Od lvů po běluhu označovanou za špiona: příroda očima špičkových fotografů

Od lvů po běluhu označovanou za špiona: příroda očima špičkových fotografů
Aleksander Nordahl (Norsko), shortlist v kategorii Zvířata a příroda. Ukázka ze série snímků.
Carol Grahamová (Spojené království), shortlist v kategorii Krajina. Ukázka ze série snímků.
Mehrdad Fathi (Írán), shortlist v kategorii Krajina. Série Barevné hory (Ala Daghlar) ukazuje krásu Íránského Ázerbájdžánu. Ukázka ze série snímků.
Brent Stirton (Jihoafrická republika), shortlist v kategorii Zvířata a příroda. Série snímků popisuje záchranu šimpanzů v Kongu.
Foto: Graeme Purdy, Sony World Photography Awards 2021
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
13. 4. 2021 6:00
Za všemi dobrými fotografiemi se skrývají příběhy. Platí to samozřejmě i o těch, které postoupily mezi nejlepší v profesionální části soutěže Sony World Photography Awards, přirovnávané k fotografické obdobě filmových Oscarů. Snímky vyprávějí o ochraně afrických šelem, o velkém přátelství běluhy s rybářem i o záchraně šimpanzů v Kongu.

Hvaldimir je kytovec, tedy přesněji řečeno běluha severní. Známým se stal na jaře roku 2019 především díky přátelství s norským rybářem Joarem Hestenem.

Hestenova posádka narazila na běluhu, která měla potíže s postrojem připevněným k jejímu tělu. Rybář si vzal záchrannou vestu a skočil do studeného moře, aby zvíře tohoto jha zbavil. Změnilo to život jim oběma a stali se z nich nerozluční přátelé. Joar pojmenoval běluhu Hvaldimir.

Běluha Hvaldimir a rybář Joar Hesten na snímku, který pořídil norský fotograf Aleksander Nordahl.
Běluha Hvaldimir a rybář Joar Hesten na snímku, který pořídil norský fotograf Aleksander Nordahl. | Foto: Aleksander Nordahl, Sony World Photography Awards 2021

To, co měl na sobě kytovec připevněno, byl postroj pro montáž kamery. Lidé po celém světě dodnes spekulují, kdo mu ho nasadil a proč. Jedna z domněnek říká, že Hvaldimir vybavený kamerou mohl být vycvičen ke špionáži.

Z Hvaldimira se pak stala instagramová hvězda, on sám si však slávu moc neužíval - bez pomoci lidí a Joara si ani nedokázal obstarat potravu. Musel se to naučit a teprve potom se mohl vrátit do volné přírody. Právě tento příběh dokumentoval norský fotograf Aleksander Nordahl a dostal se s ním mezi nejlepších deset v profesionální části soutěže Sony World Photography Awards, přirovnávané k fotografické obdobě filmových Oscarů.

Vítězové jednotlivých kategorií i držitel hlavní ceny Iris d'Or budou známi už tento čtvrtek ráno (15. dubna). Vyhlášení bude vysíláno on-line od sedmé hodiny ranní na stránkách Světové fotografické organizace (World Photography Organization). Zatím se můžete podívat na fotogalerii, která zahrnuje fotografy nominované na ceny v kategoriích Zvířata a příroda a Krajina. V galerii najdete jak autory nominované na vítězství, tak i fotografy na takzvaném shortlistu, kteří ve své kategorii obsadili prestižní 4. až. 10. místo.

Na video běluhy s postrojem se můžete podívat zde:

Video: Asociated Press
 

Právě se děje

před 9 minutami

Bauer končí se svým týmem, soustředí se na trénování polských lyžařů

Tým Lukáše Bauera po sedmi sezonách v seriálu dálkových běhů na lyžích Ski Classics končí. Medailista z olympijských her a mistrovství světa se rozhodl soustředit na trénování polské mužské reprezentace, kterou vede už dva roky.

"Došel jsem k názoru, že ta kombinace není pro tým prospěšná, byť jsem na začátku věřil, že se podaří skloubit obojí. Nebylo to ale optimální a než přežívat, tak jsem se rozhodl činnost týmu ukončit - i s ohledem na úspěšnou historii. Nezavírá se mi to lehce, ale než lpět na něčem, co sám brzdím, je lepší to pro tuhle chvíli ukončit. Jestli je to konec definitivní, nebo půjde jen o přerušení, ukáže budoucnost," uvedl Bauer v tiskové zprávě.

před 1 hodinou

Izrael uvedl, že v Pásmu Gazy zasáhl 130 cílů a zabil 15 Palestinců

Izraelská armáda uvedla, že v odpovědi na raketové útoky z Pásma Gazy na území židovského státu zasáhla v noci na úterý 130 cílů a zabila 15 radikálních Palestinců. Informovaly o tom agentury AFP a DPA. Pokračuje tak pondělní eskalace násilí mezi Izraelem a Palestinci, při níž zemřely nejméně dvě desítky lidí a stovky dalších byly zraněny.

V pondělí bylo při střetech mezi palestinskými demonstranty a izraelskou policií v Jeruzalémě a na Západním břehu Jordánu zraněno více než 700 Palestinců, z nichž 500 muselo být ošetřeno v nemocnici, uvedla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy