Na festival sbalte foťák! 13 tipů na bezkonkurenční fotky z koncertů

Michael Jurák, profesionální fotograf a lektor Nikon školy
26. 7. 2017 12:50
Dění na pódiu je dobré fotit z podhledu, dav naopak z nadhledu. Stejně pečlivě je nutné dbát na pozadí. Chcete fotit na festivalech? Pak je důležité nepodcenit přípravu. Přinášíme tipy, jak na to, aby se vzpomínky neztratily jen v neostré mlze a zářivých reflektorech u pódia.
Foto: Ivana Kováčová, Nikon

1. Kam s foťákem?

Správný festivalový nadšenec by neměl podcenit přípravu na každý festival zvlášť. Nutnost pláštěnky a nepromokavých bot snad nemusíme připomínat. Přibalte si ale také praktickou, uzavíratelnou brašnu, do které se vám vejdou jak drobnosti jako peníze či doklady, tak například fotoaparát. Kvůli bezpečnosti ale doporučujeme mít u sebe vždy parťáka, se kterým si své osobní věci vzájemně pohlídáte.

2. Došla baterie…

… a karta je plná. Půjčte si baterie od přátel nebo si pořiďte vlastní záložní, na venkovní akce - často i vícedenní - jich prostě potřebujete dost. Před odjezdem nabijte power banku, protože co je horšího než hledat na festivalu zásuvku k nabíječce?

Ujistěte se, že si před festivalem nebo jakýmkoliv koncertem pořídíte paměťovou kartu s dostatečnou kapacitou. Ideální je 32 GB, abyste předešli nepříjemným situacím, kdy sice chcete fotit, ale musíte se nejprve rozhodnout, které předchozí fotografie promazat.

3. Dostaňte se k pódiu

Kdo stojí o fotky zad stovek lidí a nějaké té černé tečky, která má představovat hlavního headlinera? I když nejste profesionální fotograf, a nemáte proto akreditaci do přední linie před pódiem zvané pit, zkuste se k ní přiblížit co nejvíce. Buď přijďte na koncert v dostatečném předstihu, nebo si jednoduše cestu probojujte.

Colours of Ostrava
Colours of Ostrava | Foto: Ivana Kováčová, Nikon

4. Pořiďte si vhodné objektivy

Když už najdete ideální plac, budete k focení potřebovat různé objektivy, abyste mohli zachytit jak celek, tak detaily koncertu. Toto doporučení samozřejmě platí pouze v případě, že fotíte zrcadlovkou. Pokud se v objektivech moc nevyznáte, zkuste se poohlédnout alespoň po takzvaném telezoomu, díky kterému dosáhnete přiblížení i z větších vzdáleností, navíc se zachováním dostatečné světelnosti.

Na takové snímky potřebujete většinou teleobjektiv.
Na takové snímky potřebujete většinou teleobjektiv. | Foto: Ivana Kováčová, Nikon

5. Celek, polocelek, detail…

K focení přistupujte jako k reportáži. Koncerty jsou skvělou příležitostí k tomu, abyste si vyzkoušeli hned několik typů kompozice. Zkuste vyfotit jak celek kapely rozjíždějící to na pódiu, tak detaily hry na kytaru nebo portréty lidí v davu. Na festivalech narazíte na opravdu originální vzorek společnosti, který je pro focení zajímavých portrétů ideální.

Zkuste fotit nejen hudebníky, ale i diváky
Zkuste fotit nejen hudebníky, ale i diváky | Foto: Ivana Kováčová, Nikon

6. Pozor na pozadí

Při focení si dejte záležet také na pozadí. Vyhněte se především tomu, aby za něčí hlavou byla třeba tyč nebo strom. Na snímku to pak vypadá minimálně úsměvně.

7. Zkoušejte úhly

Pokud stojíte v bezprostřední blízkosti pódia, foťte kapelu z podhledu. Často vám ani nic jiného nezbude, podhled ale monumentalizuje focený objekt, čímž zachytí hudebníky v poměrně netradičním úhlu. Dav naopak zkuste vyfotit z výšky, abyste zachytili co největší množství lidí v jednom snímku. Zkoušejte ale i další úhly, fantazii se meze nekladou, například pohled k pódiu skrze vztyčené ruce skandujících fanoušků má také něco do sebe.

