Masky duchů a krvavé oběti. Kontroverzní náboženství si zahrává se smrtí

Masky duchů a krvavé oběti. Kontroverzní náboženství si zahrává se smrtí
Lví lebka je nejmocnějším magickým předmětem, který Prince Zédéka-Zedéka Kanhohonou používá k léčení.
Rituální očišťování vyznavačů krvelačného vodunského božstva Thron na oslavě založení chrámu v Godomey.
Mocný vodunský kněz Aristide Wlomon Adagboto pózuje pro portrét ve svém templu nedaleko Guinejského zálivu.
Egunguni vstupují za divokého zvuku tamtamů do vesnice Atchoukpa nedaleko nigerijských hranic.
Foto: Michal Novotný
Michal Novotný vot Michal Novotný, vot
24. 5. 2023 14:33
Rituální obětování, dunící tamtamy, mocní králové či děsivé maškary duchů předků. V Beninu najdete dodnes magickou Afriku - jako za časů dávných cestovatelů, jako byli David Livingstone nebo Emil Holub. Vyznavače náboženství vodun, ze kterého vzniklo na Haiti vúdú, zachytil na snímcích fotograf Michal Novotný. (Některé snímky v galerii nejsou vhodné pro citlivé povahy).

Benin je domovem náboženství vodun. Před staletími ho s sebou přivezli na plantáže v Novém světě otroci chycení na pobřeží Guinejského zálivu. Tradiční vodun uctívá nespočet božstev a duchů obývajících předměty nebo přírodniny. Jeho splynutím s katolickými prvky vzniklo na Haiti karibské vúdú, známé ve zkreslené podobě z holywoodských filmů. V Beninu je ale vodun vedle křesťanství a islámu uznáván jako oficiální náboženství.

Podle různých odhadů vyznává vodun deset až čtyřicet procent obyvatel země. Takové počty nedávají v Beninu velký smysl. Nejeden křesťan se po nedělní mši vydá na tržiště koupit kuře či ovci k obětování během vodunského obřadu. A jeho muslimský soused může prosit o pomoc nejen Alláha, ale i duchy zesnulých předků Egungun či božstvo sídlící v posvátném háji Kpassé. V Beninu se nejrůznější víry prolínají a existují vedle sebe v klidu a míru, což je v regionu západní Afriky docela výjimečné.

O fotografovi

Michal Novotný (1973) - Začal kariéru v osmnácti letech fotografováním konfliktu v bývalé Jugoslávii. Pak působil v časopise Reflex a v magazínu Pátek Lidových novin. Od roku 2009 je na volné noze a publikuje v nejprestižnějších světových novinách a časopisech. Jeho reportáže získaly mnoho ocenění - mezi nejvýznamnější patří třetí cena v soutěži World Press Photo v kategorii Každodenní život nebo první místo v soutěži Best of Photojournalism 2007 v kategorii Každodenní život. (red)

Web a sociální sítě Michala Novotného
Instagram: www.instagram.com/michalnovotnyphoto
Web: www.michalnovotny.com/

 

Právě se děje

Další zprávy