Nejlepší lyžařské fotky. Budí chuť jet na hory – pokud na nich dokážete najít ty lyžaře

Nejlepší lyžařské fotky. Budí chuť jet na hory – pokud na nich dokážete najít ty lyžaře
Lokalita: Revelstoke, Kanada. Sportovec: Tatum Monod. Fotograf: Elliott Bernhagen
Lokalita: Brighton, USA. Sportovec: Dan Rihm. Fotograf: Cam McLeod
Lokalita: Pitzal, Rakousko. Sportovec: Andi Nitsche. Fotograf: Severin Wegener
Lokalita: Zinal, Švýcarsko. Sportovec: Nicolas Vuignier. Fotograf: Jeremy Bernard
Foto: Red Bull Illume
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
15. 1. 2017 9:05
Jízda v nedotčeném prašanu, sluncem prozářené zasněžené scenérie. A lyžaři na desítky různých způsobů. Tak vypadají nejlepší lyžařské fotky světa v renomované soutěži sportovních fotografů Red Bull Illume. Jen kdyby se tak silně neprojevovala manýra současné akční a krajinářské fotografie. Drobná postavička obklopená nekonečnou mohutností přírody.

Velká světová fotosoutěž Red Bull Illume, zaměřená na akční sporty, vyhlašuje kromě celkových výsledků i nejlepší fotky v jednotlivých sportech. V aktuálním ročníku se v ní předvedly kromě fotek z cyklistiky nebo z horolezectví i vybrané fotky lyžařů.

Jsou výborné, jen se člověk při jejich sledování neubrání pocitu, že do fotografie akčních sportů (ale je to vidět i v krajinářské fotografii) silně pronikla manýra – zachytit co nejmenší postavičku člověka obklopenou velkolepou přírodou. Podobný motiv má na fotkách z Red Bull Illume téměř polovina lyžařských záběrů.

Když to člověk vidí poprvé, připadá mu to jako skvělý nápad. Když to vidí podesáté, ještě ho to baví. Ale v poslední době už je toho možná až příliš mnoho.

Ale ať už je to jakkoliv, nejlepší akční fotky z lyžování, vybrané pořadateli soutěže, budí touhu vzít lyže a vyrazit do hor.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Místopředsedkyně Senátu Horská navrhuje 24. červen jako den památky vyhlazených obcí

Mezi významné dny v českém kalendáři by se měl nově zařadit 24. červen jako Den památky obcí a sídel vyhlazených během nacistické okupace. V novele zákona o státních svátcích to navrhla místopředsedkyně Senátu Miluše Horská (KDU-ČSL). Na navržené datum připadá výročí vypálení obce Ležáky na Chrudimsku, kterou vyhladili nacisté v roce 1942 v souvislosti s atentátem na Reinharda Heydricha. Návrhem novely by se měl Senát v prvním čtení zabývat příští čtvrtek.

Podle Horské zůstává ve stínu lidických událostí nejen obec Ležáky, ale i další místa, která se stala obětí nacistické brutality na sklonku druhé světové války. Horská připomíná například vypálení moravské osady Ploština 19. dubna 1945, jejíž obyvatelé podporovali partyzány z 1. československé partyzánské brigády Jana Žižky. Při akci bylo zastřeleno nebo zaživa upáleno 27 civilistů. 

Zdroj: ČTK
před 27 minutami

USA neprosadily v Radě bezpečnosti OSN prodloužení zbrojního embarga vůči Íránu

Spojeným státům se nepodařilo v Radě bezpečnosti OSN prosadit prodloužení zbrojního embarga proti Íránu. Z 15 členů se pro prodloužení kromě USA vyslovila ještě Dominikánská republika. Proti byly Rusko a Čína a zbývající země, včetně Francie, Británie a Německa, se zdržely, napsala agentura Reuters. Embargo, které je zakotveno v jaderné dohodě Íránu se světovými mocnostmi z roku 2015, má vypršet v říjnu.

Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa prodloužení zbrojního embarga OSN vůči Íránu prosazuje již delší dobu. Míní totiž, že jeho zrušení islámské republice umožní získat zbraně, které mohou přispět k eskalaci konfliktů na Blízkém východě. Washington pohrozil, že pokud RB OSN embargo neprodlouží, spustí skrze jadernou dohodu proces k reaktivaci všech sankcí OSN vůči Íránu, včetně zbrojního embarga.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Trump nařídil čínské firmě ByteDance, aby do 90 dní prodala TikTok v USA

Americký prezident Donald Trump nařídil čínské společnosti ByteDance, aby prodala americké operace své aplikace pro sdílení videa TikTok do 90 dní. Oznámila to agentura Reuters.

"Existují přesvědčivé důkazy, které mě vedou k přesvědčení, že ByteDance by mohla podniknout kroky, které by mohly ohrozit národní bezpečnost Spojených států," uvedl Trump v nařízení. ByteDance by se měla odpojit od všech dat od uživatelů v USA a nebude smět vlastnit v USA žádný majetek, který se používá k provozu TikToku.

Americká společnosti Microsoft na počátku měsíce uvedla, že jedná s čínskou ByteDance o koupi aktivit TikToku v USA, Kanadě, Austrálii a na Novém Zélandě. Dohodu chtějí obě strany uzavřít do 15. září.

Zdroj: ČTK
Další zprávy