Rychlostní rekordy nebo hokejistky z Nairobi. Nejlepší fotky sportu pro rok 2019

Rychlostní rekordy nebo hokejistky z Nairobi. Nejlepší fotky sportu pro rok 2019
Chris Donovan (Kanada). Jediný tým ve městě - hokejistky z Nairobi. Finalista v kategorii Sport - Professional. Ukázka z rozsáhlejšího souboru.
Alessandro Grassani (Itálie). Boxem proti násilí. Boxerky z konžské Gomy. Finalista v kategorii Sport - Professional. Ukázka z rozsáhlejšího souboru.
Jaime Otoniel Perez Munevar (Kolumbie). Lukostřelkyně. Finalista v kategorii Sport - Professional. Ukázka z rozsáhlejšího souboru.
Trent Mitchell (Austrálie). Bodysurfing je jedním z nejstarších způsobů jízdy na vlnách a je považován za svébytné umění. Finalista v kategorii Sport - Professional. Ukázka z rozsáhlejšího souboru.
Foto: Sony World Photography Awards 2019
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
11. 4. 2019 9:00
Hokejistky z Nairobi, boxerky z Konga, bodysurfing nebo freediving - to jsou některé z námětů, které kandidují na "fotografické Oscary" za nejlepší sportovní snímky roku.

Soutěž Sony World Photography Awards patří k těm nejprestižnějším na světě. Na rozdíl od novinářské World Press Photo dává prostor i jiným žánrům, než je fotožurnalistika a dokument. Mohou tam uspět i fotografové krajin, architektury, portrétů nebo třeba zátiší. Navíc jsou zde vypisovány i speciální kategorie takřka bez hranic, zaměřené na kreativní tvorbu.

Odlišnost od World Press Phota se výrazně projevila i v kategorii profesionálních sportovních fotografů. Na "fotografického Oscara" je nominováno devět souborů snímků. Porotu letos výrazně zaujala africká témata, ve finálové devítce jsou hned tři.

Kanaďan Chris Donovan fotografoval hokejistky z Nairobi, Ital Alessandro Grassani se zaměřil na boxerky z Konga a další Ital Filippo Gobbato fotill boxery z Marakéše. 

Z běžné šablony sportovních fotek se vymyká i jediný fotoseriál, který se zaměřuje na některý z celosvětově nejpopulárnějších sportů. Thomas Nielsen z Dánska si jako své téma sice vybral britskou fotbalovou Premier League, ale nefotil sportovní výkony hráčů, ale fanoušky a jejich chování.

V našem seriálu už jsme představili autory nominované za zpravodajské fotografie, za nejlepší snímky architektury, za nejlepší krajiny, a za portréty. Nyní pokračujeme žánrem sportovní fotografie. V následujících dnech se zaměříme i na ostatní kategorie vyhlášené pro profesionální fotografy.

Organizátoři už dříve vyhlásili vítěze v kategoriích zahrnutých pod hlavičkou Open, které jsou zaměřeny na jednotlivé snímky. Tam uspěl i jeden z českých fotografů - Martin Stranka.

Do soutěže Sony World Photography Awards fotografové z celého světa letos přihlásili rekordních 327 tisíc snímků. Soutěž je otevřena amatérům i profesionálům a není vázána na žádnou konkrétní značku fotoaparátu. Celkové výsledky budou oznámeny v polovině dubna.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Obránce Zámorský prodloužil o rok smlouvu s Hradcem Králové

Hokejový obránce Petr Zámorský bude v extralize i nadále hájit barvy Hradce Králové. Mountfield podepsal se sedmadvacetiletým odchovancem Zlína novou roční smlouvu a pojistil si jeho služby do konce nadcházející sezony. Zámorský působí v Hradci Králové od poloviny listopadu 2017, kdy přišel z pražské Sparty.

"Jednání s Petrem a jeho agentem byla velice korektní a jsem moc rád, že jsme se dohodli i přesto, že měl nabídky z jiných klubů v Česku i v zahraničí," řekl klubovému webu generální manažer Mountfieldu HK Aleš Kmoníček.

V uplynulé sezoně, kterou předčasně ukončila pandemie koronaviru, stihl Zámorský vinou zranění odehrát jen 33 z 52 utkání a připsal si devět bodů za jednu branku a osm asistencí. V předešlém ročníku byl s 38 body za deset gólů a 28 přihrávek z 50 utkání nejproduktivnějším obráncem základní části extraligy.

"Slibujeme si od něho produktivitu a pevně věřím, že po doléčení svých zdravotních problémů, které ho limitovaly na konci této sezóny, naváže na úspěšný minulý ročník a bude opět jedním z pilířů naší obrany," doplnil Kmoníček.

V extralize má Zámorský na kontě celkem 301 zápasů a 111 bodů za 34 branek a 77 asistencí. V roce 2014 získal se Zlínem mistrovský titul a vyhlášen nejlepším obráncem extraligy.

Následně podepsal dvouletý kontrakt s New York Rangers, ale v kempu Jezdců se neprosadil do základního kádru pro NHL a vrátil se do Evropy. Působil ve finském týmu Blues Espoo, ještě během sezony se pak přesunul do švédského Örebra.

V ročníku 2015/16 si připsal deset startů na farmě v Hartfordu, ale šance v NHL nepřišla a Zámorský se vrátil do Örebra. Odtud před sezonou 2017/18 zamířil do Sparty. Účastník světových šampionátů v letech 2014 v Minsku, 2016 v Moskvě i loni v Bratislavě sehrál v české reprezentaci 64 zápasů a vstřelil dvě branky.

Další zprávy