Mobily a drony zatápějí zrcadlovkám už i na největších světových fotosoutěžích

Osmý díl seriálu o finalistech jedné z nejprestižnějších světových fotosoutěží. Jejich snímky si můžete prohlédnout v této galerii.
Lifeng Chen (Čína): Rudá řeka víry. Průvod buddhistických mnišek v provincii S'-čchuan. Finálový snímek v kategorii Kultura. (Fotografováno dronem DJI).
Michael Chee Yen Chuan (Malajsie): Herci se připravují na představení čínské opery. Finálový snímek v kategorii Kultura. (Fotografováno bezzrcadlovkou Sony A7R III).
Ming Kai Chan (Hongkong): Příprava tradičního pokrmu v čínské provincii Chu-nan. Finálový snímek v kategorii Kultura. (Fotografováno zrcadlovkou Nikon D850).
Alimohammad Karami (Írán): Nowruz, tradiční Íránský svátek jara, který se slaví po tisíce let. Finálový snímek v kategorii Kultura. (Fotografováno mobilním telefonem LG G5).
Foto: Sony World Photography Awards 2019
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
14. 2. 2019 18:00
Stále více se potvrzuje, že k pořízení vynikající fotografie už není nutná profesionální zrcadlovka. Ukazuje to i prestižní světová fotosoutěž přirovnávaná k filmovým Oscarům. Fotky z mobilních telefonů a z dronů už se tam objevují mezi finalisty jednotlivých žánrů. Můžete to vidět třeba na kategorii Kultura.

Ti nejlepší fotografové říkají, že mnohem důležitější než fotoaparát jsou vaše oči a mozek. Rozhodující je schopnost vidět věci nově, zajímavě a v souvislostech. Pokud ji člověk má, dokáže udělat dobrou fotku s jakýmkoliv slušnějším přístrojem. A do této kategorie se už dávno řadí i mobilní telefony nebo třeba drony.

Potvrzují to snímky finalistů nominovaných v prestižní světové soutěži Sony World Photography Awards, která je považována za obdobu filmových Oscarů. Nahlédněme namátkou třeba do kategorie Kultura. Je v ní vidět, že tradičním zrcadlovkám velmi silně konkurují takzvané bezzrcadlovky, ale objevuje se zde i snímek pořízený mobilním telefonem LG G5 a dronem značky DJI (bližší typ není uveden). 

Podstatné na tom je, že na kvalitě fotek z mobilu a z velkého profesionálního fotoaparátu už na první pohled není vidět rozdíl.

Pokud si prohlédnete snímky finalistů, zjistíte, že kategorie Kultura je pojímána v širším slova smyslu a nedominují zde snímky koncertů či divadelních představení, ale spíše fotografie zachycující nejrůznější tradice.

Soutěž, která je svým zaměřením a významem často přirovnávána k fotografické obdobě filmových Oscarů, pořádá World Photography Organisation pod záštitou firmy Sony. Účast v ní není limitovaná použitou technikou, zúčastnit se mohou všichni fotografové z celého světa.

V rubrice Foto na Aktuálně.cz postupně zveřejníme všechny snímky, které v jednotlivých kategoriích postoupily do finále. Toto je osmý díl seriálu.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Federer rozdrtil Albota, v Basileji je už posedmnácté ve čtvrtfinále

Miláček domácích fanoušků Roger Federer porazil v druhém kole v Basileji 6:0, 6:3 Moldavana Radu Albota a při 19. startu na halovém turnaji v rodném městě si zahraje 17. čtvrtfinále. V dosavadních dvou zápasech prohrál slavný švýcarský tenista jen pět gamů.

Osmatřicetiletý Federer dnes navázal na úvodní výhru nad Němcem Peterem Gojowczykem za 53 minut a s Albotem se zdržel jen zhruba o deset minut déle. Na kurtu tak grandslamový rekordman nestrávil ještě ani dvě hodiny a upravil svou bilanci v St. Jakobshalle na 73:9.

Federer útočí v Basileji na jubilejní desátý titul, což se mu letos povedlo už na trávě v Halle. Ve čtvrtfinále se může střetnout s krajanem Stanem Wawrinkou, jehož ještě ve 2. kole čeká Američan Frances Tiafoe.

Zdroj: ČTK
Další zprávy