Mobily a drony zatápějí zrcadlovkám už i na největších světových fotosoutěžích

Osmý díl seriálu o finalistech jedné z nejprestižnějších světových fotosoutěží. Jejich snímky si můžete prohlédnout v této galerii.
Lifeng Chen (Čína): Rudá řeka víry. Průvod buddhistických mnišek v provincii S'-čchuan. Finálový snímek v kategorii Kultura. (Fotografováno dronem DJI).
Michael Chee Yen Chuan (Malajsie): Herci se připravují na představení čínské opery. Finálový snímek v kategorii Kultura. (Fotografováno bezzrcadlovkou Sony A7R III).
Ming Kai Chan (Hongkong): Příprava tradičního pokrmu v čínské provincii Chu-nan. Finálový snímek v kategorii Kultura. (Fotografováno zrcadlovkou Nikon D850).
Alimohammad Karami (Írán): Nowruz, tradiční Íránský svátek jara, který se slaví po tisíce let. Finálový snímek v kategorii Kultura. (Fotografováno mobilním telefonem LG G5).
Foto: Sony World Photography Awards 2019
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
14. 2. 2019 18:00
Stále více se potvrzuje, že k pořízení vynikající fotografie už není nutná profesionální zrcadlovka. Ukazuje to i prestižní světová fotosoutěž přirovnávaná k filmovým Oscarům. Fotky z mobilních telefonů a z dronů už se tam objevují mezi finalisty jednotlivých žánrů. Můžete to vidět třeba na kategorii Kultura.

Ti nejlepší fotografové říkají, že mnohem důležitější než fotoaparát jsou vaše oči a mozek. Rozhodující je schopnost vidět věci nově, zajímavě a v souvislostech. Pokud ji člověk má, dokáže udělat dobrou fotku s jakýmkoliv slušnějším přístrojem. A do této kategorie se už dávno řadí i mobilní telefony nebo třeba drony.

Potvrzují to snímky finalistů nominovaných v prestižní světové soutěži Sony World Photography Awards, která je považována za obdobu filmových Oscarů. Nahlédněme namátkou třeba do kategorie Kultura. Je v ní vidět, že tradičním zrcadlovkám velmi silně konkurují takzvané bezzrcadlovky, ale objevuje se zde i snímek pořízený mobilním telefonem LG G5 a dronem značky DJI (bližší typ není uveden). 

Podstatné na tom je, že na kvalitě fotek z mobilu a z velkého profesionálního fotoaparátu už na první pohled není vidět rozdíl.

Pokud si prohlédnete snímky finalistů, zjistíte, že kategorie Kultura je pojímána v širším slova smyslu a nedominují zde snímky koncertů či divadelních představení, ale spíše fotografie zachycující nejrůznější tradice.

Soutěž, která je svým zaměřením a významem často přirovnávána k fotografické obdobě filmových Oscarů, pořádá World Photography Organisation pod záštitou firmy Sony. Účast v ní není limitovaná použitou technikou, zúčastnit se mohou všichni fotografové z celého světa.

V rubrice Foto na Aktuálně.cz postupně zveřejníme všechny snímky, které v jednotlivých kategoriích postoupily do finále. Toto je osmý díl seriálu.

 

Právě se děje

před 59 minutami

Předseda FAČR Malík měl pozitivní test na koronavirus

Předseda Fotbalové asociace ČR (FAČR) Martin Malík měl dnes pozitivní test na koronavirus. Je v izolaci a úterního mimořádného jednání výkonného výboru se stejně jako jeho další členové zúčastní přes videokonferenci.

"Na základě příznaků z druhé poloviny víkendu absolvoval Martin Malík během pondělí test na onemocnění covid-19, jehož vyhodnocení se ve večerních hodinách ukázalo jako pozitivní. Předseda je tak v karanténním režimu," řekl novinářům tiskový mluvčí FAČR Michal Jurman.

I přes nemoc podle něj Malík bude v úterý pracovat a zúčastní se plánovaného jednání výkonného výboru, který se bude zabývat situací po rezignaci místopředsedy Romana Berbra a členky výboru Dagmar Damkové.

Oba odstoupili poté, co propukla kauza údajné korupce a ovlivňování výsledků zápasů. Berbr je nejvýše postavenou osobou v aféře a minulou neděli byl jako jeden ze čtyř lidí poslán do vazby.

V kauze je celkem obviněno 20 osob v souvislosti s údajným ovlivňováním výsledků prostřednictvím rozhodčích. Kriminalisté tvrdí, že vše řídila organizovaná zločinecká skupina. Podle médií mělo jít hlavně o utkání Vyšehradu, který v sezoně 2018/19 postoupil ze třetí do druhé ligy. Zápasy měly být ovlivňovány i za účelem sázek.

Výkonný výbor byl se měl v úterý také zabývat komisí rozhodčích, kterou na začátku minulého týdne v reakci na aféru rozpustil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy