Fotografická síň slávy má nového člena: Nadav Kander se zařadil mezi světové legendy

Ukázka z tvorby britského fotografa Nadava Kandera.
Nadav Kander, Chongqing IV, nedělní piknik. Rok 2006 (se svolením Flowers Gallery).
Nadav Kander, Priozersk XIV, Řekli mi, že kdysi stála u vesla, Kazachstán 2011 (se svolením Flowers Gallery).
Nadav Kander, Eddie Redmayne. Rok 2016 (se svolením Flowers Gallery).
Nadav Kander, Monument, Utah, USA (se svolením Flowers Gallery).
Foto: Nadav Kander, Sony World Photography Awards 2019
Foto
7. 3. 2019 11:08
Světová fotografická organizace oznámila nového člena "fotografické síně slávy". Za výjimečný přínos fotografii do ní byl uveden Nadav Kander. Připojí se k legendám světové fotografie, jako jsou například Elliott Erwitt, Martin Parr nebo Candida Höferová.

Umělec si ocenění převezme 17. dubna během slavnostního vyhlášení výsledků soutěže Sony World Photography Awards, která je přirovnávána k fotografické obdobě filmových Oscarů. Na výstavě, jež předvede práce vítězů a finalistů, bude také rozsáhlá sekce věnovaná Kanderovým fotografiím. Výstavu bude možné navštívit v londýnském Sommerset House, a to od 18. dubna do 6. května. 

Nadav Kander žije a tvoří v Londýně, publikoval již sedm knih a jeho dílo se objevilo na více než 30 mezinárodních výstavách. V roce 2015 mu byla udělena Královskou fotografickou společností cena Honorary Fellowship Award a jeho práce jsou součástí mnoha veřejně přístupných sbírek po celém světě, včetně National Portrait Gallery v Londýně či Muzea současné fotografie v Chicagu. Věnuje se především reklamní, portrétní, figurální a krajinářské fotografii. 

Mezi jeho předchozí projekty patří mimo jiné soubor Dust, který zkoumá stopy studené války v radioaktivních ruinách utajovaných měst na hranici mezi Kazachstánem a Ruskem, nebo série 52 portrétů amerického prezidenta Baracka Obamy. 

"Získat ocenění za výjimečný přínos fotografii pro rok 2019 je pro mne velkou ctí, protože sděluje, že se člověk stal inspirací pro ostatní, a myslím, že neexistuje větší kompliment," konstatoval Kander. "Cítím se být poctěn, že jsem se dostal do společnosti svých předchůdců, kteří ocenění získali v uplynulých letech, a pokud jsem inspiroval lidi k tomu, aby šli ještě víc do hloubky a fotografovali ještě autentičtěji, potom se cítím být poctěný dvojnásob," dodal.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Sněmovna lordů velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody

Sněmovna lordů, horní komora britského parlamentu, v úterý velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody. Proti kontroverznímu zákonu, který podle Evropské komise porušuje právně závaznou dohodu, hlasovalo 395 zákonodárců, opačný názor jich mělo 169. Sporným zákonem může vláda premiéra Borise Johnsona zrušit části rozvodové dohody mezi Británií a Evropskou unií.

Zdroj: ČTK
Další zprávy