury, za nejlepší krajiny, a za portréty. Nyní pokračujeme žánrem sportovní fotografie. V následujících dnech se zaměříme i na ostatní kategorie vyhlášené pro profesionální fotografy.

Organizátoři už dříve vyhlásili vítěze v kategoriích zahrnutých pod hlavičkou Open, které jsou zaměřeny na jednotlivé snímky. Tam uspěl i jeden z českých fotografů - Martin Stranka.

Do soutěže Sony World Photography Awards fotografové z celého světa letos přihlásili rekordních 327 tisíc snímků. Soutěž je otevřena amatérům i profesionálům a není vázána na žádnou konkrétní značku fotoaparátu. Celkové výsledky budou oznámeny v polovině dubna.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Trump příkazem usiluje o snížení právní ochrany sociálních sítí

Americký prezident Donald Trump dnes nařídil přezkoumat zákon, který chrání sociální sítě před převzetím zodpovědnosti za obsah zveřejněný jejich uživateli. Exekutivní příkaz podepsal v reakci na krok společnosti Twitter, která označila několik jeho zpráv za nepřesné. Podle názorů odborníků nemá jeho pokus valnou šanci na úspěch, napsaly světové agentury.

Trump příkazem útočí na ustanovení zákona z roku 1996, které dává společnostem Facebook, Twitter, Youtube a Google de facto imunitu vůči žalobám spojeným s veřejným obsahem, neboť jim udílí status pouhé platformy. Cílem prezidentova příkazu je změnit způsob, jakým je zákon využíván. Regulačním úřadům chce umožnit, aby se mohly vyjádřit k tomu, jak jednotlivé společnosti spravují obsah na sítích.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Odložený klimatický summit bude v listopadu 2021 v Glasgowě

Příští klimatický summit se uskuteční v první polovině listopadu 2021 ve skotském městě Glasgow. Na twitteru o tom dnes informoval britský ministr Alok Sharma, který má organizaci akce na starosti. Vrcholná schůzka se měla v Glasgowě uskutečnit už letos na podzim, kvůli pandemii byla ale v dubnu odložena.

Klimatický summit (COP26) se bude konat od 1. do 12. listopadu. Naposledy se představitelé zemí světa na vrcholné klimatické schůzce setkali loni v prosinci v Madridu.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Letadlo z Karáčí před pádem třikrát narazilo do ranveje

Pilot pákistánského letadla, které se minulý týden zřítilo v Karáčí, při prvním pokusu o přistání kontrolní věži neoznámil, že mu nejde vysunout podvozek. Třikrát pak narazil do ranveje, než stroj zvedl a při druhém pokusu přistát havaroval. Podrobnosti z posledních chvil před neštěstím ve čtvrtek zveřejnila pákistánská vláda.

Airbus A-320, který letěl do Karáčí z Láhauru, se zřítil minulý pátek jen zhruba 1,5 kilometru od ranveje. Při nehodě zemřelo 97 lidí; dva pasažéři neštěstí přežili.

Pilot se poprvé pokusil přistát na letišti v pákistánském velkoměstě, neoznámil však nefunkční podvozek. Třikrát se při tomto pokusu dotkl motory ranveje. "Nebyl ve správné výšce … Kontrolní věž mu řekla, nejste ve vyžadované výšce, snižte svou výšku," uvedl pákistánský ministr pro civilní letectví, podle kterého pilot na toto odpověděl, že "to zvládne".

Pilot pak sdělil kontrolní věži několik vteřin před pádem, že ani jeden z motorů nefunguje a že má problém udržet výšku. Očekává se proto, že vyšetřovatelé zkontrolují, zda motory byly při nárazech poškozeny. Ve spodní části motoru se nachází klíčové komponenty, poznamenala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy