Nádherná Afrika. Fotograf přírody Bence Máté ukazuje, co umí nový Panasonic Lumix G9

Snímek Bencea Mátého z testování nového Panasonicu Lumix G9 v Africe.
Fotograf Bence Máté během testování nového Panasonicu Lumix G9 v Africe.
Lumix G9, Leica DG Vario-Elmar 100-400 mm, 1/800 s, f/8, ISO 400.
Lumix G9, Leica DG Elmarit 200 mm, 1/640 s, f/2,8, ISO 800.
Čelní pohled na nový Panasonic Lumix G9. Připomíná zrcadlovku, ale má elektronický hledáček.
Foto: Bence Máté, Panasonic
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
8. 11. 2017 17:00
Panasonic představil svou novou bezzrcadlovku Lumix G9, která je určena především pro fotoreportéry nebo třeba pro fotografy přírody. A kromě série velmi zajímavých technických údajů zveřejnil i ukázkové snímky, které s novinkou pořídil renomovaný fotograf přírody Bence Máté. Pojďte se podívat.

V poslední době jsme svědky ohromného nástupu takzvaných bezzrcadlovek, jejichž výrobci se snaží vybojovat si respekt nejen mezi amatérskými fotografy, ale stále více také mezi profesionály. 

Jednou z firem, které jsou v tomto směru velmi aktivní, je i Panasonic. Po bezzrcadlovce Lumix GH5, která je určena především profesionálním a velmi pokročilým filmařům, přišla tato firma nyní i s novým modelem, který cílí na profesionální fotoreportéry či fotografy přírody. 

Panasonic (společně s Olympusem) v tomto směru prosazuje snímač o velikosti Micro 4/3, který je výrazně menší než u plnoformátových zrcadlovek. To má své nevýhody (například horší výkon za velmi špatných světelných podmínek), ale také výhody. Například to, že fotoaparáty i objektivy jsou podstatně menší, lehčí a nenápadnější, než je běžné u profesionálních zrcadlovek, což je z pohledu některých reportérů velmi důležitá vlastnost.

Nový Panasonic Lumix G9 přináší řadu věcí, které pokročilý a profesionální fotograf ocení. Některé jsou vidět už na první pohled. Například na horní straně těla je stavový displej (který byl dříve typický právě pro profesionální zrcadlovky). Na těle najdete také malý joystick, kterým se dá velmi rychle určit místo, na něž má fotoaparát zaostřovat. A samozřejmě jsou tu i dva sloty pro paměťové karty, bez kterých už pořádný profesionální fotoaparát prostě nemůže být.

Zajímavé parametry se ovšem skrývají i "pod kapotou". Fotoaparát má snímač s rozlišením 20 megapixelů, stejně jako Lumix GH5 nebo Lumix GX8. Ovšem pomocí mikroposunu snímače dokáže fotit i snímky s rozlišením 80 megapixelů (vzniknou složením několika rychle po sobě pořízených záběrů). Podobnou funkci známe např. od Olympusu.

Panasonic říká, že duální stabilizace obrazu (spolupracuje při ní stabilizátor v objektivu a v těle přístroje) umožňuje fotografovat ostré snímky za světelných podmínek až o 6,5 expozičního stupně horších než bez stabilizace. Takže jste-li schopni pořídit bez stabilizace ostrou fotku časem 1/60 s, se stabilizací by se vám to mělo podařit i s expozicí trvající až 1,5 vteřiny (samozřejmě "z ruky", ne ze stativu).

Další věcí, kterou chce Panasonic lákat profesionální fotografy, je rychlost. Pokud využijete elektronickou závěrku, je Lumix G9 schopen fotit rychlostí až 20 snímků za sekundu a přitom přeostřovat na pohybující se objekt. S pevným zaostřením na jeden bod se tato rychlost zvedne až na 60 snímků za sekundu (ve formátu raw a v plném rozlišení). 

Vybrané parametry

Velikost snímače Micro 4/3
Rozlišení snímače 20 Mpx
Rychlost fotografování (el. závěrka, AF) 20 snímků za sekundu
Počet zaostřovacích bodů 225
Hledáček elektronický
Displej otočný, dotykový
Cena (česká zatím nebyla oznámena) 1699 USD (za tělo)

Fotoparát je odolný proti stékající vodě, vlhkosti a prachu, což je při profesionální práci také důležité. Zajímavý je i elektronický hledáček, který patří k těm vůbec největším, se kterými se lze u bezzrcadlovek potkat.

Panasonic se rozhodl, že to, co novinka umí, předvede pomocí fotek - svěřil Lumix G9 známému maďarskému fotografovi přírody Benceovi Mátému. Jedná se o vítěze prestižní soutěže BBC Wildlife Photographer of the Year, který přispívá do takových časopisů, jako je například National Geographic. Jeho snímky (včetně parametrů, za kterých byly pořízeny) najdete v galerii u tohoto článku.

Spolu s fotoaparátem Lumix G9 společnost Panasonic představila také nový teleobjektiv s pevnou ohniskovou vzdáleností, Leica DG Elmarit 200 mm f/2.8 Power O.I.S. (jde o ekvivalentní ohniskovou vzdálenost ke 400 mm na fullframovém fotoaparátu). Je to vůbec první teleobjektiv s vysokou světelností a pevným ohniskem vyráběný pod značkou Leica DG.

 

Právě se děje

před 56 minutami

Horská služba varuje v Krkonoších před ledovkou a náledím

Horská služba Krkonoše varuje před náledím a ledovkou. Hlavně na hřebenech hor komplikuje pohyb místy vyfoukaný zledovatělý terén, který se střídá s navátým novým sněhem. Na hřebenech Krkonoš je nejčastěji 40 až 110 centimetrů sněhu a nadále platí druhý mírný stupeň lavinového nebezpečí z pěti.

U hřebenové Luční boudy v nadmořské výšce 1415 metrů bylo ráno zataženo, 12 stupňů pod nulou. Ještě mrazivěji bylo na Sněžce, kde podle polské horské služby teplota ráno klesla na minus 13,8 stupně Celsia, pocitová teplota kvůli silnému větru byla téměř 22 stupňů pod nulou. Vítr dosahoval rychlosti přes 50 km/h. 

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Z kurdské věznice v Sýrii utekli po vzpouře zajatci z řad IS

Ve věznici na severovýchodě Sýrie, kde jsou zadržováni údajní bojovníci teroristické sítě Islámský stát (IS), v neděli vypukla vzpoura a vícero radikálům se podařilo utéct.

Podle světových zpravodajských agentur to uvedl mluvčí arabsko-kurdské koalice SDF, kterou podporuje mezinárodní koalice v čele s USA. Kurdské ozbrojené síly se následně snažily uprchlé vězně opět zajmout a ve věznici obnovit pořádek.

"Nepokoje ve věznicích propukají často. Tentokrát je ale rozsah vzpoury velký," citovala AP mluvčího SDF. "Situace uvnitř věznice je aktuálně napjatá a poslali jsme protiteroristické jednotky a další posily, abychom situaci dostali pod kontrolu," sdělil. 

Podle lidskoprávní organizace Human Rights Watch má celkem SDF ve vazbě kolem 12 tisíc chlapců a mužů, z toho až čtyři tisíce cizinců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy