Od lvů po běluhu označovanou za špiona: příroda očima špičkových fotografů

Od lvů po běluhu označovanou za špiona: příroda očima špičkových fotografů
Aleksander Nordahl (Norsko), shortlist v kategorii Zvířata a příroda. Ukázka ze série snímků.
Carol Grahamová (Spojené království), shortlist v kategorii Krajina. Ukázka ze série snímků.
Mehrdad Fathi (Írán), shortlist v kategorii Krajina. Série Barevné hory (Ala Daghlar) ukazuje krásu Íránského Ázerbájdžánu. Ukázka ze série snímků.
Brent Stirton (Jihoafrická republika), shortlist v kategorii Zvířata a příroda. Série snímků popisuje záchranu šimpanzů v Kongu.
Foto: Graeme Purdy, Sony World Photography Awards 2021
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
13. 4. 2021 6:00
Za všemi dobrými fotografiemi se skrývají příběhy. Platí to samozřejmě i o těch, které postoupily mezi nejlepší v profesionální části soutěže Sony World Photography Awards, přirovnávané k fotografické obdobě filmových Oscarů. Snímky vyprávějí o ochraně afrických šelem, o velkém přátelství běluhy s rybářem i o záchraně šimpanzů v Kongu.

Hvaldimir je kytovec, tedy přesněji řečeno běluha severní. Známým se stal na jaře roku 2019 především díky přátelství s norským rybářem Joarem Hestenem.

Hestenova posádka narazila na běluhu, která měla potíže s postrojem připevněným k jejímu tělu. Rybář si vzal záchrannou vestu a skočil do studeného moře, aby zvíře tohoto jha zbavil. Změnilo to život jim oběma a stali se z nich nerozluční přátelé. Joar pojmenoval běluhu Hvaldimir.

Běluha Hvaldimir a rybář Joar Hesten na snímku, který pořídil norský fotograf Aleksander Nordahl.
Běluha Hvaldimir a rybář Joar Hesten na snímku, který pořídil norský fotograf Aleksander Nordahl. | Foto: Aleksander Nordahl, Sony World Photography Awards 2021

To, co měl na sobě kytovec připevněno, byl postroj pro montáž kamery. Lidé po celém světě dodnes spekulují, kdo mu ho nasadil a proč. Jedna z domněnek říká, že Hvaldimir vybavený kamerou mohl být vycvičen ke špionáži.

Z Hvaldimira se pak stala instagramová hvězda, on sám si však slávu moc neužíval - bez pomoci lidí a Joara si ani nedokázal obstarat potravu. Musel se to naučit a teprve potom se mohl vrátit do volné přírody. Právě tento příběh dokumentoval norský fotograf Aleksander Nordahl a dostal se s ním mezi nejlepších deset v profesionální části soutěže Sony World Photography Awards, přirovnávané k fotografické obdobě filmových Oscarů.

Vítězové jednotlivých kategorií i držitel hlavní ceny Iris d'Or budou známi už tento čtvrtek ráno (15. dubna). Vyhlášení bude vysíláno on-line od sedmé hodiny ranní na stránkách Světové fotografické organizace (World Photography Organization). Zatím se můžete podívat na fotogalerii, která zahrnuje fotografy nominované na ceny v kategoriích Zvířata a příroda a Krajina. V galerii najdete jak autory nominované na vítězství, tak i fotografy na takzvaném shortlistu, kteří ve své kategorii obsadili prestižní 4. až. 10. místo.

Na video běluhy s postrojem se můžete podívat zde:

Video: Asociated Press
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 54 minutami

Stovky ruských komunistů protestují v Moskvě proti výsledkům voleb

Stovky přívrženců ruských komunistů se v sobotu zapojily v centru Moskvy do protestu proti výsledkům parlamentních voleb z konce minulého týdne. Moskevská radnice akci nepovolila s odkazem na omezení kvůli pandemii covidu-19, policisté nicméně zatím nezakročili.

Agentura TASS uvedla, že na Puškinově náměstí se podle policie sešlo asi 400 lidí. Zpravodaj německé agentury DPA odhadl účast na zhruba tisícovku osob, podle něho je na místě množství příslušníků bezpečnostních složek a policejních kamionů. Policisté z reproduktorů pouštějí hlasitou hudbu, aby účastníci protestů neslyšeli projevy organizátorů, jinak ale proti demonstraci zatím nezasáhli.

Vládnoucí strana Jednotné Rusko ve Státní dumě, dolní komoře ruského parlamentu, obsadí 324 z celkových 450 křesel, což znamená dvoutřetinovou většinu, která je potřebná ke změně ústavy. Komunisté (KPRF) získali 57 mandátů, třetí Spravedlivé Rusko 27, Liberálnědemokratická strana Ruska (LDPR) Vladimira Žirinovského 21 a loni založená strana Noví lidé 13. Po jednom zástupci budou mít Vlast, Strana růstu a Občanská platforma. Do parlamentních křesel usedne i pět nezávislých poslanců.

Opozice a volební pozorovatelé mají podezření, že vládnoucí strana blízká prezidentu Vladimiru Putinovi dosáhla vítězství i za pomoci podvodů. Žádají mimo jiné přepočítání elektronicky podaných hlasů, které byly podle ní systematicky falšovány.

Aktualizováno před 1 hodinou

Tálibán pověsil na náměstí v západoafghánském městě Herát mrtvé tělo na jeřáb

Signalizuje to návrat některých metod, k nimž se islamistické hnutí uchylovalo v minulosti, poznamenala agentura. Muž, jenž provozuje na náměstí lékárnu, agentuře popsal, že na místo byla přinesena čtyři těla, z nichž tři skončila vystavená na dalších náměstích ve městě. Tálibové podle něj lidem sdělili, že čtveřice se podílela na únosu a policie je zabila. Tálibán se zatím oficiálně nevyjádřil.

Místní policejní velitel, kterého dosadil Tálibán, později uvedl, že čtveřice zemřela při přestřelce s táliby při vysvobozování uneseného muže a jeho syna. Při boji podle něj únosci zranili jednoho člena Tálibánu a civilistu. Unesené se prý povedlo osvobodit.

Núruddín Turábí - jeden ze zakladatelů radikálního islamistického hnutí a hlavní zastánce přísného výkladu islámského práva v době, kdy Tálibán vládl v Afghánistánu poprvé, řekl tento týden agentuře AP, že uskupení hodlá opět provádět popravy a utínat ruce. Podle jeho slov se to ale možná nebude dít veřejně jako v minulosti.

Od chvíle, kdy Tálibán v polovině srpna převzal kontrolu na asijskou zemi, mnozí Afghánci i svět s obavami sledují, zda tálibové obnoví tvrdou vládu z druhé poloviny 90. let, kdy hnutí Afghánistán spravovalo poprvé. Vůdci radikálního uskupení zůstávají zakořeněni v hluboce konzervativním a tvrdém světonázoru, ačkoliv přijímají technologické změny jako jsou mobilní telefony, poznamenala AP.

Představitelé Tálibánu dříve prohlásili, že nebudou opakovat fundamentalistickou politiku předchozí vlády svého hnutí.

Další zprávy