Návrat ke kořenům. Nová bezzrcadlovka GX9 obětovala vodovzdornost a vrací se k oblíbené GX7

Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
14. 2. 2018 17:35
Bezzrcadlovka Lumix GX7 byla velký hit. Po ní přišla větší, profesionálnější, proti vodě a prachu zatěsněná GX8, a přestože to je vynikající fotoaparát, dočkala se jen vlažného přijetí. Teď se Panasonic vrací k legendě, čerstvě oznámená "devítka" se původní sedmičce velmi podobá.
Panasonic Lumix GX9
Panasonic Lumix GX9 | Foto: Panasonic

Nový Lumix GX9 je bezzrcadlovka, v jejímž těle najdete snímač formátu 4/3, který kromě Panasoniku používá ve svých fotoaparátech také Olympus. Podle prvních informací, které se o novince objevily, je GX9 výrazně menší než předchozí model.

O velikost Lumixu GX8 se mezi fotografy vždy vedly spory. Jedněm připadal neúměrně mohutný vzhledem k menšímu snímači. Fotoaparát (se snímačem o velikosti zhruba 17×13 mm) byl totiž zhruba stejně velký jako plnoformátové Sony A7 (ukrývající uvnitř těla snímač o velikosti 24×36 mm). Jiní si ovšem pochvalovali, jak dobře větší přístroj padne do ruky a jak profesionální ovládání díky svým rozměrům nabízí. 

Nový Lumix GX9
Nový Lumix GX9 | Foto: Panasonic

Obě skupiny, jak se zdá, rozsoudila "neviditelná ruka trhu". Model GX8 totiž nenavázal na prodejní úspěchy svého menšího a velice oblíbeného předchůdce. Panasonic se tedy s novou GX9 vrací k původnímu konceptu malého fotoaparátu, který je nabitý špičkovými funkcemi. Opět cílí především na street fotografy a cestovatele, kterým přijde vhod, že je přístroj na rozdíl od zrcadlovek lehký, nenápadný a má podstatně menší a lehčí výměnné objektivy.

GX9 oproti osmičce přináší řadu vylepšení. Například snímač o rozlišení 20  megapixelů je nyní bez low-pass filtru, což by mělo přinést na snímcích více detailů a ostřejší obraz. Je zde konečně také možnost propojit fotoaparát s mobilem přes Bluetooth (doposud to bylo možné jen přes wi-fi).

Přepracována byla podle dostupných materiálů i závěrka - tak, aby bylo omezeno roztřesení snímku, v některých případech způsobené její vibrací. Vrátil se také vestavěný blesk, který sedmička měla a osmička ne.

Zároveň ovšem některé věci zmizely a nejvyšší model řady GX se tak posouvá z pozice fotoaparátu pro profesionální použití zpět na úroveň modelu střední třídy. Tou nejcitelnější ztrátou je odolnost proti stékající vodě a prachu.

Také extrémně velký elektronický hledáček známý z modelu GX8, který hravě konkuroval velkým optickým hledáčkům fullframe zrcadlovek, se zmenšil (je ovšem stále poměrně velký, takže to není nijak tragická změna). Otočný a výklopný displej zde také nenajdete, je jen výklopný.

Panasonic Lumix GX9
Panasonic Lumix GX9 | Foto: Panasonic

Podle renomovaného fotografického webu DPreview klesne i počet snímků, které lze pořídit na jednu baterii. Což je škoda, protože při intenzivním fotografování s GX8 není výjimkou, když za den vybijete i tři. 

Na druhou stranu, velmi dobře vybavený fotoaparát bude zřejmě o něco levnější než dnešní GX8. Celkově to vypadá tak, že Panasonic opustil v řadě GX koncept většího profesionálního těla a novinka je spíše nástupníkem současného modelu střední třídy GX85 než špičkové GX8.

Roli profesionálního reportérského fotoaparátu s formátem snímače 4/3 tak u Panasoniku zřejmě převezme nedávno představený model G9 (na rozdíl od GX9 vypadá jako malá zrcadlovka, i když je to ve skutečnosti také bezzrcadlovka s elektronickým hledáčkem).

A ještě jedna novinka navíc: kompakt TZ200

Panasonic představil kromě bezzrcadlovky Lumix GX9 ještě také kompakt TZ200. Jde o malý a univerzální fotoaparát, vhodný například pro cestovatele. V malém přístroji se skrývá na kompaktní fotoaparát relativně velký jednopalcový snímač, nabídne také patnáctinásobný zoom Leica DC Vario-Elmar, začínající na širokoúhlém ohnisku 24 mm. 

Panasonic Lumix TZ200
Panasonic Lumix TZ200 | Foto: Panasonic
 

Právě se děje

před 9 minutami

Čeští ekologové se mohou odvolat proti rozšíření dolu Turów, čas mají do 17. března

Do Česka oficiálně dorazil z Polska překlad souhlasu k rozšíření polského dolu Turów, takže se proti němu nyní mohou čeští ekologové odvolat. V tiskové zprávě to oznámilo ministerstvo životního prostředí. Na odvolání mají ekologické organizace čas do 17. března. Samo ministerstvo už dříve vydalo k rozšíření hnědouhelného dolu Turów u česko-polské hranice nesouhlasné stanovisko. Proti rozšíření se staví i Liberecký kraj a dotčené české obce. Česko se obává, že rozšíření může mít negativní dopad na zásobování části Liberecka pitnou vodou.

V lednu vydalo polské Regionální ředitelství pro ochranu životního prostředí ve Vratislavi rozhodnutí v procesu EIA (vyhodnocení vlivů na životní prostředí), kterým souhlasilo se záměrem na rozšíření dolu Turów i přes námitky české strany. Zároveň vydalo stanovisko o okamžité vykonavatelnosti rozhodnutí.

"Ministerstvo životního prostředí rozhodnutí polského úřadu zveřejnilo v plném znění a v českém jazyce na svých stránkách. Česká veřejnost má podle polského práva možnost se proti rozhodnutí polského úřadu odvolat výhradně prostřednictvím ekologických organizací," sdělila mluvčí ministerstva Petra Roubíčková.

před 54 minutami

Syrský prezident Asad: Boje v Sýrii budou pokračovat až do osvobození celé země

Současná ofenziva syrské a ruské armády proti povstalcům na severu Sýrie nesignalizuje konec syrského konfliktu. Řekl to syrský prezident Bašár Asad. Boje podle něj budou pokračovat. Syrské armádě se s pomocí Ruska podařilo o víkendu získat další města v okolí někdejšího průmyslového centra země Aleppa. Tento týden má být obnovený provoz na tamním letišti, které bylo zavřené od roku 2012.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Varům bude chybět zraněný kapitán Skuhravý

Hokejisté extraligových Karlových Varů se budou muset v závěru základní části obejít bez pomoci kapitána Václava Skuhravého. Jedenačtyřicetiletý útočník utrpěl v nedělním zápase na ledě Sparty blíže nespecifikované zranění v dolní části těla a bude mimo hru dva až tři týdny. Energie o tom informovala na svém klubovém webu.

Skuhravý odehrál na Spartě dvě třetiny, ve třetí části už stál na střídačce jen v civilu a pomáhal trenérům. Západočeši v O2 areně prohráli 3:6.

Odchovanec Kladna odehrál v této sezoně za Karlovy Vary 40 zápasů, vstřelil čtyři branky a přidal 17 asistencí. Energie je šest kol před koncem základní části soutěže sedmá a bojuje o 6. místo a přímý postup do čtvrtfinále play off. Na jedenácté Vítkovice má k dobru 12 bodů, takže by ve vyřazovací části neměla chybět.

Zdroj: ČTK
Další zprávy