Slavné snímky zachránila pečlivá maminka. Milota Havránková je teď vystavuje v Praze

Foto: Milota Havránková / Leica Gallery
Foto
22. 1. 2020 9:05
Milota Havránková je v rámci české a slovenské fotografie velmi výjimečná. Je známá svými experimenty i hledáním nových netradičních přístupů. Její dílo přesahuje do architektury, malby i módního designu. Jako pedagožka ovlivnila obrovskou spoustu mladých fotografů a její žáci se proslavili třeba v rámci takzvané slovenské nové vlny. Nyní vystavuje své rané práce v pražské Leica Gallery.

Pro výstavu nazvanou Pohled z okna vybrala Milota Havránková (* 1945) s kurátorkou Annou Varteckou snímky z počátečního období fotografčiny tvorby, tedy většinou z šedesátých a sedmdesátých let. "Všechno jsou to originály, nazvětšované v té době," říká. Negativy se bohužel buď ztratily, anebo je zničily nevhodné skladovací podmínky.

Na některých snímcích dokonce najdete na okrajích kulaté dírky zhotovené děrovačkou. "Ty fotografie se zachovaly jen díky mé mamince, která je pečlivě založila do šanonu, aniž bych to tušila," říká fotografka.

Těžištěm výstavního cyklu je autorčina tvorba z doby, kdy československá společnost zažívala nejprve euforii z pražského jara 1968, ale pak i obrovskou skepsi a morální destrukci z nastupující normalizace.

"Právě na pozadí těchto procesů krystalizovala tvorba Miloty Havránkové. Oscilovala mezi individuální tvůrčí svobodou a politickou nesvobodou systému. Východiska pro svoji tvorbu nacházela v poznávání vlastní pravdy z fiktivní reality," konstatuje kurátorka Vartecká. 

"Zároveň s výstavou v pražské Leica Gallery teď běží i moje velká výstava v Košicích, má to určitou kontinuitu a je škoda, že obě jsou tak daleko od sebe," říká Milota Havránková. "Nazývá se Torzo a vystavila jsem tam věci, které lidé moc neznají, včetně mé filmové tvorby," konstatuje. 

Milota Havránková stále učí mladé fotografy a její raná tvorba je podle kurátorky mezi nimi velmi oblíbená. Je to možná i proto, že je proti dnešní velmi promyšlené (až vykalkulované) konceptuální fotografii živelná, bezprostřední a mnohovýznamová.

"Dnes se ve fotografii akcentuje spíš koncept napsaný na papíře, který navádí diváka, jak se má na fotografie dívat. Já jsem však vždycky říkala, že je důležité umět vnímat obraz přirozeným způsobem, bez pomůcek, Tak, abychom ho dovedli sami interpretovat," uvedla fotografka a podotkla, že se tím nijak nevymezuje vůči konceptuální fotografii, neboť sama ve své práci tento přístup také využívá.

O fotografce

Milota Havránková se narodila v roce 1945 a patří ke generaci prvních československých vysokoškolsky vzdělaných fotografů, kteří koncem 60. let minulého století absolvovali na pražské FAMU obor výtvarná fotografie. Na uměleckou scénu vstoupila již za studií.

"Tehdy se objevila mladá generace fotografů, kteří se nebáli rezignovat na formální tradice žánru nebo inklinovali k sociálně, či dokonce politicky angažovaným tématům," uvedla kurátorka Anna Vartecká. Fotografická nová vlna s expresivními a lyrickými inscenovanými obrazy byla odnoží tehdejší nové vlny československého filmu.

Havránková je jednou z nejdůraznějších experimentátorek v dějinách československé inscenované fotografie. Zásahy do pozitivu i negativu, použitím expresivních výrazů, kombinací fotografických i nefotografických výtvarných technik, ale i použitím digitální a postprodukční manipulace dosahuje svébytné obraznosti. Oblast tvůrčí fotografie a uměleckého vzdělávání pomohla nasměrovat k jejich současnému intermediálnímu zaměření.

O výstavě

  • Autor: Milota Havránková
  • Název výstavy: Pohled z okna
  • Kurátorka: Anna Vartecká
  • Doba trvání výstavy: od 17. ledna do 15. března 2020
  • Místo: Leica Gallery Praha
 

Právě se děje

před 8 minutami

Tyčkař Kudlička je poosmé halovým mistrem republiky

yčkař Jan Kudlička se poosmé stal halovým mistrem republiky. Mezi muži se díky dnešnímu vítězství za 554 centimetrů posunul na druhé místo historických tabulek nejúspěšnějších atletů. Více titulů v hale nasbíral jen bývalý výškař Jaroslav Bába, který jich má jedenáct.

Bronzovému medailistovi z HMS 2014 Kudličkovi na výšce 554 centimetrů odpadl poslední domácí konkurent Matěj Ščerba, který zapsal 533 cm. Staronový šampion, který loni získal na halovém mistrovství republiky stříbro, si pak nechal zvednout stojany na 561, ale při pokusech o nejlepší český výkon sezony neuspěl.

"Letošní halová sezona byla o chloupek lepší než ta loňská, ale byli jsme zvyklí na lepší sezony. Doufám, že ta další, tedy letní, bude lepší. Pocitově převládá optimismus, výkonově ne, 560 mě letos neuspokojilo. Vím, jak vypadaly tréninky, pocitově to bylo o hodně lepší než ty výkony," řekl v rozhovoru na ploše.

Obrovskou radost měl z pátého titulu na 60 metrů překážek někdejší halový mistr Evropy Petr Svoboda, který závodil letos poprvé. Překážky si pětatřicetiletý závodník pražského Olympu při tréninku postavil teprve před šesti dny. "V neděli jsem zkusil techniku, v úterý náběhy, dneska jsem běžel rozběh a pak finále. Tenhle čas mě, doufám, nechá ve středisku a připravit se na olympiádu. A hlavně zůstat zdravý. Jelikož mi halová sezona začala dnes, tak byla úžasná a zároveň optimistická," radoval se z vítězného času 7,66. To je nejlepším český výkon sezony, ale o 22 setin pomalejší než Svobodův český rekord.

Předčasně skončila snaha Jana Veleby o rekordní šestý titul na šedesátce. Kvůli zranění se musel na poslední chvíli odhlásit. "Včera (v pátek) při rozcvičení jsem ucítil lehkou bolest v tříselné oblasti a následné lékařské vyšetření potvrdilo, že je tam svalové zranění, asi i dírka. Na nějaké závodění by to nebylo," uvedl na svazovém facebooku.

Zdeněk Stromšík tak měl ulehčenou cestu ke druhému titulu za sebou. Závodník domácího SSK Vítkovice zvítězil v čase 6,64, čímž vyrovnal vlastní rekord šampionátu z loňského roku.

Potřetí za sebou vyhrála šedesátku Klára Seidlová, která časem 7,27 sekundy zaostala o čtyři setiny za svým českým rekordem. Posedmé se halovou mistryní ČR stala koulařka Markéta Červenková, která si posunula letošní maximum na 16,81 metru.

Vynikající výkon v rozběhu na 400 metrů předvedla Lada Vondrová, která si vylepšila osobní rekord z Czech Indoor Gala o třináct setin na 52,12 a zařadila se na páté místo letošních evropských halových tabulek. V neděli by ji před finále čtvrtky měl čekat ještě rozběh dvoustovky. Finále na 200 metrů případně poběží půl hodiny po své hlavní disciplíně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy