Afričtí albíni, vězni temnoty. Polský fotograf Michal Szalast popisuje, jak žijí

Afričtí albíni, vězni temnoty. Polský fotograf Michal Szalast popisuje, jak žijí
Afričtí albíni z vesnice Urukewe, která leží na největším ostrově Viktoriina jezera. Ukázka fotek je z předloňské výstavy Oni a my v ostravské Galerii Opera, jeho snímky jsou nyní k vidění i v Praze, a to v 400 ASA Gallery do 20. září.
Afričtí albíni z vesnice Urukewe, která leží na největším ostrově Viktoriina jezera.
Afričtí albíni z vesnice Urukewe, která leží na největším ostrově Viktoriina jezera.
Vystudoval historii na Slezské univerzitě v Katovicích a pracuje jako fotoreportér, filmař, publicista, pedagog a kurátor. 
Foto: Michal Szalast
Foto
Aktualizováno 21. 7. 2022 9:29
Michal Szalast v Tanzanii dokumetoval životy afrických albínů. "Světlo je život, tma je smrt. Tato jednoduchá tvrzení se zdají univerzální a nesporná. Ovšem pro ně to neplatí," říká polský fotograf, jehož snímky jsou momentálně k vidění na výstavě Albíni v pražské 400 ASA Gallery.

Michal Szalast fotografoval africké albíny v Tanzanii, na největším ostrově Viktoriina jezera. Jejich předci tam odešli, protože hledali bezpečnější a klidnější život, a ostrov Ukurewe se stal jejich domovem. "Ale i tam je den pro ně jen v noci," říká.

Albíni tam podle fotografa žijí skryti před paprsky slunce v chatrčích pokrytých zvlněnými listy. "Světlo, které vstupuje dovnitř, je láká, ale snaží se před jeho teplými doteky chránit. Ovšem mnohdy prohrávají a za chvilky radosti na slunci platí strupy na kůži. Někdo je dokonce může nazývat vězni temnoty," vypráví Michal Szalast.

Člověk, který by něco takového řekl, však podle fotografa nikdy neviděl úsměv na tváři albínů. "Pochází z nejjednodušších radostí, jimiž se můžeme těšit, bez ohledu na to, zda někdo žije v polorozpadlé chatrči v Tanzanii s břemenem prokletí černocha s bílou kůží, nebo jiný v evropském zámku s výsadou být bělochem," vysvětluje Szalast.

Jeho příběh vypráví o několika albínech, o temnotě, s níž se snaží bojovat, a o světle, které chybí. "Soubor ukazuje lidi postižené albinismem, vzácnou dědičnou chorobou, v jejímž důsledku se v kůži postižených tvoří velmi málo pigmentu nebo se netvoří žádný," konstatuje. 

Michał Szalast je polský fotograf a filmový dokumentarista, student a současně externí pedagog Institutu tvůrčí fotografie Slezské univerzity v Opavě. Narodil se v Horním Slezsku, se kterým je neodlučně spojený. Vystudoval historii na Slezské univerzitě v Katovicích a pracuje jako fotoreportér, filmař, publicista, pedagog a kurátor. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Zemřel vědec, vynálezce a odbojář Mojmír Petráň, bylo mu 99 let

Ve věku 99 let zemřel v sobotu 13. srpna vědec Mojmír Petráň. Na facebooku o tom dnes informovala Učená společnost ČR, jejímž členem Petráň byl. Petráň společně se svým kolegou Milanem Hadravským v 60. letech sestrojili a patentovali konfokální mikroskop s dvojitým řádkováním. Vynález znamenal převrat v mikroskopických technikách a přispěl k bouřlivému rozvoji molekulární buněčné biologie. Vědec Petráň byl i protinacistickým odbojářem.

Svůj přelomový vynález Petráň a Hadravský, kteří v 60. letech působili na Lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Plzni, patentovali v roce 1967 ve Spojených státech. Publikovali ho v roce 1968 ještě před okupací Československa. Po srpnové okupaci Petráň upadl v nemilost, neboť v době Pražského jara sympatizoval s reformními politiky. Svůj mikroskop pak musel vyrábět "podomácku" pod záštitou JZD Komorno u Plzně. Kvůli tomu vzniklo jen několik kusů přístroje.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Při izraelském náletu u Tartúsu zahynuli podle Damašku tři syrští vojáci

Při dnešním izraelském náletu na oblast u syrského pobřežního města Tartús přišli o život tři syrští vojáci a další tři byli zraněni. Oznámila to syrská armáda. Televizní stanice Al-Arabíja předtím uvedla, že izraelská vojenská letadla zaútočila na Tartús a před vypálením střel letěla nad libanonským pobřežím. Izraelská armáda své operace v Sýrii nechává bez komentáře. Útočí hlavně na cíle spojené se spojenci syrské vlády, což je Írán a libanonský Hizballáh. Agentura Reuters napsala, že se k Tartúsu blíží loď, která veze z Ukrajiny obilí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy