Nejlepší cestovatelské fotky světa roku 2016. Uspěl i snímek plameňáka z pražské zoo

Snímek absolutního vítěze Joela Santose z Portugalska zachycuje tradiční rybaření v Ghaně.
Absolutním vítězem soutěže se stal Joel Santos z Portugalska. Jeho snímek zachycuje poušť Danakil v Etiopii. Tu fotil z dronu a jsou zde vidět dělníci ze solných dolů, kteří doprovázejí karavanu velbloudů a oslů. (Dron DJI FC300X)
Plameňák v pražské zoo. Čestné uznání v kategorii Příroda a zvířata. Magdaléna Straková, Česká republika.
Osamělý mnich u jezera West Kirby. Vítěz v kategorii Země, moře, obloha Craig Easton, Velká Británie. (Nikon D3X)
Bílá poušť, Egypt. Druhý snímek v kategorii Země, moře, obloha. Autorem je Stephan Fürnrohr, Německo. (Nikon D3X)
Foto: Travel Photographer of the Year, TPOTY.com
Aktuálně.cz
14. 12. 2016 19:14
Žhavé proudy lávy, nekonečné sněhové závěje, scény z ulic New Yorku, které připomínají impresionistické obrazy. Velká a renomovaná světová soutěž Travel Photographer of the Year zveřejnila letošní vítěze. A je na co se dívat.

Absolutním vítězem soutěže, které se zúčastnili profesionální i amatérští fotografové ze 123 zemí světa, se letos stal Joel Santos z Portugalska s fotografiemi tradičního rybaření v Ghaně a s portfoliem snímků z dronu, které zachycují Etiopskou poušť Danakil. (Celkový vítěz musí do soutěže zaslat nejméně dvě portfolia.) 

V soutěži uspěla i česká fotografka Magdaléna Straková s fotkou plameňáka z pražské zoo. Získala čestné uznání v kategorii Příroda a zvířata.

Mezi fotografy, kteří se probojovali do letošního finále, byli celkem dva Češi. Kromě Magdalény Strakové do něj postoupil také editor Aktuálně.cz Tomáš Vocelka.

Soutěž Travel Photographer of the Year má čtrnáctiletou tradici, mezi vítězi se pravidelně umisťují špičkoví světoví fotografové pracující pro velké cestovatelské časopisy. O výsledcích informují i mnohá velká světová média.

Na soutěž navazuje série výstav. Pokud budete mít cestu do Velké Británie, můžete je navštívit od 18. května do 30. června ve městě Hull, které bylo pro rok 2017 zvoleno „městem kultury“ Spojeného království, a od 4. srpna do 3. září v Londýně, na Greenwichské univerzitě. Poté se výstava vydá do několika evropských měst.

Travel Phtographer of the Year

Stránky soutěže www.tpoty.com
Přehled vítězů vítěze jednotlivých kategorií najdete zde
Přehled finalistů seznam finalistů najdete zde

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Turecko už prý nebude zastavovat uprchlíky mířící do Evropy

Turecko už nebude zastavovat syrské uprchlíky, kteří se snaží dostat do Evropy. Podle agentury Reuters to dnes řekl vysoce postavený turecký činitel. Rozhodnutí podle agentury souvisí s očekávaným příchodem uprchlíků ze severozápadní syrské provincie Idlib, kde musel více než milion lidí kvůli bojům opustit své domovy.

Ofenziva syrské a ruské armády začala v prosinci. Jejím cílem je získat Idlib pod kontrolu režimu prezidenta Bašára Asada. Většinu provincie zatím mají v rukou islámští radikálové a oponenti syrské vlády, z nichž některé podporuje Turecko.

Turecká policie, pobřežní a pohraniční stráž dostaly příkaz nezasahovat, uvedl turecký činitel.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Jaškin zakončil KHL na druhém místě produktivity i mezi střelci

Český útočník Dmitrij Jaškin z Dynama Moskva zakončil základní část KHL jako druhý nejproduktivnější hráč i druhý nejlepší střelec soutěže. V dnešním posledním zápase na ledě Dinama Minsk dal jeden gól, hostům to však na výhru nestačilo a prohráli 3:4.

Jaškin v 17. minutě zvyšoval na 3:1, ale Dynamo Moskva náskok neudrželo a po třech inkasovaných brankách ve druhé třetině prohrálo. Český útočník díky gólu uzavřel základní část s bilancí 31 branek a 32 přihrávek a udržel druhé místo v kanadském bodování i v tabulce střelců.

V produktivitě zaostal o dva body za spoluhráčem Vadimem Šipačovem (17+48) a před Kirillem Kaprizovem z CSKA Moskva (33+29) udržel o bod druhé místo. Mezi střelci šestadvacetiletý Jaškin, kterého s Dynamem čeká v prvním kole play off Spartak Moskva, nestačil pouze na Kaprizova.

Další zprávy