8. Zlatý řez

I když jste laik, znalost zlatého řezu se vám pro ozvláštnění fotografií bude hodit. Nezůstávejte jen u toho, že je hlavní objekt fotografie umístěný v jejím středu. Díky zlatému řezu docílíte větší dynamičnosti celé fotky. Focenou oblast si rozdělte na devět políček. Tam, kde se čáry protínají, se nachází zlatý řez a tam by se také měl soustředit focený objekt. V případě koncertů to znamená vyplnit scénu pódiem či naopak davem a do jejího zlatého středu umístit frontmana kapely nebo vizuálně poutavého fanouška.

Kompozice je důležitá. Zde zhruba odpovídá tzv. zlatému řezu (hudebník není umístěn na středu, ale v jedné třetině snímku).
Kompozice je důležitá. Zde zhruba odpovídá tzv. zlatému řezu (hudebník není umístěn na středu, ale v jedné třetině snímku). | Foto: Ivana Kováčová, Nikon

9. Hrajte si se světlem

Během dne využívají kapely na pódiu spíš přirozeného světla než profesionálního nasvícení. Doporučujeme nastavit si manuálně optimální vyvážení bílé i citlivosti na světlo neboli ISO. Během dne i večer se nebojte použít blesk k prosvětlení příliš temných a kontrastních stínů.

Zkuste si hrát se světlem
Zkuste si hrát se světlem | Foto: Ivana Kováčová, Nikon

10. Delší čas závěrky pro rozmazané pozadí

Hudebníci se na pódiu často pohybují šílenou rychlostí. Zkuste toho využít. Zvolte delší čas závěrky a při focení se dívejte jedním okem do hledáčku a druhé nechte otevřené, zatímco budete pohybovat fotoaparátem spolu s foceným objektem. Výsledkem by měl být zaostřený objekt s pohybově rozmazaným pozadím. Pokud vlastníte zrcadlovku, nemělo by toto nastavení dělat problém, v případě kompaktního fotoaparátu volte ten, u kterého se dá nastavit clona, čas a ISO.

11. Foťte všechno!

Jak už jsme říkali, snažte se i k focení festivalu přistupovat jako k reportáži, zaměřte se na věci, které budou vyprávět příběh. Foťte nejen hudebníky, ale také diváky, účastníky festivalu. Rád vždy pořizuju sbírku portrétů bizarních lidiček, typických pro každý festival. A ano, je to i tím, že se účastním většinou metalových, punkových či motorkářských akcí, kde o různé neuvěřitelné modely není nouze.

Takové fotografie mají velkou vypovídací hodnotu, jak o sociální skupině fanoušků, tak o zaměření a náladě celé akce. Na festivalu vám taková "uniforma" většinou prozradí oblíbený žánr, milovanou kapelu a u motorkářů zase značku stroje. Komunikujte, na festivalech je uvolněná nálada a doslova intimní portréty tu vlastně uděláte snadněji než někde na ulici. A pokud máte taky na tričku podobnou kapelu, o téma hovoru je postaráno.

Foťte všechno
Foťte všechno | Foto: Ivana Kováčová, Nikon

12. Zbavujte se přebytečných fotografií

Vždy si najděte chvíli, abyste mohli vymazat záběry, které se nepovedly. Ulehčí vám to práci i výběr při následném editování fotek v počítači.

13. Zkuste soutěže

Ať už se jedná o klasický koncert, nebo hudební festival, když focení věnujete trochu více času, můžete výsledné fotografie využít v různých soutěžích. Ivana Kováčová, autorka fotografií u tohoto článku, například uspěla v loňské soutěži Get to the pit pořádané společností Nikon a to jí umožnilo dostat se na Colours of Ostrava do bezprostřední blízkosti hvězd a vyfotit si je.

 

Právě se děje

Další zprávy