Čtyřicet snímků, které potěší. Na těchto fotkách je svět barevný a krásný

Čtyřicet snímků, které potěší. Na těchto fotkách je svět barevný a krásný
Yukihito Ono (Japonsko) - Podzimní listí. Jeden z 10 finalistů v kategorii Cestování / otevřená soutěž.
Martina Lo Castoová (Itálie) - Jezero Braies za úsvitu. Jedna z 10 finalistů v kategorii Cestování / otevřená soutěž.
Inger Rønnenfeltová (Dánsko) - Leopardí hříbata. Jedna z 12 finalistů v kategorii Příroda / otevřená soutěž.
Ann Petruckevitchová (Spojené království) - Divoká zahrada. Jedna z 10 finalistů v kategorii Objekt / otevřená soutěž.
Foto: Maximilien Diaz, Sony World Photography Awards 2021
Foto
Aktualizováno 27. 3. 2021 10:50
Nádherné scenérie, portréty, hra barev. To všechno je typické pro snímky oceněné na prestižní mezinárodní fotografické soutěži Sony World Photography Awards. Pojďte si na chvíli odpočinout od světa, kde na vás covid vyskakuje zpoza každého rohu. Tyto snímky jsou prostě krásné.

Jedna z nejvýznamnějších mezinárodních soutěží Sony World Photography Awards se po lednovém vyhlášení juniorských výsledků přesunula do další fáze. Tentokráte přišlo na řadu oznámení vítězů v takzvané otevřené části. Té se může zúčastnit kdokoliv a hodnotí se jednotlivé snímky. Na hlavní ceremoniál s  vyhlášením profesionálních kategorií si počkáme do dubna.

V otevřené části se dvěma českým fotografům podařilo dostat na takzvaný shortlist (tedy mezi 10 až 15 nejlepších), na vítězství ovšem nedosáhli. Konkrétně jde o Editu Bízovou v kategorii Kreativní fotografie a Zdeňka Vošického v kategorii Pohyb. Umístění na shortlistu je ovšem výrazný úspěch, neboť porota letos hodnotila 330 tisíc snímků od fotografů z 220 zemí a regionů. 

V profesionální části soutěže, jejíž výsledky se budou vyhlašovat v dubnu, je na jednu z hlavních cen nominován fotograf Aktuálně.cz Tomáš Vocelka v kategorii Architektura (nominováni jsou vždy tři kandidáti v kategorii). Skvěle zabodovali také Michael Hanke a Barbora Reichová v kategorii Sport, kteří se dostali na takzvaný shortlist (jde v tomto případě o 4. až 10. místo v kategorii).

V profesionální části soutěže Sony World Photography Awards, přirovnávané k fotografické obdobě filmových Oscarů, od jejího založení v roce 2008 ještě žádný český fotograf svou kategorii nevyhrál. V otevřené části soutěže už Češi vyhrát dokázali, a to v roce 2016 Michaela Šmídová v kategorii Příroda a v roce  2019 Martin Stranka v kategorii Kreativní fotografie.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Na Děčínsku se v sobotu navečer převrátil traktor, zemřeli dva lidé

Na Děčínsku u Dolních Habartic v sobotu navečer zemřeli muž a žena, s nimiž se převrátil traktor. Okolnosti tragické nehody policie dál vyšetřuje.

Traktor se dvěma lidmi se převrátil kolem 18:00. "Utrpěli zranění neslučitelné se životem a bohužel na místě jim podlehli. Na místo vzlétl vrtulník a vyjela i sanita, bohužel už těmto osobám jsme nemohli pomoci," uvedl krajský mluvčí záchranné služby Prokop Voleník. Podle regionální mluvčí policie Aleny Bartošové je šetření příčiny tragické nehody na začátku. 

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Karlovarský kapitán Vondráček dostal třízápasový trest za účast v bitce

Hokejový útočník Tomáš Vondráček z Karlových Varů dostal od disciplinární komise extraligy třízápasový trest za účast v bitce v závěru pátečního utkání 7. kola ve Zlíně. Kapitán Energie se zapojil do šarvátky s obráncem Tomášem Žižkou poté, co na led skočil ze střídačky. Jednozápasový trest dostal litvínovský útočník Martin Havelka, který fauloval Davida Kašeho.

Vondráček se do bitky s Žižkou, kterou odstartoval kontakt zlínského kapitána s brankářem Karlových Varů Filipem Novotným, zapojil i přesto, že v momentě jejího začátku nebyl na ledě. Od rozhodčích Reného Hradila a Filipa Vrby za to dostal vedle pětiminutového trestu i osobní trest do konce utkání.

"V okamžiku zahájení šarvátky nebyl na ledové ploše, ale opustil hráčskou lavici a po příjezdu napadl protihráče zaměstnaného konfliktem s dalším soupeřem. V úderech do helmy a nechráněné části obličeje pokračoval i nadále, přičemž se agresivním způsobem zbavil čárového rozhodčího, který se snažil šarvátku přerušit a zabránit, aby se dostal do blízkosti protihráče," uvedl předseda disciplinární komise Viktor Ujčík v tiskové zprávě s tím, že Vondráčkovi zároveň udělil i pokutu ve výši deseti procent měsíčního platu.

Karlovarský útočník tak nuceně vynechá zápasy v Pardubicích, Třinci a Mladé Boleslavi. Trest v horní polovině možné sazby dostal Vondráček i proto, že v uplynulých dvou letech byl dvakrát trestaný.

Havelka dostal jednozápasový trest za faul na Kašeho v polovině druhé třetiny pátečního zápasu, za který jej ale rozhodčí Vladimír Pešina a Oldřich Hejduk nevyloučili. Disciplinární komise jej však na základě podnětu Sparty řešila.

"Zneužil situace, kdy byl protihráč po předchozím pokusu o zakončení ve snížené pozici a měl minimální šanci se střetu bránit, k tomu, aby cíleně změnil směr své jízdy a zasáhl ho. Před střetem nezvýšil rychlost, ruce držel u těla a před zákrokem se neodrazil, jednoznačně však zneužil protihráčovy situace a porušil zásadu, že je povinen postupovat tak, aby zásahem do hlavy nebo krku neohrozil zdraví protihráče," uvedl Ujčík. Havelka vynechá dnešní utkání 8. kola proti Plzni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy