Na sobotu připadá vzácný "modrý úplněk". Britský fotograf David Noton radí, jak ho nejlépe vyfotit

Modrý úplněk není modrý. Je to jen název pro astronomický jev.
David Noton: Jak fotit úplněk
David Noton: Jak fotit úplněk
David Noton: Jak fotit úplněk
David Noton: Jak fotit úplněk
Foto: David Noton
31. 3. 2018 11:03
Na sobotu 31. března připadá takzvaný modrý úplněk, což je relativně vzácný astronomický jev. Jde o druhý úplněk v jediném kalendářním měsíci - a taková věc se obvykle odehraje jen jednou za několik let. Letos už se ovšem zopakuje podruhé, což je opravdu výjimečné. Britský krajinářský fotograf David Noton radí, jak měsíc v úplňku dobře vyfotit.

Pozorováním modrého úplňku se budou fanoušci astronomie bavit i v Česku. Lidé kvůli tomu mohou navštívit například hvězdárnu na mosteckém hradě Hněvín. "Máme dalekohled, který zvětšuje až 500krát, nicméně na úplněk využijeme zvětšení stonásobné, což je nejlepší pro pozorování," uvedl Zdeněk Tarant z hvězdárny.

V angličtině je označení "modrý úplněk" používáno ve slovním obratu "once in a blue moon", což znamená jednou za dlouhou dobu. Je to obdoba českého rčení "jednou za uherský rok". 

Známý britský krajinář a ambasador firmy Canon připravil pro fotografy několik tipů, jak úplněk dobře vyfotit. 

1. Stáhněte si aplikace, které vám pomohou 

Pokud chcete znát přesnou dobu, kdy měsíc vychází a zapadá, pomohou vám speciální aplikace pro mobilní telefon. David Noton doporučuje dvě: první se jmenuje The Photographer’s Ephemeris, druhá pak Photopills.

2. Použijte optimální zoom

"V sobotu budeme chtít samozřejmě vyfotit měsíc dostatečně velký, nejlépe tak, aby byl na jeho povrchu vidět každý kráter. Takové zvětšení mají třeba astronomické teleskopy, ale jaký použít objektiv na fotoaparátu?" ptá se David Noton. Podle jeho zkušenosti se pro tento úkol hodí objektiv s ohniskovou vzdáleností kolem 600 mm (na plnoformátovém fotoaparátu). Amatéři používají většinou zrcadlovky s menším APS-C snímačem, kde by měl pro srovnatelný záběr stačit 400 mm objektiv.

"Já používám objektiv Canon EF 200-400 mm s vestavěným konvertorem 1,4x," vysvětluje fotograf. Konvertor prodlouží ohniskovou vzdálenost, takže se pak blíží na plnoformátové zrcadlovce oněm 600 milimetrům.

3. Použijte stativ

"Pokud použijete dlouhý teleobjektiv, je potřeba mít také pevný stativ, aby byl snímek ostrý. A je potřeba počítat s tím, že nelze používat delší expoziční časy, protože měsíc se pohybuje až překvapivě rychle," upozorňuje David Noton.

4. Zakomponujte měsíc do krajiny

Snímky, které ukazují jen velký měsíc a nic jiného, mohou mít krásné detaily, ale působí obvykle jako ilustrace z učebnic astronomie. "Já osobně se raději vždy snažím udělat z měsíce jednu ze součástí krajinářských fotografií nebo využívám měsíční svit jako zdroj světla. Moderní zrcadlovky už takový přístup umožňují. Já pracuji s Canonem EOS-1D X Mark II a Canonem EOS 5D Mark IV," uvádí Noton.

5. Je potřeba dobře zvládnout expozici

Velmi působivé bývají snímky zachycené za soumraku, kdy ještě není obloha zcela tmavá. 

"Pokud místo teleobjektivu použijete základní nebo širokoúhlý objektiv, měsíc bude na snímku velice malý. Přesto je jeho přítomnost stále patrná, naše oči k němu automaticky zamíří, i když je jeho velikost na obrázku v podstatě zanedbatelná," upozorňuje Noton. Je tedy dobré s tím počítat.

"A samozřejmě, je zde stále otázka expozičního času. Příliš dlouhá expozice může vyústit v to, že se měsíc na fotografii změní v nevzhledný lunární proužek, a to dokonce i když použijete širokoúhlý objektiv," říká fotograf.

Sám tvrdí, že pro snímky Měsíce za jasných nocí se mu osvědčily tyto parametry: 1/250 vteřiny, clona f/8 a ISO 100. Poměrně krátký čas brání tomu, aby detaily vypadaly rozmazaně. I když to David Noton sám detailně nerozvádí, jedná se zřejmě o radu určenou pro situace, kdy je na snímku měsíc opravdu velký.

 

Právě se děje

před 35 minutami

Hospodářská komora: Povinný prodej českých potravin je protiprávní

Povinný podíl až 85 procent českých potravin v obchodech, navrhovaný některými poslanci, odporuje podle Hospodářské komory ČR evropskému právu. Proti návrhu se staví také Svaz obchodu a cestovního ruchu, podle kterého by to vedlo ke zdražování a snížení kvality zboží. Sněmovna se bude možná novelou zákona o potravinách zabývat v příštích dnech ve třetím čtení. Sněmovní zemědělský výbor ale již dříve doporučil vrátit návrh do debaty ve druhém čtení.

Pozměňovací návrh zavádějící do novely povinný podíl českých potravin v obchodech předložila skupina dvou desítek poslanců napříč politickým spektrem. Kdyby byl návrh schválen, na pultech by muselo být již od příštího roku nejméně 55 procent potravin z Česka. Následně by se měl tento podíl zvyšovat o pět procentních bodů každý rok až na 85 procent. Hospodářská komora to označila za nepřípustný zásah do podnikání.

"Smlouva o fungování Evropské unie v článku 34 jasně uvádí, že množstevní omezení dovozu, jakož i veškerá opatření s rovnocenným účinkem, jsou mezi členskými státy zakázána. Předložený návrh jasně porušuje pravidla jednotného trhu Evropské unie," sdělil prezident komory Vladimír Dlouhý.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Fotbalová Premier League se podle BBC znovu rozjede 17. června

Za tři týdny ve středu 17. června se znovu rozjede fotbalová Premier League, po bundeslize další z nejprestižnějších soutěží na světě. O termínu restartu sezony v Anglii po koronavirové pauze informovala BBC. Mluvčí soutěže to zatím nepotvrdil s tím, že jednání asociace FA se všemi dvaceti účastníky stále pokračuje. Hrát se bude stejně jako jinde v Evropě bez diváků a první den jsou na programu dvě dohrávky.

Bundesliga v Německu začala 16. května, o týden později se přidala první liga v Česku a po dnešku zná datum obnovení sezony i Premier League. Po dvou úvodních zápasech Manchester City - Arsenal a Aston Villa - Sheffield United se naplno rozjede o tři dny později během víkendu.

Anglická liga je kvůli pandemii nemoci covid-19 přerušená od 13. března. Předtím se stihlo odehrát neúplných 29 kol z 38. Tabulku před obhájcem titulu Manchesterem City vede s ohromným náskokem 25 bodů Liverpool a ve zbývajících devíti zápasech mu proto stačí dvakrát vyhrát, aby se po 30 letech stal mistrem.

Pokud se termín obnovení sezony potvrdí, pauza v Premier League bude tříměsíční. Ve středu si kluby odsouhlasily druhou fázi k návratu, na který čekají také Tomáš Souček s West Hamem a Matěj Vydra v Burnley. Týmy již mohou trénovat i kontaktně. V malých skupinkách se kluby připravují od minulého týdne.

V rámci rozsáhlého testování na koronavirus se objevilo během tří vln 12 pozitivních případů mezi hráči a členy realizačních týmů. Pro všechny nakažené automaticky platí týdenní karanténa.

Zdroj: ČTK
Další zprávy