Moře, mraky a pomalu plynoucí čas. Černobílý svět fotografa Daniela Řeřichy

Moře, mraky a pomalu plynoucí čas. Černobílý svět fotografa Daniela Řeřichy
Balt (Německo)
Balt (Polsko)
Balt (Německo)
Balt (Německo)
Foto: Daniel Řeřicha
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
28. 9. 2016 8:00
Jeho černobílé snímky vznikají pomalu. Jeden obrázek se pořizuje klidně i několik minut. Výsledkem jsou výtvarné fotky, které jako by zachycovaly plynoucí čas. Fotograf Daniel Řeřicha však přiznává, že když před lety poprvé vyrazil k německému Baltu, aby se o něco podobného pokusil, v pochmurném počasí vůbec nechápal, co chtějí kolegové fotografové vlastně fotit a proč jsou tak nadšení.

Tyto snímky se nepořizují tak, že člověk přijde a cvakne. Než fotka vznikne, stojí fotoaparát na stativu desítky vteřin, a někdy i několik minut.
“Brzy jsem si začal všímat toho, co jsem na Rujáně původně 'neviděl'. Byly to třeba struktury v písku, bylo to zjednodušení snímané scény pomocí dlouhého expozičního času nebo i větší snaha do snímku zahrnout co možná nejméně objektů,” říká Daniel Řeřicha. I jeho tento styl fotografování nadchnul.

“Úplně to změnilo můj pohled na fotografii, stále mám rád tu klasickou barevnou krajinářskou fotku, ale už také dokážu ocenit a vnímat kouzlo černobílého pohledu na relativně všední věci,” říká fotograf Řeřicha.

“Černobílá fotografie samozřejmě není jen o dlouhých expozicích, díky kterým je vše, co se pohybuje, více či méně rozmazané, ale mně tyto černobílé snímky sedí a baví nejvíce, vysvětluje. Často se setkává s reakcemi „to jsi rozmazal v počítači“ nebo „ta voda byla zamrzlá, vždyť jsi říkal, že jsi tam nebyl v zimě“.
“Těmto reakcím rozumím, tento styl fotografie skutečně působí zvláštně a zdaleka ne každého snímky zaujmou,” říká Daniel Řeřicha.

Pokud chcete vědět, jak přesně tyto snímky vznikají, velmi podrobný návod najdete v článku, který tento fotograf připravil pro novou rubriku o fotografii na Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 5 hodinami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy