Když se zpomalí čas. Snímky Vojtěcha Brtnického se vrací k taneční performanci u Národního divadla

Když se zpomalí čas. Snímky Vojtěcha Brtnického se vrací k taneční performanci u Národního divadla
Vojtěch Brtnický: Snímky z výstavy fotografií na piazzettě Národního divadla
Vojtěch Brtnický: Snímky z výstavy fotografií na piazzettě Národního divadla
Vojtěch Brtnický: Snímky z výstavy fotografií na piazzettě Národního divadla
Vojtěch Brtnický: Snímky z výstavy fotografií na piazzettě Národního divadla
Foto: Vojtěch Brtnický
Foto
3. 2. 2018 14:05
Na náměstí Václava Havla (piazzetta Národního divadla) bude od 1. do 28. února k vidění výstava fotografií Vojtěcha Brtnického, zachycující třicetihodinovou taneční performanci Miřenky Čechové a Sabine Seume nazvanou Momentum, která se zde uskutečnila v červnu loňského roku.

Významné performerky tanečního divadla Miřenka Čechová a Sabina Seume se loni v létě objevily na piazzettě Národního divadla v kulisách zabydleného pokoje s neviditelnými stěnami, v němž vše plyne pomaleji než ve skutečnosti. Toto zamyšlení nad každodenní uspěchaností pak zachytil fotograf Vojtěch Brtnický na řadě snímků.

Deset z nich teď vystavuje na tomtéž místě, kde se performance původně odehrála. Výstava byla zahájena 1. února, a to opět tanečním vystoupením. V tomto případě bylo nazváno Vidět stíny utíkat - nechat mysl létat. K vidění bude ještě jednou, a to v den ukončení výstavy - 28. února v 17 hodin.

V prostoru piazzetty Národního divadla se v červnu 2017 uskutečnil ojedinělý taneční projekt dvou choreografek a performerek Miřenky Čechové a Sabine Seume.

Ty uvnitř veřejného prostoru stvořily intimní pokoj, v němž nonstop, po dobu třiceti hodin zakoušely zpomalení času. Co vše se během těchto třiceti hodin událo? S jakými okamžiky se musely utkat?

"Když se člověk vrcholně zpomalí, uvidí pohyb svého vlastního stínu," popisuje svůj zážitek z performance Miřenka Čechová.

"Řeč těla je velice silný komunikační prostředek a jen málo z nás si uvědomuje, jak moc ji vnímáme," říká fotograf Vojtěch Brtnický, který je jedním z z nejvýraznějších fotografů současného tanečního divadla. "Chvíli jsem se věnoval činohře, ale jednoduše řečeno proti současnému tanci to byla tak trochu nuda," dodává. Současný tanec podle něj mnohem více vyzývá ke zkoumání, nutí k pečlivějšímu pozorování a zároveň občas neklade skoro žádné mantinely vlastní interpretaci.

Brtnický dokumentuje dění v oblasti současného tance a pohybového divadla už přes deset let. Je mimo jiné oficiálním fotografem festivalů Tanec Praha nebo Česká taneční platforma. Spolupracuje se soubory Spitfire Company, Tantehorse, Divadlem Ponec a mnoha dalšími.

 

Právě se děje

před 35 minutami

Stát ani po letech neví, jak Česku pomohly investiční pobídky, kritizuje Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ)

Stát ani po letech neví, jak Česku pomohly investiční pobídky, kritizuje Nejvyšší Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) uvedl v pondělí zveřejněné zprávě, že od roku 2000 do roku 2019 příjemci pobídek vyčerpali přes 75 miliard korun, většinou v podobě slevy na dani z příjmů. Kontroloři také konstatovali, že ministerstvo průmyslu a obchodu nesleduje dodatečné náklady státu, které pobídky provázejí. Ministerstvo se k věci zatím nevyjádřilo.

Od roku 2000, kdy byl schválen speciální zákon o poskytování investičních pobídek, do září 2020 přislíbilo ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) 955 pobídek. Ty měly mimo jiné pomoci snížit nezaměstnanost. Počet pobídek však v posledních letech navzdory klesající nezaměstnanosti rostl, a to až do konce roku 2018, zjistil NKÚ.

Většina státní podpory mířila do zpracovatelského průmyslu, a to na investice bez povinnosti vytvářet vyšší přidanou hodnotu. "Do tohoto odvětví plynulo 96 procent pobídek přislíbených MPO od roku 2012 do září 2020," zjistili kontroloři.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na severu Minneapolisu někdo střílel na příslušníky národní gardy. Novináři si stěžují na policejní násilí

Na severu amerického Minneapolisu někdo v noci na neděli střílel na dvojici příslušníků národní gardy. Ti na místě hlídkovali v návaznosti na policejní zásah proti 20letému černochovi. 

Incident se odehrál asi osm kilometrů od předměstí Brooklyn Center, kde předchozí neděli policejní kontrola na silnici skončila smrtí Daunteho Wrighta. Na gardisty někdo střílel z projíždějícího vozu krátce po čtvrté hodině ranní (11:00 středoevropského času). Jeden z mužů byl hospitalizován kvůli zranění způsobenému rozbitým sklem, druhý podle vyjádření národní gardy státu Minnesota utrpěl jen "povrchové" rány.

Po nepokojích vyvolaných zásahem proti Wrightovi se o víkendu objevovaly zprávy o agresivním jednání bezpečnostních složek vůči novinářům, kteří protesty pokrývali. Na použití pepřového spreje nebo bezdůvodnou vazbu si stěžovali pracovníci agentury AFP, televize CNN i deníku The New York Times (NYT). Guvernér státu Minnesota Tim Walz v neděli označil zásahy proti novinářům za nepřijatelné.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Střelci z FedEx v Indianapolis vloni zabavili brokovnici, pak si koupil dvě pušky

Mladík, který v noci na pátek zabíjel v areálu kurýrní firmy FedEx v americkém Indianapolisu, si dvě poloautomatické pušky použité při útoku pořídil legálně. Brandon Hole tak učinil několik měsíců poté, co mu byla zabavena brokovnice kvůli obavě jeho matky o jeho duševní zdraví, oznámila podle amerických médií policie. Agentura AP v neděli napsala, že ve státě Indiana platí zákon zavedený ve snaze nákupům zbraní za takovýchto okolností zabránit.

Policie popsala zbraně použité při krveprolití ze čtvrteční noci jako "útočné pušky". Hole, kterému bylo 19 let, s nimi v logistickém centru u letiště v Indianapolisu zabil osm lidí. Následně bývalý zaměstnanec firmy FedEx spáchal sebevraždu.

Zbraň mu byla zabavena na základě státního zákona z roku 2005, který umožňuje úřadům odebírat lidem zbraně v případě signálů ohledně jejich možných sklonů k násilí. Město prověřuje, jestli v tomto případě nedošlo k zanedbání ve vymáhání zbraňového zákona. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy