Obrazem: Čeští egyptologové v Abúsíru slaví šedesátý rok výzkumu

Obrazem: Čeští egyptologové v Abúsíru slaví šedesátý rok výzkumu
Profesor Ladislav Bareš se zdraví s Egypťanem pověřeným přivážením pitné vody, která slouží k uhašení žízně dělníků a k vaření neodmyslitelného čaje.
Profesor Ladislav Bareš sestupuje šikmou chodbou do dvora hrobky AS31, který byl před zahájením výzkumů zasypán asi osmi metry písku a suti.
Na dvoře hrobky AS31 pracuje docentka Květa Smolárikova na dokumentaci nalezené keramiky. Méně zajímavé nálezy se vrátí do jam, odkud byly vykopány.
Místní dělník Muhammad je dlouhodobě specializován na přípravu keramiky k dokumentaci - čištění nádob, sestavování a případně slepování rozbitých nádob a podobně.
Foto: Michal Novotný
Michal Novotný Michal Novotný
26. 12. 2021 17:47
V poušti na dohled od proslulé Džoserovy pyramidy v Sakkáře můžete zaslechnout už šedesát let češtinu. Jen hodinu jízdy taxíkem z centra Káhiry se nachází staroegyptské pohřebiště pojmenované po nedaleké vesnici Abúsír. Na zdejší pyramidová pole přijela první československá expedice v roce 1960 a výzkumy zde pokračují dodnes. Pojďte se podívat, jak je letos zachytil fotograf Michal Novotný.

V první polovině 60. let se čeští egyptologové proslavili v rámci projektu UNESCO na výzkumu chrámů v Núbii, které měla pohltit Asuánská přehrada. Díky tomu získal Egyptologický ústav Univerzity Karlovy v roce 1976 koncesi pro jižní Abúsír - území velké asi dva kilometry čtvereční, která umožňuje provádět výzkum nejvyššího stupně - plnohodnotné vykopávky.

Když v roce 1996 tým profesora Ladislava Bareše odkryl šachtovou hrobku hodnostáře Iufaa s nádherně zdobenou pohřební komorou, nazval ji časopis Time objevem roku. K hlavním českým úspěchům patří i objevení Raneferefova archivu či odkrytí pyramidového komplexu královny Chentkaus.

Fascinující objevy egyptologů Univerzity Karlovy jste měli možnost obdivovat letos na výstavě Sluneční králové v Národním muzeu v Praze. A nyní se na jejich práci můžete podívat i v naší fotogalerii.

O fotografovi

Michal Novotný (1973) - začal kariéru v osmnácti letech fotografováním konfliktu v bývalé Jugoslávii. Pak působil v časopise Reflex a v Pátku Lidových Novin.  Od roku 2009 je na volné noze a publikuje v nejprestižnějších světových novinách a časopisech. Jeho reportáže získaly mnoho ocenění - mezi nejvýznamnější patří 3. cena v soutěži World Press Photo v kategorii Každodenní život nebo 1. místo v soutěži Best of Photojournalism 2007 v kategorii Každodenní život. (red)

Web a sociální sítě Michala Novotného
Instagram: www.instagram.com/michalnovotnyphoto
Facebook: www.facebook.com/novotnyphotographer
Web: www.michalnovotny.com/

 

Právě se děje

Další zprávy