Koně, prach a souboje o mrtvé tele. Český fotograf uspěl ve špičkové soutěži

Koně, prach a souboje o mrtvé tele. Český fotograf uspěl ve špičkové soutěži
Alaman ulak neboli kok-boru je kyrgyzský národní sport, v němž jezdci soutěží o získání kontroly nad mršinou kozy nebo telete, která byla zbavena hlavy a kopyt. Tento snímek vznikl poblíž kyrgyzského Borbaše 11. prosince 2021.
Tašbolot Mominov (67) je zarytým fanouškem alaman ulak. Na svůj oblíbený sport se přišel podívat, přestože si léčí zlomeninu nohy.
Fanoušci sledují hru alaman ulak u Chalmionu v Kyrgyzstánu 4. prosince 2021.
Kyrgyzští muži hrají hru alaman ulak poblíž Besmoynoku v Kyrgyzstánu 8. prosince 2021.
Foto: Michal Novotný
Tomáš Vocelka Michal Novotný Tomáš Vocelka, Michal Novotný
24. 5. 2022 10:59
Fotograf Michal Novotný, spolupracující s Aktuálně.cz, uspěl na jedné z nejstarších a nejprestižnějších fotožurnalistických soutěží světa Pictures of the Year International. Jeho série zachycující kyrgyzský národní sport alaman ulak obsadila druhé místo v kategorii Sports Picture Story. V soutěži se dařilo i dalšímu českému fotografovi Martinu Sidorjákovi, jenž byl druhý v kategorii Sports Action.

Michal Novotný fotografoval atmosféru turnajů v kyrgyzském ragby na koních, zvaném alaman ulak či kok-boru, v druhé polovině roku 2021. Jde o tamní národní sport, který spočívá v tom, že jezdci soupeří o tělo mrtvého bezhlavého kozla nebo telete. Jeho snímky zaujaly porotu mezinárodní fotožurnalistické soutěže Pictures of the Year, která jim udělila druhé místo v kategorii Sports Picture Story.

Pictures of the Year je jednou z nejstarších fotožurnalistických soutěží světa a její historie je delší, než má například World Press Photo. Byla založena roku 1944 v USA a letos se konal její už 79. ročník. Pořádá ji Žurnalistický institut Donalda W. Reynoldse spadající pod Missourskou univerzitu. Cílem soutěže je ukazovat to nejlepší ze soudobé fotožurnalistiky a inspirovat tím fotografy po celém světě.

"Do Kyrgyzstánu jsem vyrazil v říjnu minulého roku pokračovat ve fotografování projektu o náboženských rituálech a komunitách Tváře víry, kterému se intenzivně věnuji od roku 2014," říká fotograf. Několik dní tehdy bydlel v malé vesničce Borbaš u pekaře a koňského handlíře Žanibeka Musajeva. Ten na zahradě choval koně, kterého připravoval pro alaman ulak.

"Jedno odpoledne jsme se jeli podívat na zápas v sousední vesnici. Tento sport je v zemi nesmírně populární a snad každá obec má plácek, kde se hraje. Napoprvé jsem sice žádnou dobrou fotku neudělal, ale atmosféra mě úplně uchvátila," říká Michal Novotný. Začal tedy v odlehlém jižním Kyrgyzstánu pátrat po dalších zápasech, ale ještě úplně nepropukla sezóna - kvůli horkému podnebí se hraje nejvíc v zimě.

"Nakonec jsem během tří týdnů nafotil čtyři celodenní zápasy, ale věděl jsem, že soubor může být ještě lepší. Už jsem měl více zkušeností a dobré kontakty, takže jsem se do Kyrgyzstánu vrátil v prosinci na další tři týdny a fotografoval sedm velkých i malých her. Alaman ulak se fotí docela složitě, stovky jezdců se přelévají po údolí, kde se hraje. Diváci sedí na okolních kopcích. Když chcete být opravdu blízko, docela se nachodíte a navíc je to i nebezpečné - když hráč v chumlu konečně ukořistí tele, vyrazí s ním zcela nepředvídatelným směrem a několik set koní ho bezhlavě pronásleduje. To pak nestačíte utíkat stranou."

Michal Novotný se o druhou příčku v kategorii dělí se dvěma dalšími fotografy - Jordim Cohenem a Alainem Schroederem). Druhé místo v soutěži je označováno jako "Finalist", třetí místo jako "Award of Excellence". Vzhledem k tomu, že na druhém místě v kategorii Sports Picture Story letos skončili shodně tři autoři, bronzovou příčku už porota nechala neobsazenou.

"Soutěž Pictures of the Year sledují přední světoví fotografové a fotoeditoři, tak bylo dobré se zase trochu připomenout," konstatuje Michal Novotný. "Ocenění pomohlo fotografiím do světa, nedávno je otiskl prestižní italský časopis Il Reportage, který jim věnoval deset stránek a titulní stranu. Dělá mi radost, že se mi v poslední době daří publikovat ve světových mediích s fotkami i původní texty - třeba v The Guardian mi vyšla dlouhá reportáž o svatbách rumunských migrantů a zanedlouho bude i v jednom americkém časopise," dodává.

O fotografovi

Michal Novotný (1973) - začal kariéru v osmnácti letech fotografováním konfliktu v bývalé Jugoslávii. Pak působil v časopise Reflex a v Pátku Lidových novin. Od roku 2009 je na volné noze a publikuje v nejprestižnějších světových novinách a časopisech. Jeho reportáže získaly mnoho ocenění - mezi nejvýznamnější patří třetí cena v soutěži World Press Photo v kategorii Každodenní život nebo první místo v soutěži Best of Photojournalism 2007 v kategorii Každodenní život. 

Web a sociální sítě Michala Novotného

 

Právě se děje

Další zprávy