Čtyřicet snímků, které potěší. Na těchto fotkách je svět barevný a krásný

Čtyřicet snímků, které potěší. Na těchto fotkách je svět barevný a krásný
Yukihito Ono (Japonsko) - Podzimní listí. Jeden z 10 finalistů v kategorii Cestování / otevřená soutěž.
Martina Lo Castoová (Itálie) - Jezero Braies za úsvitu. Jedna z 10 finalistů v kategorii Cestování / otevřená soutěž.
Inger Rønnenfeltová (Dánsko) - Leopardí hříbata. Jedna z 12 finalistů v kategorii Příroda / otevřená soutěž.
Ann Petruckevitchová (Spojené království) - Divoká zahrada. Jedna z 10 finalistů v kategorii Objekt / otevřená soutěž.
Foto: Maximilien Diaz, Sony World Photography Awards 2021
Foto
Aktualizováno 27. 3. 2021 10:50
Nádherné scenérie, portréty, hra barev. To všechno je typické pro snímky oceněné na prestižní mezinárodní fotografické soutěži Sony World Photography Awards. Pojďte si na chvíli odpočinout od světa, kde na vás covid vyskakuje zpoza každého rohu. Tyto snímky jsou prostě krásné.

Jedna z nejvýznamnějších mezinárodních soutěží Sony World Photography Awards se po lednovém vyhlášení juniorských výsledků přesunula do další fáze. Tentokráte přišlo na řadu oznámení vítězů v takzvané otevřené části. Té se může zúčastnit kdokoliv a hodnotí se jednotlivé snímky. Na hlavní ceremoniál s  vyhlášením profesionálních kategorií si počkáme do dubna.

V otevřené části se dvěma českým fotografům podařilo dostat na takzvaný shortlist (tedy mezi 10 až 15 nejlepších), na vítězství ovšem nedosáhli. Konkrétně jde o Editu Bízovou v kategorii Kreativní fotografie a Zdeňka Vošického v kategorii Pohyb. Umístění na shortlistu je ovšem výrazný úspěch, neboť porota letos hodnotila 330 tisíc snímků od fotografů z 220 zemí a regionů. 

V profesionální části soutěže, jejíž výsledky se budou vyhlašovat v dubnu, je na jednu z hlavních cen nominován fotograf Aktuálně.cz Tomáš Vocelka v kategorii Architektura (nominováni jsou vždy tři kandidáti v kategorii). Skvěle zabodovali také Michael Hanke a Barbora Reichová v kategorii Sport, kteří se dostali na takzvaný shortlist (jde v tomto případě o 4. až 10. místo v kategorii).

V profesionální části soutěže Sony World Photography Awards, přirovnávané k fotografické obdobě filmových Oscarů, od jejího založení v roce 2008 ještě žádný český fotograf svou kategorii nevyhrál. V otevřené části soutěže už Češi vyhrát dokázali, a to v roce 2016 Michaela Šmídová v kategorii Příroda a v roce  2019 Martin Stranka v kategorii Kreativní fotografie.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Výroba nábytku v Česku loni vzrostla na rekordních 48,5 miliardy korun

Nábytkářské firmy v Česku loni vyrobily zboží za rekordních 48,5 miliardy korun, meziročně o 1,1 procenta více. Tržby z prodeje nábytku klesly o 3,1 procenta na 38,62 miliardy korun. Vývoz stoupl o 13,6 procenta, dovoz se zvýšil o 10,6 procenta. Ve čtvrtek to sdělil tajemník Asociace českých nábytkářů (AČN) Tomáš Lukeš.

"Výkon výroby nábytku zaznamenal další růst v řadě. Loni na podzim jsme odhadovali, že bude zhruba stagnovat. Méně potěšitelnou zprávou je, že podíl dovozu na prodejích meziročně vzrostl téměř o osm procentních bodů na 61,3 procenta. To znamená, že čeští nábytkáři ztratili významnou pozici na tuzemském trhu," uvedl Lukeš. Podle něj to pravděpodobně souvisí s rozvojem on-line prodejů, kdy většina takového nábytku je právě ze zahraničí, zejména z Polska a Číny.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 10 minutami

Kulhánek by mohl být jmenován ministrem zahraničí ve středu, řekl Babiš po jednání

Kandidát na ministra zahraničních věcí Jakub Kulhánek (ČSSD) ve čtvrtek ráno zhruba 45 minut jednal na úřadu vlády s premiérem Andrejem Babišem (ANO). 

Babiš po jednání řekl Blesku, že by měl být Kulhánek jmenován ministrem zahraničí nejspíš ve středu. Premiér kandidátovi na šéfa diplomacie řekl, aby se vakcínami vůbec nezabýval.

Kulhánek se po jednání s Babišem novinářům vyhnul. Odpoledne Kulhánka na zámku v Lánech přijme prezident Miloš Zeman. "Jak jsem se vyjadřoval pro média už předtím, nejdříve si chci promluvit s panem premiérem a s panem prezidentem," řekl Kulhánek.

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

Německý ústavní soud zrušil zmrazení nájmů v Berlíně

Německý ústavní soud ve čtvrtek zrušil zákon, který v hlavním městě Berlíně zmrazil nájemné. Podle soudu jednotlivým spolkovým zemím, kterou je i německá metropole, nepřísluší o výši nájemného rozhodovat. Tuto pravomoc má pouze parlament na celoněmecké úrovni, informovala agentura DPA.

Koncem loňského února vstoupil v Berlíně v platnost zákon, který na pět let zmrazil nájemné u zhruba 1,5 milionu bytů. U zhruba 300 000 bytů museli majitelé nájemné snížit na úroveň z června 2019. Od roku 2022 mohou ceny znovu stoupat, ale ročně nejvýše o 1,3 procenta.

Cílem kontroverzního opatření prosazeného levicovou koalicí na berlínské radnici bylo zastavit prudký růst nákladů na bydlení z posledních let, kvůli kterému se řada obyvatel z německého hlavního města vystěhovala.

Zdroj: ČTK
Další zprávy