Masky duchů a krvavé oběti. Kontroverzní náboženství si zahrává se smrtí

Masky duchů a krvavé oběti. Kontroverzní náboženství si zahrává se smrtí
Lví lebka je nejmocnějším magickým předmětem, který Prince Zédéka-Zedéka Kanhohonou používá k léčení.
Rituální očišťování vyznavačů krvelačného vodunského božstva Thron na oslavě založení chrámu v Godomey.
Mocný vodunský kněz Aristide Wlomon Adagboto pózuje pro portrét ve svém templu nedaleko Guinejského zálivu.
Egunguni vstupují za divokého zvuku tamtamů do vesnice Atchoukpa nedaleko nigerijských hranic.
Foto: Michal Novotný
Michal Novotný vot Michal Novotný, vot
24. 5. 2023 14:33
Rituální obětování, dunící tamtamy, mocní králové či děsivé maškary duchů předků. V Beninu najdete dodnes magickou Afriku - jako za časů dávných cestovatelů, jako byli David Livingstone nebo Emil Holub. Vyznavače náboženství vodun, ze kterého vzniklo na Haiti vúdú, zachytil na snímcích fotograf Michal Novotný. (Některé snímky v galerii nejsou vhodné pro citlivé povahy).

Benin je domovem náboženství vodun. Před staletími ho s sebou přivezli na plantáže v Novém světě otroci chycení na pobřeží Guinejského zálivu. Tradiční vodun uctívá nespočet božstev a duchů obývajících předměty nebo přírodniny. Jeho splynutím s katolickými prvky vzniklo na Haiti karibské vúdú, známé ve zkreslené podobě z holywoodských filmů. V Beninu je ale vodun vedle křesťanství a islámu uznáván jako oficiální náboženství.

Podle různých odhadů vyznává vodun deset až čtyřicet procent obyvatel země. Takové počty nedávají v Beninu velký smysl. Nejeden křesťan se po nedělní mši vydá na tržiště koupit kuře či ovci k obětování během vodunského obřadu. A jeho muslimský soused může prosit o pomoc nejen Alláha, ale i duchy zesnulých předků Egungun či božstvo sídlící v posvátném háji Kpassé. V Beninu se nejrůznější víry prolínají a existují vedle sebe v klidu a míru, což je v regionu západní Afriky docela výjimečné.

O fotografovi

Michal Novotný (1973) - Začal kariéru v osmnácti letech fotografováním konfliktu v bývalé Jugoslávii. Pak působil v časopise Reflex a v magazínu Pátek Lidových novin. Od roku 2009 je na volné noze a publikuje v nejprestižnějších světových novinách a časopisech. Jeho reportáže získaly mnoho ocenění - mezi nejvýznamnější patří třetí cena v soutěži World Press Photo v kategorii Každodenní život nebo první místo v soutěži Best of Photojournalism 2007 v kategorii Každodenní život. (red)

Web a sociální sítě Michala Novotného
Instagram: www.instagram.com/michalnovotnyphoto
Web: www.michalnovotny.com/

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 14 minutami

České dráhy zahájily prodej lístků na noční vlaky k Baltskému moři

České dráhy zahájily prodej lístků na noční sezonní vlaky do Polska k Baltskému moři. Vlaky budou jezdit z Bohumína do mořských letovisek od 23. června do 3. září. Společnost to uvedla v tiskové zprávě. Ceny začínají na 578 korunách za jednosměrnou jízdenku. Do Polska k Baltskému moři jezdí z Prahy také autobusy FlixBus.

Noční vlaky Českých drah budou vyjíždět z Bohumína do Polska každý den. Do Kolobřehu pojede spoj Pirat v 21:18 s příjezdem po osmé ranní. V tomto vlaku nebude lůžkový vůz, lze zakoupit lístky pouze do klasických vozů první a druhé třídy. Dva lůžkové vozy nabídne druhý spoj Wydmy, který pojede z Bohumína do mořských letovisek Hel a Leba přes města Gdaňsk a Gdyně. Vyjíždět bude v 19:14, v Gdaňsku bude před pátou ráno, v poslední zastávce Leba zhruba v půl osmé ráno.

Cena jednosměrné jízdenky začíná na 578 korunách. Do prvního spoje do Kolobřehu 23. června lze podle dnešní nabídky e-shopu Českých drah zakoupit lístek za 699 Kč.

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

Cena plynu je poprvé za dva roky pod 24 eury za megawatthodinu

Velkoobchodní ceny plynu pro evropský trh pokračují v poklesu na další dvouletá minima, což by mohlo přinést úlevu spotřebitelům a podnikům, kteří v minulém roce platili vysoké účty za energie. Cena klíčového termínového kontraktu na plyn s dodáním v příštím měsíci dnes dopoledne ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku sestoupila až na 23,50 eura (zhruba 557 Kč) za megawatthodinu (MWh). To představuje nejnižší úroveň od června 2021, uvedla agentura DPA.

Cena plynu pro evropský trh má klesající tendenci od konce loňského roku a komodita od té doby prudce zlevnila. Její cena se začala zvyšovat předloni a pak výrazně loni na jaře po začátku války na Ukrajině. Rekordních téměř 350 eur za MWh se platilo loni v létě. Zastavení dodávek ruského plynu vyvolalo obavy z energetické krize.

Letos velkoobchodní ceny plynu klesají díky mírnější zimě, opatřením na snížení spotřeby plynu a solidním zásobám a dodávkám. Zásobníky v EU jsou nyní plné zhruba z 66 procent. Cena plynu na burze je teď hluboko pod úrovní administrativně stanoveného stropu v České republice, který činí 2500 Kč za MWh.

Zdroj: ČTK
Další zprávy