reklama
 
 

Návrat ke kořenům. Nová bezzrcadlovka GX9 obětovala vodovzdornost a vrací se k oblíbené GX7

14. 2. 2018 17:35
Bezzrcadlovka Lumix GX7 byla velký hit. Po ní přišla větší, profesionálnější, proti vodě a prachu zatěsněná GX8, a přestože to je vynikající fotoaparát, dočkala se jen vlažného přijetí. Teď se Panasonic vrací k legendě, čerstvě oznámená "devítka" se původní sedmičce velmi podobá.

Nový Lumix GX9 je bezzrcadlovka, v jejímž těle najdete snímač formátu 4/3, který kromě Panasoniku používá ve svých fotoaparátech také Olympus. Podle prvních informací, které se o novince objevily, je GX9 výrazně menší než předchozí model.

O velikost Lumixu GX8 se mezi fotografy vždy vedly spory. Jedněm připadal neúměrně mohutný vzhledem k menšímu snímači. Fotoaparát (se snímačem o velikosti zhruba 17×13 mm) byl totiž zhruba stejně velký jako plnoformátové Sony A7 (ukrývající uvnitř těla snímač o velikosti 24×36 mm). Jiní si ovšem pochvalovali, jak dobře větší přístroj padne do ruky a jak profesionální ovládání díky svým rozměrům nabízí. 

Obě skupiny, jak se zdá, rozsoudila "neviditelná ruka trhu". Model GX8 totiž nenavázal na prodejní úspěchy svého menšího a velice oblíbeného předchůdce. Panasonic se tedy s novou GX9 vrací k původnímu konceptu malého fotoaparátu, který je nabitý špičkovými funkcemi. Opět cílí především na street fotografy a cestovatele, kterým přijde vhod, že je přístroj na rozdíl od zrcadlovek lehký, nenápadný a má podstatně menší a lehčí výměnné objektivy.

GX9 oproti osmičce přináší řadu vylepšení. Například snímač o rozlišení 20  megapixelů je nyní bez low-pass filtru, což by mělo přinést na snímcích více detailů a ostřejší obraz. Je zde konečně také možnost propojit fotoaparát s mobilem přes Bluetooth (doposud to bylo možné jen přes wi-fi).

Přepracována byla podle dostupných materiálů i závěrka - tak, aby bylo omezeno roztřesení snímku, v některých případech způsobené její vibrací. Vrátil se také vestavěný blesk, který sedmička měla a osmička ne.

Zároveň ovšem některé věci zmizely a nejvyšší model řady GX se tak posouvá z pozice fotoaparátu pro profesionální použití zpět na úroveň modelu střední třídy. Tou nejcitelnější ztrátou je odolnost proti stékající vodě a prachu.

Také extrémně velký elektronický hledáček známý z modelu GX8, který hravě konkuroval velkým optickým hledáčkům fullframe zrcadlovek, se zmenšil (je ovšem stále poměrně velký, takže to není nijak tragická změna). Otočný a výklopný displej zde také nenajdete, je jen výklopný.

Podle renomovaného fotografického webu DPreview klesne i počet snímků, které lze pořídit na jednu baterii. Což je škoda, protože při intenzivním fotografování s GX8 není výjimkou, když za den vybijete i tři. 

Na druhou stranu, velmi dobře vybavený fotoaparát bude zřejmě o něco levnější než dnešní GX8. Celkově to vypadá tak, že Panasonic opustil v řadě GX koncept většího profesionálního těla a novinka je spíše nástupníkem současného modelu střední třídy GX85 než špičkové GX8.

Roli profesionálního reportérského fotoaparátu s formátem snímače 4/3 tak u Panasoniku zřejmě převezme nedávno představený model G9 (na rozdíl od GX9 vypadá jako malá zrcadlovka, i když je to ve skutečnosti také bezzrcadlovka s elektronickým hledáčkem).

A ještě jedna novinka navíc: kompakt TZ200

Panasonic představil kromě bezzrcadlovky Lumix GX9 ještě také kompakt TZ200. Jde o malý a univerzální fotoaparát, vhodný například pro cestovatele. V malém přístroji se skrývá na kompaktní fotoaparát relativně velký jednopalcový snímač, nabídne také patnáctinásobný zoom Leica DC Vario-Elmar, začínající na širokoúhlém ohnisku 24 mm. 

autor: Tomáš Vocelka | 14. 2. 2018 17:35

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama