Nejúžasnější fotky architektury 2021. Na světovém festivalu vítězily asijské projekty

Nejúžasnější fotky architektury 2021. Na světovém festivalu vítězily asijské projekty
Finalista: Chen Guanhong - Taneční studio v Číně (bližší informace o fotografovaném interiéru nejsou uvedeny).
Finalista: Yifeng Ding - Budova Soho Odaiba v Tokiu.
Finalista: Francisco Nogueira - Hotel ME Dubai ve Spojených arabských emirátech.
Finalista: James Kerwin - Budova Koujak Jaber v libanonském Bejrútu.
Foto: APA21/WAF/WAFChina/AluprofUK
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
14. 12. 2021 6:04
Hlavní vítězové světové soutěže fotografů architektury ukazují, že klasická fotografie stále dokáže bojovat s tou digitální. Hlavní cenu získal snímek pořízený na film, druhé nejvyšší ocenění získala fotografie pořízená digitálně. Nejlepší architektonické snímky roku byly vyhlášeny na Světovém festivalu architektury, který se letos odehrál v on-line podobě. Vítězné práce najdete ve fotogalerii.

Hlavním vítězem soutěže Architectural Photography Awards 2021 byl počátkem prosince vyhlášen čínský fotograf Liu Xinghao, který zachytil davy lidí, které si v době pandemie užívají letní prázdniny na břehu řeky ve městě Čchung-čching. V pozadí jsou vidět mohutné výškové budovy Raffles City, postavené podle návrhu studia Safdie Architects.

Vítězný snímek, který pořídil fotograf Liu Xinghao
Vítězný snímek, který pořídil fotograf Liu Xinghao | Foto: APA21/WAF/WAFChina/AluprofUK

"Snímek jsem pořídil analogovým fotoaparátem Mamiya RZ67 na film Portra 400," vysvětluje autor. Snímek byl po vyvolání filmu naskenován a mírně upraven na počítači, zejména proto, že podle fotografa byly původní barvy až příliš syté.

Druhou hlavní cenu, kterou udělují účastníci festivalu, převážně z řad odborné architektonické veřejnosti, vybojoval Tan Xaio. Jeho snímek zachycuje Times Pavilion v čínském městě Kanton navržený studiem Sangu Design. Mezi oceněnými fotografy v soutěži letos převažovali autoři z Asie, kteří se také často zaměřovali na asijské projekty. 

Výsledky byly vyhlášeny z Lisabonu na počátku prosince. Právě Portugalsko bylo místem, kde se měl odehrát Světový festival architektury, ovšem nakonec kvůli pandemii proběhl jen v on-line formě.

O výsledcích soutěže informují obvykle významná světová média, včetně takových gigantů, jako je například zpravodajská televize CNN. Vítězné snímky si můžete prohlédnout ve fotogalerii u tohoto článku.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

KLDR provedla další raketový test, letos už počtvrté

Severní Korea odpálila z letiště v hlavním městě Pchjongjangu směrem k Japonskému moři dvě střely, které by mohly být balistické, oznámila jihokorejská armáda. Také podle japonské pobřežní stráže mohlo jít o balistické rakety. KLDR provedla od začátku letošního roku již několik raketových testů, čímž si vysloužila kritiku mezinárodního společenství, uvedla agentura Reuters.

Dnešní zkouška zřejmě zahrnovala dvě balistické střely krátkého doletu, odpálené východně od letiště v Pchjongjangu, uvedl v prohlášení jihokorejský Společný sbor náčelníků štábů.

Japonský ministr obrany Nobuo Kiši sdělil, že střely urazily vzdálenost asi 300 kilometrů a dopadly do moře poblíž severokorejského východního pobřeží. Kiši připomněl, že vývoj balistických střel KLDR zakazují rezoluce Rady bezpečnosti OSN a že severokorejské zkoušky představují vážný problém pro celé mezinárodní společenství i samotné Japonsko.

Zdroj: ČTK
Další zprávy